Skocz do zawartości

[126] Ogólne (aktualizacja str.6)


dcieslik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

29.09.2009 Start akwarium

12.10.2009 Wpuszczone Gupiki

29.10.2009 Wpuszczona reszta obsady

10.04.2010 Zmiana oświetlenia na 2xT5 24W

22.06.2010 Dołożenie kolejnego zestawu 2xT5 24W

12.08.2010 Instalacja CO₂

22.08.2010 Start nawożenia metodą EI

 

AKWARIUM 126 litrów 80x35x45

START AKWARIUM OBECNY STAN

pH 7,2/6,5

GH 17/14

KH 10/5-6

NO2 0/0

NO3 15/15-20

Indykator: kolor jaskrawo zielony

 

TECHNIKA

Filtr zewnętrzny - Tetratec EX700

Grzałka - AQUAEL 100W

Elektroniczne tygodniowe wyłączniki

CO₂ - Butla + Reduktor Aquamedic + Elektrozawór ACL + Hydor CO₂ Turbodiffuser

 

OŚWIETLENIE: 0,75W/L

T5 SYLVANIA GROLUX 8500K + odbłyśnik

T5 SYLVANIA AQUASTAR 10000K + odbłyśnik

T5 SYLVANIA 6500K + odbłyśnik

T5 SYLVANIA AQUASTAR 10000K + odbłyśnik

 

FLORA

Echinodorus quadricostatus (Żabienica czterożebrowa)

Echinodorus amazonicus (Żabienica amazońska)

Eleocharis parvula (Sitowie drobne)

Anubias barteri (Anubias bartera)

Rotala rotundifolia (Rotala okrągłolistna)

Vallisneria (Nurzaniec)

Ludwigia repens (Ludwigia płożąca)

Glossostigma elatinoides (Języcznik australijski)

Bacopa caroliniana (Bakopa Karolińska)

Ceratopteris cornuta (Różdzyca pospolita)

Myriophyllum aquaticum (Wywłócznik)

 

NAWOŻENIE

Metoda EI

Macro: KNO₃ / KH₂PO₄ / K₂SO₄

Micro: Intermag

 

FAUNA

Neon Innesa - 15

Mieczyk - 7

Gupik - 7

Krewetka Amano - 5

Kirysek - 6

 

DODATKI

Korzenie Mangrowca + kokos

Tło - czarny brystol

Żwirek 2-5mm + warstwa nawozu

Skała wulkaniczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Z oświetleniem zdaję sobie sprawę, że mało ale na razie musi tak pozostać (takie było w standardzie w pokrywie), z nowym rokiem pomyślę nad ulepszeniem jego a korzenie są tam dwa obok siebie i tak sprytnie razem wyglądają :)

 

Może ktoś pomóc mi rozszyfrować co to są za roślinki (jest ich 4 rodzaje) bo pani w sklepie nie za bardzo wiedziała i nie chciała mnie w błąd wprowadzać.

 

Wszelkie wskazówki, propozycje itp mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś pomóc mi rozszyfrować co to są za roślinki (jest ich 4 rodzaje) bo pani w sklepie nie za bardzo wiedziała i nie chciała mnie w błąd wprowadzać.

 

Wszelkie wskazówki, propozycje itp mile widziane.

Chętnie pomogę tylko prosiłabym o jeśli się da zdjęcia każdej grupy roślin z bliska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś pomóc mi rozszyfrować co to są za roślinki (jest ich 4 rodzaje) bo pani w sklepie nie za bardzo wiedziała i nie chciała mnie w błąd wprowadzać.

 

Wszelkie wskazówki, propozycje itp mile widziane.

Chętnie pomogę tylko prosiłabym o jeśli się da zdjęcia każdej grupy roślin z bliska.

OK wrócę tylko do domu, zrobię fotki i zamieszczę w odpowiednim dziale.

