Skocz do zawartości

nowe akwarium- same problemy


Rekomendowane odpowiedzi

powoli zaczynam tracic cierpliwosc do mojego nowego akwarium 60L... podmienilem 30 % wody a po dniu na tylnej szybie jakis brud- osad-wloski niewiem skad :/ pokrywa caly czas na akwarium jest... odmulaczem wode zbieralem z dna a dzisiaj jak poruszylem dnem to syf sie unosi ;/ odmulacz mam najprostszy. do tego poczatkowo kupilem 6 neonow czerwonych i 2 kiryski- 4 neony padly a dzisiaj rano wylowilem kiryska :/ wiem wiem moj blad- niedojrzaly baniak, musze kupic testy paskowe jbl i sprawdzic wode bo nic z tego nie bedzie. do tego zauwazylem jak 1 neon dzisaij sie czasami jakby obciera o drugiego neona i ma na sobie take biale kropki- domyslam sie ,ze to ospa- zauwazylem ze cos sie te neony ganiaja chwilami. wczesniej tego nie zauwazylem- to spowodowane choroba? mam problem bo kirysek sam zostal i widac ze mu smutno bo siedz w kacie ale nie dokupie mu kolegow bo niewiem jakiej jakosci jest woda :/ musze najpierw sprawdzic wode i myslec nad rybami dopiero. zeby tego wszystkiego bylo malo to zauwazylem kilka razy bardzo male biale kropki na szybach ktore sie poruszaly bardzo wolno- jakies zafajdane slimaki :/ jesli ta plaga mi sie rozpleni po akwarium to juz wogole bedzie tragedia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

napisz od ilu dni masz to akwa, jaki masz sprzęt (głównie to filtry) i jaką temperaturę wody.

 

Ten osad/brud/włoski to pewnie glony - w nowym akwa często się pojawiają, myślę, że w tej chwili to twoje najmniejsze zmartwienie; glony pojawiają się najczęściej w następujących przypadkach:

- akwa wystawione jest na ostre światło słoneczne;

- filtracja wody w akwa jest zbyt słaba;

- zbyt obfite karmienie - ryby nie zdążą zjeść pokarmu i on się rozkłada stanowiąc świetną pożywkę dla glonów;

- za mało roślin, czyli brak konkurencji dla glonów;

Można poradzić sobie chemią, ale to zostaw jako ostateczność;

doraźnie możesz przestać karmić rybki przez 4-5 dni, a akwarium w tym czasie całkowicie zaciemnić.

Na pewno dosadź roślinek: na start baniaka zalecane są: kabomba, rogatek, wywłócznik (można ich nie sadzić tylko pozwolić pływać); bakopa, wgłębka, pistia, oraz wszelkie inne szybko rosnące rośliny wodne - po ustabilizowaniu akwa możesz posadzić według własnego wyboru.

Możesz sprawić sobie rybki konsumujące glony, jak np. otosek lub malutkie zbrojniki (glonojady), ale żeby później nie kasować ich (to są żywe stworzenia, a nie jakieś odkurzacze, które można wyrzucić po pracy) zastanów się najpierw jakie rybki chcesz mieć w akwa docelowo, zapoznaj się z ich wymaganiami, i dopiero potem dobierz glonożerców zgodnych z tymi wymaganiami.

Warto nabyć również ślimaka ampularię (a nawet 2) - też czyści akwa.

Co do testów to kup koniecznie. Proponowałbym Ci również zastosowanie nadmiernej filtracji, czyli filtr dostosowany do akwa większego niż masz, np. dla 80 a nawet 120 litrowego. Podmieniaj wodę nawet codziennie - ok. 15% pojemności, dopóki nie zauważysz zmniejszenia ilości glonów, zwiększenia przejrzystości wody, poprawy kondycji rybek.

 

Skoro masz syf na dnie, to znaczy, że zbiornik już trochę stoi i prawdopodobnie nadmiernie karmiłeś. Co masz na dnie - najlepiej dać kamyki o granulacji 0,3 - 0,5 cm - woda przez nie przepływa i wypłukuje drobny syf, a korzenie roślin mają się czego trzymać.

 

No i najważniejsze - biedne rybki. Jeśli jeszcze jakieś Ci zostały, to z własnego doświadczenia proponuję blitzkrieg - czyli chemię. Na ospę skuteczny jest FMC lub MFC - stosowane według wskazań na opakowaniu + podniesienie temperatury do ponad 30 stopni C. Kirysy powinny wytrzymać i neonki też (moje wytrzymały) na ok 7-10 dni;

Zamiast FMC/MFC możesz zastosować Ichtiosan i akryflawinę (też tak kiedyś stosowałem) - wybija ospę, zwalcza drobnoustroje typu oczlik, rozwielitka, itp.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium dziala od 11 wrzesnia, filtr hanza 611B, temp. wody srednio 26stopni, w dzien po wlaczeniu oswietlenia potrafi narosnac do 28-29st, oswietlenie 1x15w biala + 1x15 fluora.

