Skocz do zawartości

140L na dobry poczatek


Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

od dluzszego czasu niose sie z zamiarem zalozenia sobie akwarium, dlatego tez postanowilem zalozyc sobie tutaj konto i pomeczyc Was kilkoma pytaniami ;). zarowno odnosnie obsady, podloza, roslin, jak rowniez calego sprzetu potrzebnego do owego akwarium.

 

teraz troche informacji, ktore juz udalo mi sie zebrac odnosnie owego akwarium i ktore najprawdopodobniej zakupie ...

[*:3a8ec]akwarium proste o wymiarach 80x35x50 czyli 140 litrow (niestety wiekszego nie bede wstanie zalozyc)

[*:3a8ec]pokrywa plastikowa Aquael CLASSIC 80

[*:3a8ec]mata pod akwarium lub podstawka pod akwarium

[*:3a8ec]Filtr zewnetrzny firmy JBL - Cristalprofi e700

[*:3a8ec]Elektroniczny zegar sterujacy BenElectronic

[*:3a8ec]oswietlenie niebieskie na noc, mianowicie 5 LED na przyssawki

[*:3a8ec]lokalizacja akwarium zaraz przy oknie

[*:3a8ec]tlo bedzie zwykle zewnetrzne niebieskie, ktore sam wykonam

[*:3a8ec]dojdzie jeszcze napowietrzanie i grzalka

teraz pytania odnosnie tego co wyzej zapisalem.

1/. lepsza jest mata pod akwarium czy podstawka?

2/. czy filtr zewnetrzny ktory wymienilem, bedzie dobrym wyborem? jesli ktos uwaza, ze w podobniej cenie jest lepszy to chetnie uslysze producenta i konkretny model

3/. poszukuje jakies dobrej pompy do napowietrzania w przyzwoitej cenie

4/. jw. tylko chodzi o grzalke

5/. elektroniczny zegar moze sie przydac, czy jest to raczej element zbedny? jesli to pierwsze to chcialbym poznac Wasza opinie nt. najlepszych i w miare tanich

6/. czy czegos jeszcze mi brakuje z osprzetu, czegos co moglby sie przydac a nie wymienilem?

 

teraz jesli chodzi o obsade ... najbardziej podobaja mi sie rybki z jeziora tanganika i malawi. jednak z racji nie za dlugiego akwarium, niestety nie bede mogl ich dodac do swojego akwarium. a szkoda, bo np. pyszczaki mi sie bardzo podobaja, szczegolnie zebra i moora. no ale moze kiedys jak bede mial lepsze warunki. a tymczasem postanowilem zrobic spis innych ryb. im wiecej wykrzyknikow tym chetniej widzialbym je w swoim akwarium.

 

Pielęgnice

Pielęgnica Meeka - Thorichthys meeki !!!!!

Pielęgnica czekoladowa – Hypselecara temporalis !!!!

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher !!!!

Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka Kakadu !!!!

Pielęgniczka Ramireza – Microgeophagus ramirezi !!!!

Akara błękitna - Aequidens pulcher !!!

Księżniczka z Burudi - Neolamprologus brichardi !!!

Apistogramma nijsseni – Pielęgniczka Nijssena !!

 

Sumy

Kirysek spiżowy – Corydoras aeneus !!!

Kirysek kolumbijski - Corydoras metae !!

 

Piękniczkowate

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops !!!

Gupik pawie oczko – Poecilia reticulata !!

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri !

 

Piskorzowate

Bocja wspaniała – Botia macracantha !!!

 

Labiryntowate.

Bojownik syjamski - Betta splendens !!!!!

Prętnik karłowaty - Colisa lalia !!

Wielkopłetw wspaniały - Macropodus opercularis !

 

Karpiowate

Brzanka Schwanenfelda - Barbus schwanenfeldi !!!!

Kardynałek chiński - Tanichthys albonubes !!!

Brzanka zielona - Barbus semifasciolatus !!

Brzanka purpurowa - Barbus nigrofasciatus !!

Danio pręgowany - Brachydanio rerio !

 

kąsaczowate

Tetra niebieska (Maranka) - Boehlkea fredcochui !!!!

Neon Innesa ( Paracheirodon innesi ) !!!

 

Pielęgnicowate

Żaglowiec wysoki, żaglowiec z Orinoko, skalar wysoki - Pterophyllum Altum !!!!

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare !!

 

tak wiec, prosilbym abyscie mi doradzili ktore gatunki moge wrzucic do jednego 140 litrowego akwarium i w jakiej ilosci. ja bym to widzial tak ...