 

edit:

Po powrocie do domu zrobiłem lepsze zdjęcia roślinek i zamieściłem w odpowiednim miejscu na forum >> viewtopic.php?f=42&t=11684&p=110718#p110718

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie przestałem sie lubować w gupikach , ale te Twoje zółto - czerwone są pro :D ... ładne ładne , czekamy na fotki jak sie wszystko rozrośnie , bo idzie w dobrą strone , lecz naprawde światło słabe , jak nie chcesz zmieniać to pomyśl o roślinkach mniej wymagających

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[cut], lecz naprawde światło słabe , jak nie chcesz zmieniać to pomyśl o roślinkach mniej wymagających

Bazując na fabrycznym oświetleniu 2x18W jakie byś świetlówki polecił by zastąpić obecne? Przebudowa oświetlenia nie wchodzi na razie w rachubę jedynie zastąpienie obecnych czymś lepszym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o długość świetlówek to nie ma chyba niczego lepszego niestety , albo 3x18W, albo http://www.allegro.pl/item750011582_zes ... _atti.html , będą 2 świetlówki wtedy , ale widzę że mocniejsze (chyba) , nie jestem obeznany w tym , tutaj m.in Mei,Kirysek Ci podpowiedzą dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny dodatkowy zestawik w linku podałeś lecz obawiam się, że jak go zamontuję to zasłoni on otwór do karmienia w pokrywie :( w wolnej chwili przejdę się dziś do sklepu i poszukam czy nie ma mocniejszych świetlówek na taką jaką mam długość te w pokrywie. Jeśli bym znalazł np 20W to nie trzeba dodatkowo czegoś jeszcze wymieniać w obecnym standardowym układzie (jakiś bezpieczników, starterów)?

 

edit:

Po przeszukaniu forum doszedłem do wniosku, że najpierw zrobię odbłyśniki a później:

1 opcja: standardowe T8 2x18 + T5 1x24 0,47 W/L

2 opcja: zastąpienie stand. na coś markowego T8 2x18 + T5 2X24 0,47 W/L

3 opcja: zastąpienie stand. na coś markowego T8 2x20 + T5 2X24 0,5 W/L

 

I teraz pytanie do znawców :) która opcja była by lepsza i jakie zamontować zamienniki oraz dodatkową T5, bimbrownicy nie będę zakładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po przeszukaniu forum doszedłem do wniosku, że najpierw zrobię odbłyśniki a później:

...

2 opcja: zastąpienie stand. na coś markowego T8 2x18...

Przy tych roślinach, które masz tylko lileopsis może zamarudzić ale reszcie nie są potrzebne niewiadomo jakie bajery oświetleniowe. Proponuję na początek dołożyć tylko odbłyśniki i wymienić świetlówki na jakieś ciekawsze np 1 x Philips Aquarelle + 1 x Philips 865 lub 840. Im większe światło tym zwiększa się metabolizm zbiornika co wiąże się z dodatkowym nawożeniem i suplementacją CO2.

 

Świetlówek poszukaj w sklepach internetowych np w http://www.zoolight.pl bo jest taniej niż w stacjonarnych zoologach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czas na aktualizację. 29.10.09 do baniaczka trafiły 3 nowe rośliny i część z planowanej obsady. Stare rośliny trochę się rozrosły doszedł nowy korzeń mangrowca, wywaliłem lawę wulkaniczną i parę otoczaków. Obsada na dzień dzisiejszy wygląda następująco: 10 Neon Innesa, 10 Gupipk, 6 Otosek, 2 Pielęgniczka Ramireza, 5 Krewetka Fire Red. Wciąż się zastanawiam czy dodać 5 Kirys Panda i czy nie zwiększyć ławicy Neonów do 15-20szt. Do filtra włożyłem torf na obniżenie pH (obecne 7,4) i wymienione zostało oświetlenie na Hagen Aqua-Glo 20W + Juwel Warm-Lite 18W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No tak różnie z tym rozrostem roślin, jedne podcinam i rozsadzam a inne jakoś nie rosną mimo wsadzonych tabletek pod korzenie i co dwa tygodnie dodawany nawóz w płynie. Kabomba przycięta bo się brzydka zrobiła z powodu braku minerałów w ziemi. Ale i tak coraz bardziej mi się podoba, choć widzę już pierwsze błędy, które popełniłem podczas sadzenia roślin :)

 

A to parę fotek:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

i z boku:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

A tu parę mieszkańców:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny klimat całość przy tym oświetleniu tworzy a nawet trochę mroczny się wydaje,mnie się podoba ale roślinkom chyba nie za bardzo odpowiada.Na kolejnych zdjęciach widać że jest dość jasno w akwarium ale dla lileopsisa i tak jest to światło za słabe tak jak było u mnie i mnie w końcu zmarniała:-(.Glosia rośnie mi za to ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny klimat całość przy tym oświetleniu tworzy a nawet trochę mroczny się wydaje,mnie się podoba ale roślinkom chyba nie za bardzo odpowiada.Na kolejnych zdjęciach widać że jest dość jasno w akwarium ale dla lileopsisa i tak jest to światło za słabe tak jak było u mnie i mnie w końcu zmarniała:-(.Glosia rośnie mi za to ładnie.

