Jump to content

Recommended Posts

Pragnę się przywitać, jako że to mój pierwszy post. Więc chcę podawać do swojego akwarium 200l CO2 mam butlę już tylko nie wiem zbyt wiele na ten temat wiem tyle że najpierw muszę sprawdzić składniki w wodzie za pomocą testu ( ten chyba kupię co myślicie o tym http://www.allegro.pl/item749437091_jbl ... s_6zl.html ) i mam pytani jakie mają być prawidłowe odczyty żebym wiedział ile mogę podawać bąbelków CO2 na sekundę, i jak to jest z brzęczkiem ? jeżeli podaje CO2 to najlepiej nie napowietrzać wody ? Oświetlenie 1/18W ( światło daje dobre, jest jasno, )

Link to comment
Share on other sites

Zanim zdecydujesz się na kupno butli, wymień oświetlenie. Przy tym , które masz podawanie co2 mija się zupełnie z celem. Wypadało by mieć przynajmniej 0,5W/l.

Oświetlenie 1/18W ( światło daje dobre, jest jasno, )

:)
Link to comment
Share on other sites

:shock: Nie no światło dobre (ironia). Dziwi mnie tylko że po zakupie (lub może ja po prostu miałeś) butli pytasz o testy i o światło :) U mnie testy z jbl sprawdzają się dobrze ale czasami miały tendencję nadmiernego fałszowania :) Zauważyłem że jak kładłem na biurko na mocniejsze oświetlenie (przypadkowo) to zmieniała się szybko barwa i czasem to pokazywał zaskakujące parametry :P W gruncie rzeczy to dobre testy do czasu nie zakupienia kropelkowych.
Link to comment
Share on other sites

Wszyscy piszą że nie wolno, ja wyjaśnię dlaczego ;)

 

Więc tak, rośliny zużywają CO2, o ile pamiętam ma to coś wspólnego z węglem jako składnikiem budulcowym czy tam do procesu fotosyntezy,w każdym razie to wiąże się z przyśpieszonym wzrostem itd.

 

Rośliny rosną/pobierają CO2 w zależności od ilości dostarczanego światła.

W ciemnogrodzie 0.2 W/l rośliny rosną powoli, potrzebują mało CO2, z nadmiarem nic się nie dzieje, co najwyżej zbyt duża ilość może podtruwać ryby jeśli go podajemy dodatkowo. Cały wymagane przez rośliny CO2 wytwarzają ryby. Nadmiar się marnuje.

 

W akwarium z przyzwoitym oświetleniem [okolice 0.5W/l przy czym czym więcej tym lepiej, do 1W/l] rośliny zużywają znaczne ilości CO2, potrzebują tego do o wiele szybszego wzrostu. W normalnych warunkach CO2 zaczyna szybko brakować, z tego powodu podajemy go dodatkowo i możemy zauważyć znaczną poprawę w wzroście roślin, w przeciwieństwie do sytuacji ze słabym oświetleniem gdzie zmian nie zauważymy.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...