Skocz do zawartości

Nowa/Zielona


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was. :)

 

Moje małe - 10 l - akwarium było kiedyś piękne. Trzymałam w nim bojownika i dwie samiczki (bo powiedziano mi w sklepie, że tak ma być) dopóki samiczki nie zabiły samca (odgryzając mu płetwy i podgryzając skrzela). Kamyczki na dnie, 2 sztuczne roślinki i rybki wyglądały pięknie. Żadnych filtrów nie miałam, napowietrzaczy ani innych cudów. Zaczęły sie wakacje i na 3 miesiące zjechałam z rybkami do domu (już z samymi samiczkami) i po jakimś czasie woda zaczęła mi się robić zielona. Jakieś glony cy cuś?! A już mam filtr!! (wewnętrzny 3-50l, 250l/h) samo podmienianie nawet połowy wody nic nie dawało. Cristal - wybielacz optyczny Tropical dodawany po karmieniu rybek też nic nie pomógl (a zanim zjechałam do domu to nawet czegoś takiego nie używałam i było spoko). Wiem, że zabrałam się za akwarium nie z tej strony co powinnam. :(:oops: ostatnio starałam się rybki wsadzić do pojemnika zastępczego i "założyć" akwarium na nowo ale już po 3 dniach woda była zielona. Dziś kupiłam Algin tej samej firmy co Cristal, wyjęłam roślinki, wygotowałam te sielono brązowe kamyczki i od początku. Samiczki moje to twarde sztuki i nie wyglądają na takie którym by życie w kranówie przeszkadzało. Ale przykro mi że nagle tak to się dziwnie potoczyło. :oops:

 

Czy mogę coś jeszcze zrobić?? Nie krzczcie na mnie proszę :( tylko proszę pomóżcie mi i moim rybkom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim daj żywe rośliny - inaczej wszystkie składniki odżywcze z wody zabiorą glony.

Nie podmieniał połowy wody tylko ze 2l co tydzień. Oświetlasz jakoś akwarium?

Zrób restart akwa, dodaj roślinki i powinno być ok. Choć baniaczek masz naprawdę malutki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze akwarium dziesięcio litrowe nie nadaje się dla żadnego żywego stworzenia(może oprócz KILKU krewetek RC). Nawet akwarium 25l jest za małe na trzymanie haremu bojownika.Ja tam się nie dziwie że samiczki go zamęczyły. Zielona woda to prawdopodobnie zakwit wody w akwarium. Żadne Cristale na to nie pomogą. Przyczyny zakwitu wody:

 

1.Za dużo składników pokarmowych w wodzie a szczególnie azotanów. Powodem tego najczęściej jest nadmierna obsada zbiornika rybkami oraz przekarmianie ryb. Błędy mogą wynikać również z używania złego nawozu dla roślin, przenawożenia akwarium lub zbyt rzadką częściową wymianą wody i zbyt rzadkim odmulaniem dna.

 

2.Nadmiarem światła słonecznego. Należy podkreślić, że zakwit wody szczególnie związany jest z tą przyczyną. Zjawisko to zachodzi gdy wystawimy zbiornik na bezpośrednie działanie słońca. Nadmierne natężenia oświetlenia sztucznego raczej w praktyce nie zachodzi.

 

Na pewno masz duże przerybienie. A czy zbiornik stoi na parapecie albo innym miejscu narażonym na światło słoneczne??

Wymień rośliny na prawdziwe!! To powinno obniżyć poziom azotanów w wodzie.

W ogóle słyszałaś o cyklu azotowym??( http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_azotowy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... o ile można to tak nazwać...

dzięki... ;( Przecież mówiłam, że wiem, że źle zaczęłam przygodę z rybkami.... :P

 

ekspres Tak mam pokrywę i tam taką żaróweczkę :P ... ech.... będę musiała tu troszkę poczytać. Jak już pojadę do Bydzi to zacznę zakładać to cudo jeszcze raz.

 

Kurczak Czyli mam zapomnieć o tym moim akwarium? :P Tak słyszłam o cyklu zazotowym!! Nie wiedzialam że dwie rybki na 10 l to już "przerybienie".

 

Czyli tak: Większe akwarium. Filt zewnętrzny czy ten co mam może być? Jakieś tam podłoże (doczytam jakie) i roślinki. 2-3 tygodnie. Rybki. Tak mam zrobić???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium to akwarium tylko nie w każdym można trzymać ryby...

Nawet 1dna to byłoby już przerybienie ;)

 

inspiracje bierz stąd:

http://www.aquaticscapers.com/en/contes ... olume=nano

Akwaria od 8 do 30l, a ładniejsze niektóre niż 100litrówki poniektórych.

 

25l w sam raz będzie dla samca bojka.

Filtr wewnętrzny może być...

 

Akwarium jak najdalej od światła słonecznego.

Zadbaj o pokrywę z odpowiednią świetlówką.

 

Rośliny tylko prawdziwe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...