Skocz do zawartości

Zakaźne zapalenie skóry


Rekomendowane odpowiedzi

Skopiowałam opis tej choroby ze strony http://oczkowodne.net/strony/chorobyryb.php , bo nie będę się wymądrzać ;) Może to ci pomoże... :) Na tej stronie są też zdjęcia chorych ryb, więc możesz porównać czy to na pewno to...

 

"Erytrodermatoza (Erytrodermatitis) to choroba powłok zewnętrznych ryby wywoływana przez bakterie z rodzaju Aeromonas, popularnie jest nazywana chorobą wrzodową. Aeromonas hydrophila to bakteria, która stanowi normalny składnik flory wód zanieczyszczonych związkami organicznymi. W naturalnych warunkach rzadko powoduje ona chorobę jednak w hodowli ryby narażone są na wiele czynników które moga spodwodować infekcję. Wystąpieniu choroby sprzyjają: deficyt tlenu, zanieczyszczenia organiczne, urazy mechaniczne, stres, zatrucia, inwazje pasożytów itp. Infekcja rozpoczyna się przekrwionymi czerwonymi plamami na skórze (uwaga w tym stadium łatwo chorobę pomyliż z wiremią wiosenną) które powiększają się, a w ich centrum powstają charakterystyczne białoobrzeżone wrzody. Pojawiają się one zwykle u nasady ogona i bokach ciała. Wrzody moga być powierzchniowe jednak często sięgają też w głąb mieśni. Przebicie jamy ciała prowadzi do nieuchronnej śmierci. Jeśli ryby w zbiorniku są osłabione choroba szybko rozprzestrzenia się na inne osobniki. Z chorobą spotykamy się głównie latem i jesienią choć w przypadku wiosennego importu z cieplejszych krajów także wiosną. Ciekawostką jest że istnija linie genetyczne karpi mniej podatne na infekcję.

Leczenie: W warunkach amatorskich bardzo trudne i rzadko zwieńczone sukcesem. Ryby powinno się leczyć antybiotykami pod kontrolą weterynarza (ichtiopatologa) który po badaniu mikroskopowym może 100% potwierdzić diagnozę i przepisać antybiotyk stosowny do odkrytego szczepu bakteri. Standardowo leczeniu stosuje się zwykle oksytetracyklinę w iniekcjach dootrzewnowych (jednorazowo) 50-80 mg/kg masy ryb lub w karmie (dawka ta sama) przez 7-10 dni. Należy przypomnieć że antybiotyki są dostępne tylko na receptę i ich nieprawidłowy dobór i stosowanie prowadzi do powstawania nowych szczepów i uodparniania się bakterii na antybiotyki. Poza tym kuracje antybiotykowe są kosztowne, dlatego stosuje się je głownie wleczeniu najcenniejszyuch okazów. Jeśli na wczesnym etapie stwierdziliśmy erytrodermatozę można zastosować kurację w oddzielnym zbiorniku higienicznym ogólnodostępnymi preparatami firmy sera. Pierwszego dnia do zbiornika dajemy 60 g SERA ectopur i 3 tabletki SERA baktopur direct na 100 litrów wody. Oprócz tego przez pięć dni podajemy codziennie 8 ml SERA cyprinopur na 100 litrów wody. Woda w tym zbiorniku powinna być filtrowana i napowietrzana zaś temperaturę powinno sie utrzymywać na poziomie około 24°C."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Do zwalczania erythrodermatitis stosuje się następujące środki lecznicze: A) kanamycyna – roztwór 2-5 g na 100 l wody – kąpiel przez 4-5 dni. B) oksytetracyklina – roztwór 3-4 g na 100 l wody, podczas kąpieli przez 2-3 dni lub roztwór 25 g na 100 l wody podczas kąpieli przez 12-30 godzin. C) chloramfenikol (Detreomycyna) – roztwór 58 g na 100 l wody podczas 8-godzinnej kąpieli. D) chloramfenikol lub oksytetracyklina – 50-60 mg na 1 kg masy ciała ryby podczas iniekcjach dootrzewnowych w postaci roztworu alkoholowodnego (1 g antybiotyku na 10 ml alkoholu). E) streptomycyna – roztwór 2 g na 100 l wody podczas kąpieli. F) neomecyna – roztwór 4-5 g na 100 l wody – kąpiel przez 3 dni, po tym czasie należy w akwarium wymienić 1/3 wody. G) sulfamerazyna – roztwór 10-20 g na 100 l wody podczas kapieli przez 3 dni. H) furazolidon, furokson, Diafuran – roztwór 250-500 mg na 100 l wody podczas 3-dniowej kąpieli."

 

A to cytat z: http://www.superakwarium.pl/zakane-zapa ... id607.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...