 

dam zdjecia ale wydaje mi sie ze to glony tymbardziej ,ze na kamieniach zauwazylem zielony nalot :/

na starcie zbiornika wlalem bakterie nitryfikacyjne ale musze i tak zakupic paski zeby sprawdzic jakosc wody. roslin wydaje mi sie ,ze mam tak dosyc sporo bo kryptokoryn mam 9 a w kazdej po 3-4 liscie. ryb wcale nie karmie obficie bo mam raptem teraz 2 neonki- malo jedzenia daje i kiryska. co do filtracji to napewno mam odpowiednie ale i tak chce wymienic filtr na aquael turbo 350 bo obecny nie podoba mi sie a do tego wszystkiego mam korzuch bakteryjny ktorego nie moge wyeliminowac i bede musial cos pomyslec nad skimmerem do filtra. co do ospy to mam 2 neony czerwone i na jednym tylko zauwazylem te biale kropki a ma ich na jednym boku okolo 3-4 kropki.

 

tylnia szyba- 2 zdjecia

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium działa 10 dni , mhym , i ryby sa , wczesny baniak , glony brązowe , osobiście uważam że to okrzemki ...

 

tak wiem ,ze za wczesny baniak, ryb narazie nie bede kupowal, poczekam z tym jeszcze z tydz- dwa a co do tych okrzemkow to o co chodzi i jak to wyeliminowac? mam ten na kryptokorynach wendtii brown tez taki nalot brazowy wiec to napewno to bo na innym forum wyczytalem ze ktos mial wlasnie na kamyczkach i na kryptokorynach. jak to zwalczac?;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

rzeczywiście wygląda na to, że masz w akwa okrzemki - odpowiedzi co z nimi zrobić możesz znaleźć przez funkcję szukaj,

http://forum.superakwarium.pl/search.php?keywords=okrzemki&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj - gotowa lista odpowiedzi,

 

Nie miałem z nimi do czynienia, ale dość często pojawia się info, że z czasem okrzemki zanikają, więc poczekaj. Skoro to tak młode akwa to nie wpuszczaj żadnych rybek - pochorują się, albo wręcz umrą, bo woda będzie dojrzewała jeszcze i zmieniała swoje parametry. Poczekaj miesiąc i dopiero potem zarybiaj. W międzyczasie możesz obserwować roślinki.

 

Radziłbym Ci wyrzucić kamyki i na ich miejsce sprawić sobie nowe, o mniejszej granulacji (rozmiarze) - przy takich sporych kiryski mogą się ranić - są to ryby wyszukujące pokarmu aktywnie przekopując dno. Poza tym pozbędziesz się sporej ilości okrzemek. Te wyjęte możesz np. użyć do ozdoby ziemi w doniczkach z kwiatami.

 

Jeśli w 10cio dniowym akwa przy odmulaniu podnosi Ci się syf, to widzę dwa powody, albo wstawiłeś brudne kamienie, albo solidnie przekarmiasz. Karmi się naprawdę minimalnie - żaby rybki zjadły wszystko w ciągu kilku minut maksymalnie. Najlepiej dokarmiać małymi porcjami, kilka razy dziennie. Poza tym rybom nie zaszkodzi 1-2 dni głodówki (nam zresztą też nie).

 

Kryptokoryny rosną wolniutko, często trochę obumierają w nowym akwa, a dopiero potem wytwarzają nowe liście. Radzę Ci dorzucić, przynajmniej na ten pierwszy miesiąc te rośliny, które wymieniłem wcześniej. Dobrze natlenią wodę, a przy okazji pobierają składniki pokarmowe z wody, zabierając je tym samym glonom.

 

No i cierpliwości. Dużo.

Pzdr

 

Ps. 29 stopni to może być trochę za ciepło dla kirysków i neonów, ale raczej powinny dać sobie z tym radę. No i czy słońce nie świeci zbyt mocno na baniak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

 

raczej oswietlenie mam dobre bo pisza ,ze okrzemki sie tworza bo jest slabe oswietlenie- ja mam 0,5W/1L

Następny mit akwarystyczny , okrzemki nie trorza się z powodu słabego oświetlenia , Do życia potrzebują krzemu , który jest zawarty w podłożu , kamieniach itp. Z cotygodniowymi podmianami wody zawartość krzemu będzie maleć i okrzemki zaczną znikać. Twoje neony mają ospę. nie wymieniaj na piasek , to złe podłoże dla jakichkolwiek roślin , no i ma największą zawartość krzemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

ja raczej zastanawiam się czy nie masz oświetlenia zbyt mocnego? Lampy ok, ale czy w ciągu dnia słońce nie doświetla Ci baniaka za bardzo? - sporo glonów lubi dużo światła.

