Skocz do zawartości

ospa


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niechcacy ostatnio przekrecilam za daleko grzalke i zamiast 32 zrobilo mi sie 34 :oops: Moje rybki nie zdechly mimo temperatury 34'C panujacej w akwa przez okolo 8 godzin.

Czytalam i sama zastosowalam sie do tego, ze na poczatku kuracji dobrze jest zabic przetrwalniki w wodzie przy pomocy temperatury. Przedstawiam plan leczenia:

I DZIEN - 100% dawki ichtiosanu i temperatura 30-32'C (temp. zabija pasozyta obecnego w akwarium + pomoc leku)

II DZIEN - 30% dawki ichtiosanu i temperatura 28-30'C(stopniowe obnizanie temp)

III DZIEN - 30% dawki ichtiosanu i temperatura rowno 28'C ( w tej temperaturze dochodzi do uwolnienia pasozyta z ciala rybki do wody, gdzie zostanie zabity przez lek)

IV DZIEN - 30% dawki ichtiosanu i temperatura nadal 28'C

V i VI DZIEN - rybki maja spokoj od leku, utrzymujemy 28'C

VII DZIEN - 50% leku i temperatura 28'C

Narazie jestem na dniu V. Wiem ze pewnie zaraz podniesie sie wrzawa o laniu chemii do akwarium itd ale ja nie potrafilam znalezc innego sensownie objasnionego planu leczenia ospy. Narazie plan ten mnie nie zawodzi a ryby wygladaja normalnie.

Oczywiscie nikogo nie zmuszam do leczenia w ten sam sposob.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy co z tego wyjdzie ;) oby nie zupa rybna :o

 

a jak z karmieniem podczas kuracji? normalnie czy trzeba ograniczać?

 

 

i jakby było mało tej ospy, to zauważyłem że przynajmniej dwa mieczyki robią kupe w postaci długich nitek wiotkich ledwo widocznych, co to może oznaczać? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ze maja problemy z trawieniem albo nicienie.

Karmie je 2 razy dziennie mniejszymi niz zwykle porcjami. Poza tym maja marchew w akwarium - jedza ja otoski, zbrojnik i brzanki rekinie, czasem molinezje. Dalam ostatnio gotowanego kalafiora, ktorego polubily brzanki sumatrzanskie.

W czasie kuracji dostaly tez porcje jedzenia namoczona w Fishtaminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kapuje, dzięki :)

 

EDIT:

 

Drugi dzień leczenia: temp w akwa 30st, dolałem 30% dawki leku, biała kropka na ogonie Dianemy bez zmian, na reszcie rybek nie zauważyłem żadnych zmian chorobowych, są bardzo aktywne. Nie widze żeby sie ocierały, czy to możliwe żeby tak szybko lek poskutkował?

 

Martwi mnie tylko druga Dianema, zaraz za łbem po obu stronach jakby blakła, nie wiem jak to opisać a na fotke nie ma szans i ma lekko postrzępione płetwy, zobacze jutro

 

Z Sery jaki lek jest na ospe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem na VI dniu kuracji, kropka z ogona Dianemy zniknęła całkowicie, rybki sie sporadycznie ocierają, jutro VII dzień leczenia i 50% dawka leku i co dalej?

 

teraz mnie martwi zachowanie moich dwóch kosiarek, siedzą w jednym miejscu na dnie albo na liściu i szybko oddychają, nie wiem co im teraz dolega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem w szoku, a jeszcze wczoraj oglądałem filmik na youtube jak arowana zjada młodą kaczuszke, a dziś taki koszmar u mnie w akwa (moge linka podesłać ale to nie jest dla ludzi o słabych nerwach)

 

co do ryb to cały czas sporadycznie sie ocierają i są strasznie niespokojne, ganiają sie jak nigdy lub pływają wolno i nagle dają susa, a kosiarki bez zmian jedna na liściu cały dzień a druga między szybą a filtrem i ci chwile ta za filtrem sie o niego ociera, przyspieszony oddech :(

 

temperatura 28st cały czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś straciłem kolejnego neonka, zdechł bez żadnych objawów :(

 

podmieniłem dziś troche wody i kontynuuje leczenie Ichtiosanem, kosiarki nadal "pochowane", temp 28st

 

pytanko: czy sól akwarystyczna i nadmanganian potasowy ma zastosowanie przy walce z ospą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...