Skocz do zawartości

[60l.] Ogólne


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Chciałabym wam przedstawić mój baniaczek. Po trzech miesiącach od zalania postanowiłam zrobić mały lifting, efekty oceńcie sami... :D

Dla porównania daję zdjęcia zarówno przed zmianami, jak i aktualne, sprzed 2 dni.

 

OPIS.

Akwarium - 60x35x30 zalane - 31 maja

 

Oświetlenie - 2 x 15W

 

Podłoże - czarny bazalt (2-4mm) - tylko górna warstwa, pod spodem "stary" żwir kwarcowy

 

Dekoracje - korzeń (ten co był, tylko inne ułożenie), otoczaki, jasny żwirek kwarcowy, tło - fototapeta (do poprawki, źle przyklejona jak widać :oops: )

 

Nawozy - był Multimineral Tropicala, teraz Ferro-Aktiv Tropicala

 

Temperatura - 25-26*C

 

Filtr - wewnętrzny Aquael Fan-1 plus (do wymiany :evil: ) + deszczownica

 

Ogrzewanie - grzałka z termostatem Aquael 100W

 

Chemia - woda źródlana z lasu + Esklarin

 

Parametry wody - twardość ogólna 12; ph 6,5; NO2 0,0 (chwilowo tylko takie testery mam)

 

Pielęgnacja - odmulanie i podmiana co tydz. (10l.), czyszczenie filtra co m-c, w wodzie z akwa.

 

Pokarmy - Tropical - Bio-vit, Ichtio-vit, Tubi-Cubi, Betta, mrożony wodzień

 

Fauna

10x razbora klinowa

4x młode bojowniki

2x anentome helena

Na razie nie chcę rozszerzać obsady, bo planuję rozmnożyć razborki :D

 

Flora

Cryptocoryne beckettii

Echinodorus amazonica

Echinodorus rose (nowa)

Iresine spesies "Red" (nowa)

Limnophilla sesiliflora (nowa)

Lilaeopsis brazilensis (nowa)

Nurzaniec

Rogatek sztywny

Anubias (malutki)

Gałęzatka

"Trawka" nie znany gatunek (przed korzeniem, proszę o pomoc w identyfikacji)

 

Zdjęcie przed...

 

post-2537-13685156837724_thumb.jpg

 

...i po zmianach

 

[attachment=0]S4300014.JPG[/attachment]

 

Część roślin jest nowa, dopiero posadzona, jak podrosną zakryją sprzęt. Niestety dopiero w domu sprawdziłam wymagania i trochę mam za słabe warunki, więc zobaczymy... Jedna z żabienic (tzn. amazonka) trochę podupadła na zdrowiu, bo nie bardzo wiedziałam jakie nawozy stosować, proszę więc o konkretne nazwy, jeśli ktoś zna, zwłaszcza takie z potasem (żelazo już podaję) Proszę o konkretne opinie na temat aranżacji - co się podoba, a co nie. Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maziama normalnie jestem pod wrażeniem. Akwarium ciekawe.....po remoncie wygląda korzystniej. Troche w oczy kole ten filtr i grzałka , ale wiadomo roślinki podrosną to zakryją .Ja osobiście zmieniłabym ułożenie podłoża na bardziej nieregularne (górki-dołki) i te kamyki dookoła roślinek troche sztucznie wyglądają . Fototapete zamień np. na granatowy lub fioletowy brystol - z kolorami można pokombinować ;) Rozbory pięknie się prezentują w Twoim akwa.Daj fotke jak już będziesz ich miała niezłe stadko . A teraz słowa krytyki-brak ;)

 

 

PS. Może poczekajmy z tym banerem , bo zapowiada się całkiem ładniutki zbiornik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki... Ten jasny żwirek w rzeczywistości jest taki pstrokaty, tylko aparacik tak jasno mi robi zdjątka (pomimo obróbki :( ). Chciałam trochę przełamać monotonię tego czarnego bazaltu, raczej mi się podoba taki dodatek ale może zmienię jego ułożenie. Niestety górki i dołki stworzyć będzie trudno, bo pod spodem jest jasny żwir i przy przeróbkach poprostu bym go wykopała. Fototapeta rzeczywiście pójdzie do zmiany, przy poprzednim układzie nie była aż tak widoczna ale teraz trochę psuje mi efekt. Sprzęt faktycznie denerwujący, ale rogatek szybko rośnie więc liczę, że wkrótce zakryje co zakryć ma. Iresine niestety zaczęła na dolnych liściach tracić swój piękny czerwony kolor... :( Tak jak poczytałam, mam dla niej za słabe światło i chyba nawozów porządnych też brak... Ach ci sprzedawcy... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dobra , obiecałem ci tu pokrzyczeć ;p . Więc : AAAAAAaaaaa................................................. :mrgreen:

 

