Jump to content

200L doradźcie obsadę,


stoklos
 Share

Recommended Posts

Witam, założyłem właśnie nowe akwa 200l, mam: 5 neonek, 2 danio(samce), samiczkę mieczyka + ok 10 młodych (taki fart początkującego), glonojad, kirysek, bocja (nie do końca wiem jaka), 2 kardynałki. Chciałbym akwa wielogatunkowe, dokupię neonek, kirysków, na pewno bocję i mieczyka. Chciałbym jakieś skalary, brzanki lub inne ale nie chcę też zrobić misz-maszu. Filtr mam JBL Cristalprofi e900 i tu nasuwa się kolejne pytanie; czy wypływ wody lepiej zrobić "luźno" tą płaską końcówką, czy poprzez deszczownię, nie mam dodatkowego napowietrzania. Aha i jeszcze oświetlenie: myślałem o świetlówkach OSRAM Fluora ale czy nie lepiej coś innego jak tak to co. Z góry dzięki za pomoc i sorki jeżeli temat jest w złym miejscu lub o zbyt wiele rzeczy naraz pytam. Pozdrawiam.

 

P.S. Jak moje akwa dojdzie mniej więcej do poziomu waszych akwariów do wrzucę fotki na razie to jest tam raczej pusto. :D

Link to comment
Share on other sites

Witam, założyłem właśnie nowe akwa 200l, mam:...

Czyli na początek popełniłeś standardowy błąd czyli wpuściłeś ryby do niedojrzałego zbiornika (chyba, że źle zrozumiałem). Wracając do obsady, jest mnóstwo postów na ten temat... Do tego co masz dołóż 5-10 neonów, samca i dwie samice mieczyka, przynajmniej 4 kiryski, bocja choć nie wiadomo jaka też potrzebuje towarzystwa kilku osobników ze swojego gatunku, danio to też ryba stadna a kardynałki bym oddał. Możesz dokupić skalary 4 sztuki ale do nich brzanki już się nie specjalnie nadają. I tak wyszło nam już ponad 30 sztuk ryb ;)

Oświetlenie powinieneś dobrać do wymagań roślin jakie są/będą w aqwa. Przy braku dodatkowego napowietrzania lepszym rozwiązaniem będzie deszczownica niż zwykła wylewka.

Link to comment
Share on other sites

dzięki za odzew, akwarium dojrzało rybki mają się dobrze, co do napowietrzania co jest lepsze deszczownica czy bąbelki, a z większych ryb (jakąś jedną może dwie) nie będzie zbyt tłoczno? Dokupiłem 5 neonek już widać ruchy. Czemu oddać kardynałki? Paletkarium albo coś z jednym gatunkiem może innym razem, nie mówię że nie ładne ale takie różnorodne na razie bardziej mi pasuje.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Kardynałki to gatunek zimnolubny, mając skalary które nie powinny mieć temp. poniżej 24*C będą się źle czuły, poza tym to kolejna rybka ławicowa czyli znowu powinno być z 10 sztuk.

Za napowietrzanie odpowiedzialny jest ruch wody więc nie ma większego znaczenia co go wywoła.

Z większych ryb to masz już mieczyki i w planach skalary. Jak dorosną osiągają solidne rozmiary. Inne duże ryby są z reguły albo za duże i agresywne albo stadne więc tu nie pasują... ale może ktoś będzie miał jeszcze jakiś pomysł.

Link to comment
Share on other sites

Ze skalarów to raczej zrezygnuję, mam niskie akwarium (100x50x40, dł,szer,wys), dojdą myślę brzanki a molinezja? Jeszcze co z tym światłem zamontowałem dwie świetlówki osram'a floura 550 lm(to chyba pod rośliny) a druga to cool white 1350lm, czy tak może być?

P.S. a gurami się nada, chodzi mi o towarzystwo, wodę

Link to comment
Share on other sites

Witam, przedstawiam Wam moje 200L i jednocześnie proszę o podpowiedzi co do zmian. Że nie ma tła wiem, będzie, że nie ma pokrywy wiem, będzie. Obsada: 10 neon innesa, 7 razbor (?), gibbiceps, 3 kiryski pstre, 2 mieczyki, 2 kardynały, bocja pręgowana (paskowana?), 3 danio pręgowane, 1 cętkowany, jeden glonojad (taki w kropki :)). Do tego ok 10 młodych mieczyków. Filtr JBL e900, grzałka, świetlówki: osram fluora, daylight. Co mogę jeszcze dodać myślę o gurami? Zamek wyleci.

Link to comment
Share on other sites

kirysków min. 5. co do tła nie bierz fortotapety. wyrzuć ceramikę(czy tam jest muszla, jak tak to ją też wywal ;) ). kardynałki to ryby zimnowodne. bocje są stadne, jeden osobnik marnieje i staje się agresywny. myślę, że możesz dać gurami, tylko nie wiem, czy nie zjwe drobnicy

Link to comment
Share on other sites

A może wywal wszystko, i zrób paletkarium? Shaniqa ma takie akwarium, i sie na tym zna

To już jego wybór. Jak jest początkujący to nie... Jak kiedyś miałeś akwa, to możesz zrobić, ja też chciałem mieć palety i bart powiedział, że lepiej nie... (jestem początkujący)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...