Skocz do zawartości

poczatkujaca! pomocy!


Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich!!

jak sie domyslacie jestem poczatkujaca co do akwarystyki... i mam problem bo jak to baba zaczelam od konca i jestem strasznie zla na siebie... wczoraj zakupilam akwarium (wczesniej tydzien biedny welon tlukł sie w kuli) akwarium ma 40l. na dnie akwarium mam niebieski zwirek i kamyki, mam filtr roslinki sztuczne . ... bład moj taki ze nie wiedzialam ze rybki wpuszcza sie po tygodniu a nawet dwoch. wczoraj wpuscilam welonka do nowego akw i dzis mam problem bo woda zrobiła sie metna (mleczna) wiem ze są juz tematy na temat tej wody. ale niczego konkretnego sie nie doczytalam. a i chcialam prosic nie uczcie mnie teraz ze powinnam najpierw poczytac bo teraz to i ja to wiem ;( i jestem zla na siebie jak chol... szkoda mi tej biednej rybki... pomocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Welon wymaga bezwzględnie 100l akwarium dla dobrych warunków i polecam go oddać...

 

Kolorowego żwirku się nie stosuje, nie naturalny zarówno dla wyglądu akwarium jak i ryb. Może zmieniać parametry wody.

 

Sztucznych roślin też nie powinno się z kilku względów.

Natomiast na pewno powinny być jakieś żywe rośliny, dają tlen i usuwają azotany.

 

2 tygodnie czeka się aby wytworzyła się flora bakteryjna która niweluje amoniak i azotany z wody które mogą zabić ryby.

 

Najlepiej jakbyś miała testy wody, teraz możesz robić tylko częstsze podmiany.

 

Zmętnienie jest normalne w nowym zbiorniku, to pierwotniak, samo zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tego zaciemniania to czytalam na innych forach ze wlasnie im to pomagala w takich sytuacjach... wywalilam juz ten denny zwirek... jeszcze mam pytanko co do wymiany wody ile % powinno sie wymieniac i co ile? i jaki zwirek jest najlepszy .

z gory dziekuje...

a wniosek z tego taki NIGDY NIE SŁUCHAJ SPRZEDAWCY!!!!

 

edit:

 

miałam kiedys rybke ale to byl bojownik a z tego co wiem one sa wytrzymałe... ale do welonkow ich nie mozna . w najblirzszym czasie pomysle o wiekszym akwarium...

 

mod: edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tego zaciemniania to czytalam na innych forach ze wlasnie im to pomagala w takich sytuacjach... wywalilam juz ten denny zwirek... jeszcze mam pytanko co do wymiany wody ile % powinno sie wymieniac i co ile? i jaki zwirek jest najlepszy .

z gory dziekuje...

a wniosek z tego taki NIGDY NIE SŁUCHAJ SPRZEDAWCY!!!!

Ja akurat wymieniam wodę w 20% co 2 tygodnie i jest wszystko ok ale nie wiem jak inni użytkownicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjęło się ogólnie, co tydzień 10-20%.

Szczególnie przy rybach mających szybką przemianę materii np welon.

 

Sztuczne rośliny.

Często mają ostre krawędzie raniące ryby.

Platiki/farba mogą być szkodliwe.

Nie wytwarzają tlenu jak żywe i nie pochłaniają szkodliwych substancji.

Nie rosną, nie można ich rozmnażać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ tak jak napisał @Atreyu żywe roślinki dają tlen i usuwają azotany, rybki lepiej się czują i całe akwa wygląda bardziej naturalnie. Poza tym sztuczne roślinki i wszelkiego rodzaju sztuczne ozdoby mogą (choć nie muszą) nie być obojętne dla parametrów wody, zabarwiać ją lub po prostu są szkodliwe dla rybek. Staramy się tutaj stworzyć środowisko jak najbardziej zbliżone do naturalnego i również dla tego odradzamy sztucznych roślin i ozdób.

 

edit:

niestety z wpuszczeniem rybek musisz poczekać 1-2 tygodnie od zalania akwa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...