Jump to content

Zakaźne zapalenie skóry


Recommended Posts

Skopiowałam opis tej choroby ze strony http://oczkowodne.net/strony/chorobyryb.php , bo nie będę się wymądrzać ;) Może to ci pomoże... :) Na tej stronie są też zdjęcia chorych ryb, więc możesz porównać czy to na pewno to...

 

"Erytrodermatoza (Erytrodermatitis) to choroba powłok zewnętrznych ryby wywoływana przez bakterie z rodzaju Aeromonas, popularnie jest nazywana chorobą wrzodową. Aeromonas hydrophila to bakteria, która stanowi normalny składnik flory wód zanieczyszczonych związkami organicznymi. W naturalnych warunkach rzadko powoduje ona chorobę jednak w hodowli ryby narażone są na wiele czynników które moga spodwodować infekcję. Wystąpieniu choroby sprzyjają: deficyt tlenu, zanieczyszczenia organiczne, urazy mechaniczne, stres, zatrucia, inwazje pasożytów itp. Infekcja rozpoczyna się przekrwionymi czerwonymi plamami na skórze (uwaga w tym stadium łatwo chorobę pomyliż z wiremią wiosenną) które powiększają się, a w ich centrum powstają charakterystyczne białoobrzeżone wrzody. Pojawiają się one zwykle u nasady ogona i bokach ciała. Wrzody moga być powierzchniowe jednak często sięgają też w głąb mieśni. Przebicie jamy ciała prowadzi do nieuchronnej śmierci. Jeśli ryby w zbiorniku są osłabione choroba szybko rozprzestrzenia się na inne osobniki. Z chorobą spotykamy się głównie latem i jesienią choć w przypadku wiosennego importu z cieplejszych krajów także wiosną. Ciekawostką jest że istnija linie genetyczne karpi mniej podatne na infekcję.

Leczenie: W warunkach amatorskich bardzo trudne i rzadko zwieńczone sukcesem. Ryby powinno się leczyć antybiotykami pod kontrolą weterynarza (ichtiopatologa) który po badaniu mikroskopowym może 100% potwierdzić diagnozę i przepisać antybiotyk stosowny do odkrytego szczepu bakteri. Standardowo leczeniu stosuje się zwykle oksytetracyklinę w iniekcjach dootrzewnowych (jednorazowo) 50-80 mg/kg masy ryb lub w karmie (dawka ta sama) przez 7-10 dni. Należy przypomnieć że antybiotyki są dostępne tylko na receptę i ich nieprawidłowy dobór i stosowanie prowadzi do powstawania nowych szczepów i uodparniania się bakterii na antybiotyki. Poza tym kuracje antybiotykowe są kosztowne, dlatego stosuje się je głownie wleczeniu najcenniejszyuch okazów. Jeśli na wczesnym etapie stwierdziliśmy erytrodermatozę można zastosować kurację w oddzielnym zbiorniku higienicznym ogólnodostępnymi preparatami firmy sera. Pierwszego dnia do zbiornika dajemy 60 g SERA ectopur i 3 tabletki SERA baktopur direct na 100 litrów wody. Oprócz tego przez pięć dni podajemy codziennie 8 ml SERA cyprinopur na 100 litrów wody. Woda w tym zbiorniku powinna być filtrowana i napowietrzana zaś temperaturę powinno sie utrzymywać na poziomie około 24°C."

Link to comment
Share on other sites

"Do zwalczania erythrodermatitis stosuje się następujące środki lecznicze: A) kanamycyna – roztwór 2-5 g na 100 l wody – kąpiel przez 4-5 dni. B) oksytetracyklina – roztwór 3-4 g na 100 l wody, podczas kąpieli przez 2-3 dni lub roztwór 25 g na 100 l wody podczas kąpieli przez 12-30 godzin. C) chloramfenikol (Detreomycyna) – roztwór 58 g na 100 l wody podczas 8-godzinnej kąpieli. D) chloramfenikol lub oksytetracyklina – 50-60 mg na 1 kg masy ciała ryby podczas iniekcjach dootrzewnowych w postaci roztworu alkoholowodnego (1 g antybiotyku na 10 ml alkoholu). E) streptomycyna – roztwór 2 g na 100 l wody podczas kąpieli. F) neomecyna – roztwór 4-5 g na 100 l wody – kąpiel przez 3 dni, po tym czasie należy w akwarium wymienić 1/3 wody. G) sulfamerazyna – roztwór 10-20 g na 100 l wody podczas kapieli przez 3 dni. H) furazolidon, furokson, Diafuran – roztwór 250-500 mg na 100 l wody podczas 3-dniowej kąpieli."

 

A to cytat z: http://www.superakwarium.pl/zakane-zapa ... id607.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Możesz spróbować w lecznicach weterynaryjnych. Niektóre z tych "substancji czynnych" są w preparatach iniekcyjnych dla zwierząt.... Ale jak dla mnie podane tutaj dawki są tak kosmicznie wysokie, że bałbym się je stosować.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...