Skocz do zawartości

Obsada 180l BW


borysek111
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 180l. 100x 40x50

 

Filtracja:

-UNIFILTER 1000 UV AQUAEL

-Tetra Tec EX 700

 

Napowietrzenie:

-Brzęczyk Tetra

 

Ogrzewanie:

-Grzałka Tetra 150W

 

Tło:

- Struktura motyw korzenny

 

Podłoże:

-Żwir czarno brązowy ( nie wiem czy to przejdzie w BW

 

Rośliny Brak, Ryby brak, Ozdoby brak, akwa jest puste

 

Proszę o propozycje co do obsady i innych czynników, podłoże ozdoby itp :D :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, brzęczyk całkowicie niepotrzebny [tym bardziej przy 2ch filtach], tylko wytwarza hałas a wody nie dotleni już bardziej niż same filtry ;)

 

Co do baniaczka, korzenie, dużo korzeni ;)

Na podłoże w BW moim zdaniem najładniej wyglądałby piasek.

Jakie ryby... do BW zbrojniki niebieskie, jak akwarium ma min 50cm wysokości może jakieś skalary ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że niektórzy sądzą, że "każdy ma neony", ale według mnie neony (czerwone albo innesa) to podstawa BW, tak więc ja na pewno widziałabym tu piękną ławicę z co najmniej 20 sztuk. Jeśli się nie mylę to p. ramireza też są z tego biotopu, więc jak ci się podobają to jak najbardziej. Pielęgniczka Agassiza to również "czarne wody" i jest po prostu piękna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shad. Ziemiojady raczej sobie podaruję, bo mam ten żwirek i trochę żal mi go wyrzucać... Ale jeszcze się nad tym zastanowię (nad piaskiem). Neonki, zobaczę, ale myślałem też o pielęgniczkach agassiza...

Jeszcze jedno pytanie: Czy od samych korzeni woda się odpowiednio wybarwi??? ; ]

A oświetlenie jakie proponujecie po ja mam dwie standardowe świetlówki 30W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do oświetlenia ... nie ulepszaj , jak to ma być BW ... a tam to jedynie chyba korzenie + ew. rośliny pływające ..

uwierz mi , lepiej sobie żwirek zachować na kiedys tam , a zastosować piach ... mam i powiem , efekt genialny ... korzenie w odpowiedniej ilości powinny zabarwić wode ;] ... dodaj sobie też liście ketapangu , czy czegos takiego ... jest na allegro ... , podobno obniża ph , a co ważniejsze , pasuje do BW jako kryjówka dla rybek , a pro po agassizow... myśle że jeżeli nie chcesz ziemiojadków shadowa , to harem agassizow , jakieś corydorasy i stado neonkow mogą być :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amazonka to nie tylko czarne wody ..... Dlatego widać rośliny . Wiadomo ze jak ktoś robi akwarium dekoracyjne o charakterze BW to roślinność jest dopuszczalna .... Ale STU PROCENTOWE czarne wody charakteryzują się brakiem roślinności z prostej przyczyny - Jest w tej wodzie za Ciemno aby coś urosło . Przy tego typu zbiornikach barwi się wodę torfem i zakłada minimalne oświetlenie . Bo jaki był by sens zrobić czarną wodę a potem walić kilkaset W oświetlenia żeby coś tam urosło .... Moim zdaniem jak ktoś chcę robić BW z roślinami to niech zrobi CA i wtedy będzie zadowolony z uzyskanego efektu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shadow ty jesteś ekspertem w tej dziedzinie więc przyznaję ci raję ;) Ja tam nie widzę akwarium bez buszu :D Ale niektóre BW takie typowe i stricte ;) są przepiękne. Tylko tu już się trzeba napocić z ustawianiem korzeni, żeby to miało łapki i nóżki ;) Szacun dla tych co to potrafią urządzić ;)

 

A co do podłoża do BW to piach piach piach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Administrator

Piach, piach, ale żeby stworzyć takie coś jak ahead to wystarczy bazalt czy cos jeszcze na spód?? ; ]

Jestem ahAEd :roll: , nigdy się chyba nie nauczycie :roll:;).

Co do BW to shadow ma rację, lecz również nie ma racji ;). Są dwa rodzaje zbiorników BW. Shadow ma biotop z ameryki (czyli ten bardziej znany), a ja mam z azji. To właśnie odróżnia nasze zbiorniki. Litraż w sumie też je odróżnia :mrgreen:, ale cicho o tym :D.

Tu masz skrócony opis biotopu azjatyckiego:

 

„czarne wody” południowo-wschodniej Azji

przykładowe ekosystemy: leśne bajora

parametry wody: woda kwaśna pH = 5.5 – 6.5, bardzo miękka / miękka kH 0 – 4, gH < 8, temp. = 27-29 C

podłoże: żwirek, glina, torf

aranżacja: korzenie torfowe, tyczki bambusowe, zbiornik z licznymi kryjówkami dość gęsto obsadzony roślinami, bardzo słaby/brak przepływu wody, wskazana filtracja denna, słabe/umiarkowane oświetlenie

rośliny: zwartki cryptocoryne, grzybień/lotos nymphaea lotus, ponikło igłowate eleocharis acicularis, pistia pistia stratiotes, różdżce ceratopteris, mikrosoria, limnofilie, barklaje

gatunki ryb: guramiowate (gurami, prętniki, bojowniki), karpiowate (razbory zwłaszcza razbora klinowa, borneańska), kozowate (bocje, piskorki),

 

Mam nadzieję,że Ci to troszkę rozjaśni sytuację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...