Skocz do zawartości

Zakładam akwarium dobór rybek


Wodyz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Zaczynam przygode z akwarystyką. Na początek akwarium 30-35 l. Mam pytanie co do doboru rybek...

Nie chcę mieć tylko jednego gatunku, myślałem o 2 czy 3.

Czy np. można trzymac razem gupiki, mieczyki i neonki???

Może są jakieś ciekawsze możliwości???

Z góry dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zaczynałem z podobnymi założeniami, ale na twoim miejscu wziąłbym na początek 54 litry bo im mniejsze akwarium tym jest właśnie trudniejsze dla początkującego. Takie już umożliwi spełnienie założeń jakiś 2-3 gatunków odpowiednich rybek, co prawda na molinezje i mieczyk ciągle będzie za małe, ale będziesz miał nieporównywalnie większe pole manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny, podpatrz na forum są dziesiątki ślicznych akwariów ;)

tylko sprawdzaj wymagania danej rośliny i ekstrawagancje w stylu trawniczek na dnie całego akwarium sobie odpuść na początku ;)

 

Większość roślin wymaga oświetlenia lepszego niż te montowane w pokrywach [dlaczego tam montuje się za mało oświetlenia? Bo to dużo tańsze dla producenta].

Jeśli nie chcesz bawić się w dokładanie dodatkowej świetlówki - a warto bo to nie jest trudne. To zainteresuj się tą listą:

viewtopic.php?f=5&t=9355

 

Filtr. Dużo zależy ile chcesz wydać.

Często widzę posty w stylu "jaki bardzo dobry filtr mogą kupić do mojego akwarium - warunek 30zł"... eh. Akurat na filtrze nie warto oszczędzać i jest to inwestycja na bardzo długo, czasem nawet na następne i większe akwarium.

 

-Najtańsze i najgorsze są wewnętrzne i nimi nie warto się interesować jak za jakiś czas i tak pewnie będziesz chciał przestawić się na jakiś o wiele lepszy.

-Następne są kaskadowe - najlepszy kompromis między ceną i jakością. Zapewniają dobrą filtracje mechaniczną i biologiczną i są wydajne. Jedyny minus to konieczność wycięcia niewielkiego otworu na filtr w pokrywie, ale tak jak z dodawaniem oświetlenia-warto. Dobrą kaskadę kupisz już w okolicach 70zł, godne polecenia są polskie i sprawdzone np. AquaEl FZN1, przy czym możesz zaszaleć i kupić niewiele droższą FZN2.

-Kubełkowe - zapewniają najlepszą filtracje, ale i są najdroższe. Nie zajmują miejsca w akwa jak wewnętrzne i nie trzeba nic wycinać jak w kaskadach ale musimy mieć wolne miejsce koło akwarium na filtr. Cena kilka razy większa niż kaskady.

 

Moim zdaniem na pierwsze akwarium, na początek zabawy z akwarystyką najlepsza będzie kaskada. Jak załapiesz akwarystycznego bakcyla, kupisz większe akwarium i będziesz miał więcej pieniędzy do wydania - wtedy kubełek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...