Pielęgnica Meeka (parka)

Bojownik syjamski 1 szt.

Tetra niebieska (Maranka) 15 szt.

Kirysek spiżowy 3-4 szt. (wszyscy polecaja kiryski lub je maja, wiec jesli musza byc to chcialbym ten gatunek kiryska)

+ kosiarka 1szt. na glony (jedna powinna chyba wystarczyc? czy moze lepiej dwie?)

co o tym myslicie? moglyby te rybki zyc razem w jednym akwarium? czy 140l dla bojownika to nie za duze akwarium? dodanie tutaj skalarow lub brzanek (tych co mi sie najbardziej podobaja) raczej nie wchodzi tutaj juz w gre, prawda? a jesli wchodzi, to w jakiej ilosci? czy wymienione przeze mnie gatunki latwo zapadaja na choroby? wolalbym tego uniknac. jestem poczatkujacy, wiec nie chcialbym ryb zbyt trudnych w utrzymaniu (nie myslic z brakiem checi i czasu im poswiecanego).

 

chcialbym aby to akwarium ladnie sie prezentowalo, gdzie bedzie sporo roslinnosci. a skoro juz jestem przy roslinach, to jakie sa najlepsze/najladniejsze/najtrwalsze? tutaj jeszcze za bardzo sie nie zaglebialem, wiec nie przedstawie listy tak jak z rybami. no ale licze tutaj bardziej na Wasze doswiadczenia, upodobania i Wasz gust :). jesli chodzi o podloze, to czy jest jakas dobra ziemia pod rosliny? jak duzo kilogramow zwiru powinienem zakupic do takiego akwarium? pytanie moze trywialne, jednak dopiero zaczynam swoja przygode z akwarystyka i po prostu pewnych rzeczy nie wiem. a podobno kto pyta, ten nie bladzi ;).

 

z gory dziekuje za wszystkie Wasze odpowiedzi i sugestie.

pozdrawiam

 

EDIT:

wlasnie poprzegladalem sobie jeszcze allegro i w gre moga wchodzic rowniez jeszcze ponizsze gatunki ryb:

- Razbora Galaxy

- Welonki

- Bocja wspaniala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/. lepsza jest mata pod akwarium czy podstawka?

2/. czy filtr zewnetrzny ktory wymienilem, bedzie dobrym wyborem? jesli ktos uwaza, ze w podobniej cenie jest lepszy to chetnie uslysze producenta i konkretny model

3/. poszukuje jakies dobrej pompy do napowietrzania w przyzwoitej cenie

4/. jw. tylko chodzi o grzalke

5/. elektroniczny zegar moze sie przydac, czy jest to raczej element zbedny? jesli to pierwsze to chcialbym poznac Wasza opinie nt. najlepszych i w miare tanich

6/. czy czegos jeszcze mi brakuje z osprzetu, czegos co moglby sie przydac a nie wymienilem?

1. Według mnie mata. Będzie zapobiegać drganiom w akwarium

2. Myślę że będzie ok

3. Na allegro jest mnóstwo

4. Na allegro

5. Po co? Według mnie jest zbędny

6. Jeśli grzałka i odmulacz dojdą to będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektroniczny zegar jak domniemam chodzi ci o wyłącznik czasowy do oświetlenia bardzo fajna sprawa.

Na pewno mata pod akwarium, nie plastikowa podstawa, bo te podstawy są do bani, jak tam ci woda naleci a naleci na pewno, to niczym tej wody nie wyciągniesz. I nie zawsze wyschnie i będzie problem (nie ładny zapaszek itp.)

 

Skrobaczka do szyb, ewentualnie magnesy do czyszczenia (są różne w zależności od grubości szyby w akwarium)

Uzdatniacz do wody np. AquaSafe, MFC kup jeszcze (kilka kropel przy podmianie wody nie zaszkodzi)

 

Nawozy do roślin (tabletki pod korzenie i coś w płynie dla roślin, które wciągają "ingrediensy" przez liście)

Nie wiem ile będziesz miał watt w tej pokrywie ale o odbłyśnikach możesz pomyśleć (zakładając, że będziesz chciał hodować rośliny)

 

Mnie się NIEBIESKIE tła nie podobają, jak już to ciemne. No ale różne rzeczy się ludziom podobają.

Ale zastanów się gdzie widziałeś niebieskie tło w przyrodzie??

 

Jak coś wpadnie mi do głowy to edytuję i dopiszę.

 

Razbory galaxy, to ci zginą w tych 140L. to malutkie rybki.

 

Pozdr. Yakasu

 

PS. jak coś to wal na GG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...