A na poważnie to tak : grzałkę połóż w poziomie , na dnie . Nie będzie jej widać, a działać będzie tak samo . Filtr zasłonią rośliny, więc ok ! Doklej to tło i nie zmieniaj go !! Pomimo tego co ci wmawiają :mrgreen: , pasuje ono do tego zbiornika !! Poważnie ci mówię , a raczej piszę ;p . Jednolite zabije klimat tego zbiornika !!!! Zbiornik świeżo zrobiony więc czekamy na rozrost roślin . Może być ciekawie zakończenie ;).Zobaczymy czy dasz radę podołać naszemu "widzi mi się" ;) . Zmieniłbym tak : częściowo rośliny, na jakieś drobnolistne (te obecne , pomniejszają ci zbiornik). Troszkę poruszaj podłożem, masz teraz za płasko. Dokładnie chodzi mi o sam przód, to co się opiera na przedniej szybie. Optycznie "spłaszcza ci" i "wyrównuje " zbiornik. Przypuszczam,że oglądając akwarium live , efekt jest inny , ale na zdjęciach jest jak dla mnie za płasko. Kolejna rzecz to : yhy....hmmm...i ten ....tego.....i w ogóle.................zepsuj ten zbiornik , to ci osobiście kości policzę !!!! Idziesz w dobra stronę ! Nie zepsuj tego !! A ocena ? Hmmmm....niech się zastanowię ............jak dam ci za wysoką to spoczniesz na laurach ........hmmmm...........więc niech będzie 5- . A czy będzie wyższa??? To zależy od ciebie !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałam kiryski pstre, ale mój bojownik miał z nimi ciągle "na pieńku", więc musiałam je oddać. Zresztą były tak szybkie, że jak pokrywa była uchylona a one się rozpędziły do powierzchni wody, to parę razy o mało nie wyskoczyły :o Poza tym tak jak pisałam chcę rozmnożyć razbory, a one przy innych rybkach nie chcą sie trzeć (tak było jak miałam neony), więc obsada na razie pozostanie bez zmian.

 

Niestety dowiedziałam się, że moja iresina nie nadaje się do akwarium a już tym bardziej nie do mojego (raczej chyba do paludarium albo do doniczki) i moje obawy sie potwiedziły - zaczyna ginąć i to z dnia na dzień. Chcę ję zamienić na np. rotalę, chociaż ona też chyba całkiem mi się nie wybarwi. Planuję też kupić hemiantusa i jeszcze parę roślinek (zależnie o tego jakie znajde w sklepie) Miałam kiedyś kabombę, bakopę i moczarkę ale jakoś mi nie spasowały i poszły "wek" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zrobiłam małe przemeblowanko w zbiorniczku :D Iresina (ta czerwona) niestety padła, ale za to doszło parę innych roślinek, kupionych i "wycyganionych" ;) Jak widać na żwirku i korzonku nieco glonków zaczęło mi się zadomawiać, ale dajemy radę na razie :) Limnofila rośnie jak oszalała, sporo szczepek już poszło do małego akwa, widać że jej tu pasuje ;) Mam nadzieję, że nie spadną wasze oceny zastosowanych przeze mnie zmian, ale jeśli tak, to nie krępujcie się, piszcie... :D

 

post-2537-13685157082662_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No cóż... Gloniska rozpanoszyły mi się po podłożu (głównie), poza tym podczas odmulania "wykopałam" sporo tego jasnego żwiru, który był pod bazaltem i efekt... fatalny! :roll: Postanowiłam urządzić mały restarcik, z uwagi na planowaną zmianę podłoża. Tak więc bazalt i kwarc poszedł wek, na rzecz podłoża dla roślin Filtus Aquagrunt oraz (pod spodem) Filtus Flora. Przy okazji nastąpiła zmiana wystroju. Sporo roślin musiałam niestety usunąć, bo niemiłosiernie zmarniały, więc na razie skromnie (znowu mi sprzęt widać :roll: ), ale podaję CO2, podłoże jest żyzne, światełko dłużej świecę - więc liczę na szybki rozrost. Doszedł także kokosik, jak widać, a to ze względu na ramirezki, których parka dołączyła do starej obsady.

Teraz możecie krzyczeć... ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

Na razie nie chcę rozszerzać obsady, bo planuję rozmnożyć razborki :D

Jak tam udało się???

Oczywiście, że się udało! :D W podpisie mam obsadę i tam honorowe miejsce zajmują moje razboraczęta :D

Roślinki się rozrastają (glony jeszcze też ale już się poddają ;) ) więc niedługo nowe zdjątka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mała aktualizacja... :D Niestety trudno usiedzieć, żeby sobie w baniaczku nie pogrzebać ;) Myślę jednak, że tak już na razie zostanie, nastawiam się na rozrost roślinek, bo jednak zamarzył mi się busz :) Kokos, kamole i korzeń wyleciały, na rzecz nowej porcji roślin - pozdrowienia dla Grześka :D i zaprzyjaźnionych pań z zoologa, bo trochę gratisów mi wpadło (niektórych roślin nawet nazw nie znam ;) )

 

Udało mi się w końcu dorwać test na PO4 i wynosi 0,4 co tłumaczy fakt, dlaczego gloniska tak dobrze się u mnie czują ;) Ale walka trwa... Bimbrownia działa, roślinki pięknie bąbelkują, z nawozów stosuję Ferro-Aktiv (żelazo) i Aquaflorin (potas), z każdego 1/3 dawki co 2 tygodnie, światło 12 h.