 

danielek001 ma rację - nie kupuj piasku - ja proponuję kamyki, może być bazalt, ew. skała wulkaniczna drobniejsze niż masz teraz, ale nie piasek.

 

Sprawdź w dowolnym akwarystycznym - na pewno mają tam moczarkę i kabombę, to są dosyć powszechne rośliny - kup ile dasz radę i nawet nie musisz ich sadzić - mogą sobie pływać. Przy wymianie kamyków sprawdź korzenie kryptokoryn - jeśli znajdziesz jakieś uszkodzone fragmenty, to się ich pozbądź - lubią gnić i psuć wodę. Tak samo z liśćmi.

 

Nie rób restartu - bo od nowa będziesz przechodził to co teraz, poczekaj, masz już bakterie nitro w wodzie, niech się rozwijają, okrzemki znikną, a z glonami zawalczą roślinki i później rybki. Szkoda czasu na nowy start, byłbyś już 2 tygodnie do tyłu.

 

Dla neonów wkropl jakieś lekarstwo (proponuję zestaw Ichtiosan i akryflawinę - i się nie zdziw - na 2-3 dni zabarwi Ci wodę na ładny cytrynowo-zielony kolor) i podnieś temp wody do 31 - to poza zakresem tolerancji rybek, ale - najszybszy sposób na pozbycie się ospy, a ryby dosyć często wytrzymują krótkotrwałe podniesienie temperatury - ważne, żeby wzrastała stopniowo, też wolno.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok postaram sie do tego zastosowac :) co do oswietlenia to moze i troche swiatla zza okna dochodzi do akwarium ale nie mam jak inaczej postawic akwarium. ale to mozliwe ze to od tego swiatla bo tylko z przodu akwarium zauwazylem te okrzemki na kamieniach :/ na roslinach sie tez to uwidocznia :/ co mnie tez dziwi, nawet przy uszczelkach do grzalki byl taki bialy nalot jak to ruszylem to wyglada tak jakby biala wata czy pajeczyna :/ naprawde nie mam pojecia skad to sie bierze...

 

musze zrobic male przemeblowanie i wtedy wogole swiatlo dziennie z okna nie bedzie padalo na akwarium to moge odlac wode i ja odstawic i przeniesc wszystko itd i wymienie piasek na drobniejszy i wsadze spowrotem rosliny i stara wode i bedzie dobrze? filtr chce zmienic na aqauel turbo 350- niby ma tylko 350l na godzine ale mysle ze bedzie to dobre rozwiazanie- obeny ma 450l/h i wraz nie spelnia dobrze swojego zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

 

1. trochę światła słonecznego może docierać do akwa, ważne, aby nie było go zbyt dużo ani zbyt ostrego;

o wyborze miejsca na akwarium poczytaj tutaj

2. nie wymieniasz piasku (bo go nie masz) ale kamyki - na mniejsze;

3. nie wpuszczaj do baniaka żadnych ryb dopóki woda nie dojrzeje (trwa to ok. 4 tygodni);

4. o walce z glonami możesz przeczytać m.in. tutaj

 

Ps. Swoją drogą niezła mieszanka Ci w akwa wyrasta - może założysz glonarium? - po ususzeniu zielonej masy masz rewelacyjny pokarm ;)

 

Ps. Napisz co słychać w zbiorniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. nie wpuszczaj do baniaka żadnych ryb dopóki woda nie dojrzeje (trwa to ok. 4 tygodni);

 

Tak i jeszcze powinien kupić welonki i zbrojniki do 50l :D :D

 

Bzdury bzdury...

No już nie przesadzajmy... przeważnie już dwa tygodnie w zupełności wystarczą do wytworzenia sprawnie działającego cyklu azotowego od zera... [ale warto wspierać się testami]

 

Tym bardziej w tej konkretnej sytuacji autora, nie ma po co czekać jak już mamy starą wodę i filtr. [i ryby]

A jakby ktoś kazał czekać obsadzie np. w jakimś wiadrze/słoju 4tyg... to na jedno wyjdzie bo będzie ta sama woda i ten sam filtr co w akwa...

