Jump to content

oświetlenie 112l


Recommended Posts

Planuję kupić akwarium 112l profilowane z pokrywą. Są tam zamontowane świetlówki 2x18W. W późniejszym okresie dołożę jeszcze dwie (2x24t5) albo jedną , bo tyle się zmieści :)

 

Tylko teraz pytanie, jakie kupić na początek? A później jakie dwie, lub jedną dołożyć?

 

Dwie 18W planuję wymienić na philips aquarelle + TLD 965 lub jakieś dwie z firmy Hagen –> Aqua-glo + jakaś inna.

Link to comment
Share on other sites

Więc tak, zestaw philipsa na wymianę jak najbardziej w porządku ;)

 

z dołożeniem 50W bym uważał bo to będzie już 86wat czyli dość ryzykownie, przy czym nie musisz iść w t5, t8 sprawi się równie dobrze a oszczędzisz ;)

 

TDC link coś nie działa xP

Link to comment
Share on other sites

Już szukałem, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Czy te specjalistyczne świetlówki, aż tak bardzo się różnią od siebie? Czy to możę tylko chwyt marketingowy producentów?

 

Chodzi mi po prostu o 3 żarówki (2xt8+t5 lub 3xt8) które będą ze sobą dobrze "współpracowały". Planuje założyć akwarium roślinne. Jak będę miał to minimum 0,5W na 1 litr, to może założę co2 z bimbrowni.

Link to comment
Share on other sites

Najważniejsze dla roślin jest łączna liczba watów, a dokładniej współczynnik wat/litr.

 

Jak już ten warunek spełniamy możemy kupić świetlówki akwarystyczne.

Są roślinne które poprawiają wzrost roślin, dzięki pasmu światła które rośliny najbardziej absorbują. [światło zimne, niebieskawe albo różowawe]

Są wybarwiające/dzienne, poprawiają wygląd akwarium i intensyfikują ubarwienie ryb.

[cieplejsze i milsze dla oka światło]

 

Przy czym przy samych roślinnych świetlówkach nie będziemy mieli światła zbliżonego do naturalnych z punktu osoby obserwującej akwarium, a przy samych wybarwiających rośliny nie będą miały optymalnych warunków, najlepiej je mieszać tak jak chcesz robić ;)

 

 

Podsumowując, najpierw liczba watów, później typ, przy czym typ jest równie ważny co liczba watów aby uzyskać efekt końcowy.

Link to comment
Share on other sites

Edytowałem post, a Ty mi napisałeś odpowiedź :)

 

"Chodzi mi po prostu o 3 żarówki (2xt8+t5 lub 3xt8) które będą ze sobą dobrze "współpracowały". Planuje założyć akwarium roślinne. Jak będę miał to minimum 0,5W na 1 litr, to może założę co2 z bimbrowni."

 

No to załóżmy, że będę mieć 3xt8 co da mi 0,48 W/l

philips aquarelle + TLD 965 + coś jeszcze -> T8 (nie wiem co :) )

 

A jeśli 2xt8 + 1xt5 to będę mieć 0,53 W/l

philips aquarelle + TLD 965 + coś jeszcze -> T5 (nie wiem co :) )

 

Albo zamiast philipsa coś z firmy Hagen. I tutaj także pytanie -> co jest lepsze :P Hagen jest znacznie droższy i zastanawiam się, czy warto przepłacać??

Link to comment
Share on other sites

trochę jestem zdziwiony poprzednimi wypowiedziami... T5 jest o niebo lepsze od T8. Jeżeli masz możliwość włożenia T5 to się nie zastanawiaj. Są mniejsze, wydajniejsze i bardziej energooszczędne. Jeżeli chodzi o sam przelicznik W/L to nie do końca tak jak pisał Atreyu. Równie ważna jest ilość lumenów. Jeżeli planujesz min 0.5W/L to CO2 to konieczność, bo inaczej będziesz miał inwazję glonów. Jak dasz CO2 to musisz się liczyć z nawożeniem. Jeżeli chodzi o świetlówki Hagena to dla mnie są przereklamowane :( Dołóż tą T5 24W i do wszystkiego odbłyśnik (może być robiony domowymi sposobami - sporo tego na forum w dziale zrób to sam). Polecam lekturę podklejonych tematów o oświetleniu viewtopic.php?f=9&t=6987 ;)

 

Te układy co podajesz pod zbiornik roślinny są dość trafne. Polecam z całego serca świetlówki philipsa. Mają na prawdę wypasione świetlówki daylightowe (6500K) np. philips TLD-965, De Lux Ra>90 są na prawdę świetnymi świetlówkami. Do roślinek koniecznie jakaś roślinna np Philips Aquarelle 10000K, lub Sylvania Aquastar 10000K. Do tego jakąś pośrednią jak np Sylvania Gro-lux 8500K, lub Arcadię Fresh Water 7500K.

 

Wtedy proponuję ustawienie (od przodu):

1)

- Sylvania Gro- Lux

- Philips 965/865

- philips aquarelle

 

2)

- Arcadia Fresh Water

- Philips 965/865

- Philips Aquarelle

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...