Skocz do zawartości

Gdzie możemy postawić akwarium - poradnik


Rekomendowane odpowiedzi

Przy wyborze miejsc na akwarium należy pamiętać o następujących zasadach:

 

Należy unikać miejsc zbyt silnie nasłonecznionych. Intensywnie świecące promienie słoneczne mogą powodować nadmierne ogrzewanie się wody i w tym samym doprowadzić do rozwoju glonów. Dziś nie należy się przejmować miejscami ciemnymi, bo dzięki oświetleniu elektrycznemu każde akwarium jest nie zależne od światła dziennego.

 

Nie należy także ustawiać akwarium w bliskiej odległości od grzejników czy innych źródeł ciepła.

 

W pobliżu akwarium musi znajdować się gniazdko.

 

W przypadku dużych zbiorników, długości przekraczającej 140cm, należy uwzględnić dopuszczalne obciążenie podłogi i stropu. Nie wolno ustawiać akwarium pomiędzy dwiema belkami stropowymi.

 

W żadnym wypadku nie wolno ustawiać akwarium w bezpośrednim sąsiedztwie wartościowych przedmiotów, szczególnie zwracając uwagę na elektronikę. Pamiętajmy że nie da się uniknąć wychlapania lub zalania wodą.

 

Nie powinno stać w miejscu, w którym jest spory ruch - np. przy drzwiach, gdzie często przechodzimy (i trzaskamy drzwiami). Naraża to nasze rybki na niepotrzebny stres.

 

Ważne jest także aby akwarium stało na stabilnej i mocnej szafce, najlepiej specjalnie do tego przygotowanej. Nie należy zapominać że małe akwarium nawet 50 litrów sporo waży, przykładowo, samo szkło waży około 10kg do tego 50kg wody + 10kg żwiru z kamieniami i ozdobami(korzenie, itp.) co daje nam 70kg!. Oczywiście można zakupić specjalnie przygotowaną szafkę pod akwarium i mieć spokój ale jeśli fundusze nam nie pozwalają, stawiamy na takiej jaką mamy. Należy tylko bez względnie zwrócić uwagę by wytrzymała dany ciężar. By miała wewnętrzną ściankę podpierającą blat(czyli środek szafki), a jeśli szafka stoi na nóżkach, by na środku również był punkt podparcia. Ważne jest też, by na blacie szafki pod akwarium podłożyć kawałek styropianu, specjalną matę, albo podstawkę akwarystyczną. Dzięki nim ciężar akwarium będzie równomiernie rozłożony po całej szafce. W razie gdyby blat szafki był nierówny, albo pod szybę akwarium dostałby się np. piasek - mogło by dojść do pęknięcia szyby. Mata lub styropian zmniejszają ryzyko. Jeżeli zdecydujemy się na większe akwarium, trzeba wtedy zaopatrzyć się w szafkę specjalnie wzmocnioną(metalową ramą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jedynym miejscem które nam zostaje jest ściana na przeciwko okna, a światło które będzie się odbijać od frontowej ściany akwarium będzie zakłócać obserwatorowi podziwianie rybek. Można wtedy pochylić przednią ściankę akwarium o ok. 10-15*.

ja się z tym twierdzeniem nie zgadzam i to w kilku punktach:

1. światło będzie się odbijało zawsze, niezależnie od kąta nachylenia szyby-> jak nie będzie widać okna to sie sufit odbije albo podłoga -> zawsze będzie coś widać na szybie (chyba zę w pokoju jest idealnie ciemno tzn nie ma innych źródeł światła niż samo akwarium

druga rzecz jaka mnie ubodła to to żeby nachylać akwarium -> jak jest nachylone pod kątem 15* to naciska na szybę jest dużo większy niż jak stoi na równym -> nie polecam zmiany nachylenia baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętajmy również o tym, że światło się nie tylko odbija, ale i załamuje. A to co się załamie i tak przysporzy glony. Dla oglądalności baniaka zgodzę się z trotem, ze zawsze coś się odbije.

 

PS. Nie wyobrażam sobie postawić baniaka 10-15 stopni odchylonego od pionu. Baniak musi stać na idealnie wypoziomowanej szafce!