W akwarium jest ciut jaśniej niż na zdjęciach, co nie zmienia faktu, że z nowym rokiem zamierzam dołożyć jakąś T5 24-35W 6500K i będzie już "widno" dla roślinek.

 

Super klimat akwarium. Masz przepiękne gupiki. Są świetne po prostu ;). Nie mogę się na nie napatrzeć. Eh, dlaczego u mnie w zoologicznym takich nie ma...

Pierwotnie plan zakładał wpuszczenie 4-5 żyworodek podczas dojrzewania akwarium dla przyspieszenia całego cyklu i padło na zwykłe Gupiki Pawie Oczko ale jak zaprzyjaźniony sklepikarz pokazał mi co niedawno sprowadził to nie mogłem się oprzeć i kupiłem pięć lodowych i pięć tych pomarańczowych (nie pamiętam jak je nazwał) I teraz te pomarańczowe są moim oczkiem w głowie, czasami siedzę i podziwiam jak się ganiają... tylko ostatnio coś mi jedną podgryza za ogon i nie jestem w stanie wyczaić co? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami trudno wyłonić winowajcę który podgryza. Moja gupiczka też ma podgryziony ogonek. Myślę, że to moje molinezje bo nic innego nie przychodzi mi do głowy. Ale już z jej ogonkiem jest dobrze. Ładnie się goi.

Gupiki są często niedoceniane. Po pierwsze dlatego, że większąść zaczynała swoją przygodę z akwarystyką właśnie od tych rybek. Do tego bardzo szybko się rozmnażają i nie są rybkami ze specjalnymi wymaganiami. Moim zdaniem są to bardzo fascynujące rybki. Lubię patrzeć jak samczyk prezentuje swój ogon. Do tego nie mogę się doczekać jak małe rybki się wybarwiają i co z nich wyjdzie. Może takie najczęściej spotykane w sklepach nie są tak rozchwytywane ale jak się dobrze przyjżeć można dostrzec ciekawą rybkę. Ale jak się zobaczy takie cudeńka jak ty masz to nie sposób oderwać oczu ;). Jak takie bym zobaczyła na pewno też bym zakupiła. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czas na kolejną aktualizację.

Winowajcę podgryzanych ogonków odkryłem i okazały się rybki po których bym się tego nie spodziewał bo były najbardziej spokojne w baniaczku. Okazało się, że to niebieskie Gupiki a odkryłem to wpuszczeniu dużo większych Mieczyków gdy zaczęły je ganiać no i opuściły akwarium :(

 

No ale czas na zmiany. Po powrocie z urlopu w baniaczku zastały mnie trzy rzeczy. Maaaase glonów, z którymi walczę od 2 tygodni dlatego sporo roślin na zdjęciach jest przycięta a taki ładny był już busz, druga rzecz to zakwitnięcie roślinki (pierwszy raz mi się to zdarzyło) no i trzecia najprzyjemniejsza pojawił się narybek Mieczyka :D co prawda tylko 4 zdążyłem odratować przed Ramirezami. Do akwarium dołączyły Mieczyki dwa samce czerwony i czerwono czarny oraz cztery samice czarno-czerwona i trzy czarne no i 4 małe jak na razie wyglądają na czarne.

 

a teraz fotorelacja

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

KWIAT

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dcieslik :shock:

od jakiegoś czasu nie lubiałem mieczyków .... ale jak patrze na Twoje.... to ahhhh , śliczne...

baniak tez ogólnie robi wrażenie , tylko trzeba poczekać jak ta roślinka po prawej będzie miała więcej liści i będzie gęstsza ... i tyle :P ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...