 

Możesz wziąć przykład z Grześka. Część starej wody i stary filt + np saszetki na zbijanie azotanów jako zabezpieczenie i będzie ok. Bez czekania ;)

 

Co do neonów czerwonych ... To nie jest zbrojnik niebieski że przetrzyma prawie wszystko [a tej ryby nie możesz u siebie trzymać z racji jej wymagań]. Neony czerwone są strasznie wrażliwe na poziom azotanów i amoniaku w wodzie... o czym już się przekonałeś. Może zamiast nich zwykłe innesa? Twardsze skurczybyki są ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie :)

 

stan obecny to coz: glony sie rozwijaja ale nie mam zamairu zakladac glonarium xD zarty na bok :P

rozmawialem ze znajomym od ktorego kupilem roslinki ze 2 tyg temu- dogadalem sie z nim ,ze da mi ze swojego baniak 30L wody po tygodniu akwarium bedzie dojrzale ;] ( dobre wody do akwarium, ktora ma odpowiednie parametry) i zaloze baniak na nowo, wyplucze kamyczki i wymyje akwarium ( czemu wedlug was ta granulacja jest zla? to jest grubosc okolo 0,3-0,5 do 1cm max i rosliny dobrze rosna. patrzylem w sklepach i nie widzialem mniejszych bo albo mam do wyboru takie jak teraz albo czarne takie naprawde drobne okolo 0,2 mm. co do rybek, neon 1 nadal ma kropki biale i dzisiaj co zobaczylem to mnie bardzo zdziwilo :/ kiryske ma z prawej strony jakby plesn- niewiem jak to nazwac, wystaje mu biale wloski tak jakby byla to otwarta rana , sam niewiem :/ pokarze zdjecie ale nie mam aparatu , telefonem zrobilem ale moze cos zobaczycie. zdjecie slabo odzwierciedla to co widac bo w rzeczywistosci te biale "wloski" wystaja.

Dołączona grafika

 

kirysek juz padl, to fotka jaka zrobilem, niewiem co to za choroba :/

Dołączona grafika

 

co do rybek to jesli juz ustabilizuje baniak to zakupie neonki inessa- jednak neony czerwone okazaly sie za trudne w hodowli jak dla mnie :/

 

mam 2 swietlowki 15W jedna biala a druga fluora ktora daje kolor swiatla rozowy- moze to cos zle wplywa na te glony :| nie mam pojecia skad mi sie te glony rozwijaja... rozumiem troche ale bez przesady, na roslinach niektorych to caly nalot brazowy jest :/ moze zmienie te swietlowke fluora na zwykla biala i wtedy popatrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO to teraz jeszcze Ci pleśniawka doszła - poczytaj tu:

http://www.superakwarium.pl/plesniawka-id618.html

i tu: http://oczkowodne.net/strony/chorobyryb.php

i tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Saprolegnioza

 

Atreyu:

(off topic - a co do welonek, to przy odpowiednim dbaniu mają się nieźle, o czym niedługo w nowym wątku, ale brawo za zwrócenie uwagi).

 

z tym niewpuszczaniem żadnych rybek, miałem na myśli żadnych nowych - błąd, skrót myślowy. Pomyśl co by spotkało ineski gdyby je teraz wpuścił?

 

I podtrzymuję to nadal, bo sam widzisz co się dzieje - chociaż się dziwię, bo dexter123 podaje, że ma w akwa temp 29 stopni, a to sporo - nie powinna wystąpić pleśniawka.

 

 

Z tego co zrozumiałem padły wszystkie neony i kirysy - czyli zostało puste akwarium. I tu podtrzymuję nie wpuszczanie nowych rybek - dexter123 - poczekaj ok. miesiąca - wiem, dostaniesz wodę od kolegi, więc akwa szybciej dojrzeje, ale popatrz czy u kolegi nie ma jakichś podejrzanych glonów, okrzemków bądź chorych ryb.

 

Myślę, że jak teraz masz puste akwa, to rzeczywiście restart jest całkiem rozsądnym pomysłem. Na twoim miejscu wyrzuciłbym całe podłoże, wyczyścił dokładnie akwa - roztworem nadmanganianu potasu, następnie wodą z solą - to hardcore, ale lepiej dmuchać na zimne, dobrze po tym wszystkim wypłukał, zapodał nowe kamyki o granulacji nie przekraczającej 0,5 cm - to dla kirysów, jeśli ich nie zamierzasz ponownie wprowadzać, to możesz dać większy; zasadzenie roślin (postaraj się o kabombe, rogatka, wgłębkę lub moczarkę). Następnie zalanie baniaka wodą z kranu, tu możesz dodać jakiś uzdatniacz do wody (sera aquatan, Tetra AquaSafe lub inne), i odczekał standardowo przynajmniej dwa tygodnie, ale dałbym dodatkowy tydzień i dopiero wtedy wpuścił rybki.