Im większy litraż tym większe znaczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jedynym miejscem które nam zostaje jest ściana na przeciwko okna, a światło które będzie się odbijać od frontowej ściany akwarium będzie zakłócać obserwatorowi podziwianie rybek. Można wtedy pochylić przednią ściankę akwarium o ok. 10-15*.

 

Moim zdaniem to głupia rada, raz że taki kąt nachylenia nie wiele da obserwatorowi, a dwa to nacisk na przednią szybę zwiększy się i będzie większe ryzyko rozszczelnienia. Rada jest taka, jeżeli odbicie z okna zakłóca widok, kup roletę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,dymek,,Wyobraź sobie akwarium 600l taki właśnie zakupuje nachylone pod kątem 15 stopni :o ..to tak jak bym sąsiadowi remont kapitalny zrobił moim zdaniem nie polecam ma być idealny pion i poziom

 

A co do dużej pojemności chodzi o ciężar wiadomo że pod ściana jest belka stropowa o ile wiesz w która stronę idą belki ,rozstaw belek jest od 80 do 120 cm i oczywiście akwarium stawiamy pod kątem prostym do belki stropowej najlepiej przy ścianie nośnej w rogu pokoju , w mojej sytuacji na płycie 40mm a to po to żeby rozłożyć ciężar na całość pod akwarium .. :mrgreen:mimo to mam obawy więc szafkę dokładnie zbrojenie przykręcę do ściany na jakieś 6 kołków metalowych grubości 12 mm i długości 16 cm

 

I jeszcze jedno co do gniazdka nie musi wcale się znajdować w pobliżu do akwarium i tak potrzebujesz listwe elektryczną minimum cztery wejścia tj.pompa,grzałka,napowietrzacz,oświetlenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego nachylania akwa, muszę się przyznać że to nie mój wymysł tylko wyczytałem to w książce i nie było napisane jakich akwarium się to tyczy(usunę tą poradę ;) ).

 

ECIKGFC wiesz że belki stropowe idą od jeden ściany do drugiej(nie na krzyż) i na pewno są w odległości nie mniejszej niż 60-70cm, szczególnie w starszych budynkach strop jest zrobiony z zalanej cegły bardzo często z dziurawki i pomyśl jak ktoś ustawi akwa właśnie wzdłuż belek i w dodatku między... więcej pisać nie trzeba.

 

A co do gniazdka lepiej mieć je bliżej niż potem potykać się o przedłużacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego nachylania akwa, muszę się przyznać że to nie mój wymysł tylko wyczytałem to w książce i nie było napisane jakich akwarium się to tyczy(usunę tą poradę ;) ).

 

ECIKGFC wiesz że belki stropowe idą od jeden ściany do drugiej(nie na krzyż) i na pewno są w odległości nie mniejszej niż 60-70cm, szczególnie w starszych budynkach strop jest zrobiony z zalanej cegły bardzo często z dziurawki i pomyśl jak ktoś ustawi akwa właśnie wzdłuż belek i w dodatku między... więcej pisać nie trzeba.

 

A co do gniazdka lepiej mieć je bliżej niż potem potykać się o przedłużacz.

No to tu się mylisz belki stropowe w starym budownictwie idą co 80, 120 cm wiem bo zajmuje się budowlanką ,a co do cegieł proszę nie rozśmieszaj mnie dokładnie opisując od spodu trzcina ,deska i glina nic więcej ,a co do zrozumienia wzdłuż chyba się nie rozumiemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może ktos powie,że się czepiam szczegółow,gdyż artykuł w miarę jest dobry,ale nie zgadzam się z wyliczeniem ciężaru

akwarium. "50 litrowe akwarium to jego waga wyniesie= szkło 10 kg+żwir 10 kg+40 kg woda"gdyz prawo Archimedesa

mówi -"ciało zanurzone w cieczy traci na ciężarze tyle ile waży ciecz wyparta przez to ciało.Pozdr. :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do stropów kiedyś używano technologi zwanej acerman na mój gust przy 500lto musi ............ :)

ale pomysł z przykręceniem szafki do ściany pro :D

 

wniosek z tematu taki że warto mieszkać w wielkiej płycie :D

 

ps.

mieszkam w pohitlerowskiej kamienicy i mam na jednej szafce 240l + 72l + masa pancernej szafki .... ale jeszcze żyjemy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...