 

wątek o restarcie : http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=43&t=11433

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to zacznijmy od poczatku - zostaly mi 2 neonki juz tylko ale w tym momencie sa w wiadrze. wczoraj zrobilem restart. porozmawialem sobie z doswiadczonym akwarysta, ktory duzo mi podpowiedział. akwarium wyczysciem wlasnie nadmanganianem potasu, rosliny filtr grzalke rowniez. korzen i zwir, ktory mialem wyparzylem w gotowanej wodzie ( czywiscie zwir rowniez plukalem) dostalem tez od niego kilka nowych roslin wiec jak sie rozrosnie powinno byc dobrze. dal mi swojej wody z akwarium, ktora wymienial wczoraj okolo 30L, w po wlaniu do swojego akwarium widze ,ze mam 3/4 jego wody w akwarium, dzisiaj doleje reszte kranowy odstanej od wczoraj. mozna powiedziec, ze mam dojrzala wode bo tyle ile doleje z kranu to max 10l. nie moa opcji ,zeby ten gosc co mi pomagal,zeby mial jakas chorobe- trzyma otoski i zyja mu bardzo dobrze a jak wiadomo to bardzo delikatne ryby, glonu rowniez nie ma w akwarium ;) to jego akwarium wiec sami ocencie jakosc wody, ktora dostalem :]

 

tylko nie pomyslcie ze to moj baniak:P to goscia, od ktorego mam wode i roslinki ;)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4bd2d4fdb3a86585.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/e353b8f1615dd74d.html

 

co do wpuszczania rybek to niewiem ile w tym momencie odczekac... tydz-dwa? aha i co do swiatla to polecil mi ,zebym przez pierwszy tydz odpalal swiatlo 5-6 godz a pozniej co godzine zwiekszal z kazdym tygodniem. lepiej uwazac zeby mi sie znowu glon nie wdarl :/ a jak glon sie pojawi to zebym przez 3 dni wymienial codziennie 10L wody z kranu. no zobaczymy czy cos z tego bedzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

no to dziś możesz wpuścić rybki - ale stadko i tak będziesz musiał odbudować - w sumie lepiej byś dał neony inesa, jak radzi Atreyu - mają mniejsze wymagania - zresztą Twój znajomy ma takie.

 

Filtr wg. mnie dobrze, że masz z deszczownią - ale ustaw ją tak, aby tylko poruszała wodę po powierzchni, i skieruj wyloty nie na środek akwa, a na ścianę tylną - zobacz tylko, żeby woda nie wychlapywała Ci się na zewnątrz baniaka :)

 

Co do glonów - to z różnymi różnie się walczy, ale miejmy nadzieję, że nic Ci już nie wyskoczy.

 

Powodzenia i daj za jakiś czas znać jak postępy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

co wy za bzdury pleciecie o 2 czy 4 tygodniach "dojrzewania" akwarium? bez ryb przez ten czas nic nie dojrzeje.

po tygodniu jak woda odstanie trzeba wrzucić jakąś jedną tanią rybkę i mierzyć azotyny. najpierw urosną, a jak spadną do poziomu niemierzalnego, można zwiększać obsadę.

 

Można też zrobić inaczej. zalewa się zbiornik na tydzień wodą, a filtr w tym czasie musi popracować w akwarium u kolegi, wtedy w ciągu tygodnia się zasiedli. Od razu mamy "dojrzałe" akwarium i można nieco szybciej zwiększyć obsadę.

 

btw. zamiast ryb można do akwarium wlewać amoniak (zakup w chemicznym), co zasymuluje ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Sam się zastanawiałem, jak się niby te bakterie nitryfikacyjne maja zasiedlić w filtrze jeśli nic nie dostarcza odchodów. Osobiście przy starcie swojego nowego 100l wlałem bakterie, które (jako laikowi) sprzedawca wcisnął razem z akwarium. Po jednym albo dwóch dniach wpuściłem 6 neonków. Potem co parę dni dodawałem po parę rybek. Rybki zachowywały się normalnie. Były ruchliwe, nie podpływały do tafli czerpać powietrza. Dodam jeszcze że wsadziłem przy zakładaniu dwa koszyczki jakichś roślinek. Do dziś nie wiem co to jest ;) Wiem, że to nie wyznacznik bo jak wiele razy było napisane, że kilka razy się uda a za którymś nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...