 

To tyle... No to teraz zdjątka... Pierwsze zdjęcie zaraz po zmianie aranżacji i posadzeniu nowych roślin (rotala na razie klapnięta... ;) )...

 

post-2537-13685157641497_thumb.jpg

 

Domagam się komentarzy...! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazia - bomba. Ale ta "trawka" z lewej mi na doniczkowego kwiatka wygląda. Ogólnie jest na duży plus. A czemu mamy omijać glony? Właśnie przez nie to akwa ma swój charakterystyczny wygląd, bardzo zresztą przyjemny dla oka.

 

A w Filtusie to roślinki dobrze Ci rosną? Bo ostatnio kupiłem sobie nowy żwirek, lecz jest kompletna kicha. A na Aqua Substrate II na razie mnie nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:shock::shock: Mazia , ale masz fajny busz, a jaki meszek masz fajny. Bardzo ciekawy , artystyczny nieład ;) Nawet to jasne podłoże pasuje do ogółu. Ta zielono -biała roślinka to nie jest tatarak? Jeśli tak to wywal to i tak Ci zgnije.

 

 

No Maziamko :!: wpadłam przez Ciebie w kompleksy idę wykasować swoją galerię :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak... Z Filtusa jestem bardzo zadowolona, bo roślinki bardzo fajnie mi rosną, szczególnie limnofila, właściwie co tydzień przycinam 1/3 długości, bardzo fajnnie rosną też kryptokoryny. Plusem a zarazem minusem tego podłoża jest to, że jest... bardzo lekkie :) Posadzone nieukorzenione roślinki przy każdym poruszeniu np. podczas odmulania po prostu wypływają. Ale znalazłam w sklepie zwykły żwirek zbliżonej barwy i wysypałam dodatkowo na wierzch, żeby nieco "obciążyć" podłoże. Super się je odmula, nie ma problemu z dotarciem głębiej... Nie ma też mowy o strefach beztlenowych, bo taka właśnie jego struktura to uniemożliwia (przez pierwszy tydzień od zalania co chwilę bąbelki powietrza uciekały z podłoża).

Do mojej 60-tki zużyłam jeden woreczek podłoża Floran i jeden woreczek podłoża Aqua Grunt (każdy miał 3 albo 4 litry, nie pamiętam dokładnie), w cenie ok. 20 zł. za każdy (plus jeden woreczek zwykłego żwirku za 3,50 pln) Nie jest to mało w porównaniu ze zwykłymi żwirkami, ale i tak w miarę przystępna cena zważywszy na efekty :)

 

Co do roślinek... Tak jak pisałam, parę dostałam gratis w tym między innymi tą "trawkę", której pojedyńcze listki zaczynają mi żółknąć więc faktycznie nie wiem czy to nie jest doniczkowa (ale z takiego kształtu z doniczkowych kojarzę tylko zielistkę i kliwię, ale to nie jest żadna z nich)

Natomiast ta zielono-biała... Panie w sklepie nie wiedziały jak sie nazywa ale twierdziły, że miały ją długi czas w akwarium z pielęgnicami ze względu na sztywność jej liści. U mnie przyjęła się super i już wypuszcza mnóstwo odnóg, więc myślę, że jednak będzie z nią dobrze, choć na razie szukam, jak też to się ona nie nazywa i czy faktycznie jest akwariowa ;)

 

Dziękuję wszystkim za komentarze i oczywiście proszę o więcej :D Faktycznie na razie mam taki artystyczny nieład ale ja lubię różnorodność roślin więc... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam użyć u siebie w akwarium identyczny bazalt, jaki jest u Ciebie. Jeśli możesz, to wstaw tutaj albo gdzieś zbliżenie na podłoże. Najlepiej by było z czymś np. jakimś fragmentem rośliny dla skali.

 

EDIT Sorry, Na pierwszej stronie jest "Podłoże - czarny bazalt (2-4mm)".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Eeeee... Ale ja już nie mam bazaltu...? A zdjęcie z zbliżeniu podłoża Filtusa to np. te z ramirezkami... No chyba, że nie jarze o co chodzi... :)

 

EDIT: No fakt, na początku miałam bazalt, bo niby taki "modny i ładnie wyglądający". Ładnie wygląda, tak, ale dopóki... się na nim glony nie zaplęgły, a wtedy z "odglonieniem" miałam masakrę ;) Teraz nawet jak sie nawet jakieś "zielopuchy" pokażą to nie ma problemu z ich "eksmisją". Ja bazalt wywalam powoli z wszystkich trzech baniaków, bo mi... "obrzydł" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Doczekałam się małych ramireziątek i muszę się pochwalić :D Zdjęcie trochę nie wyraźne, ale lepszego nie uzyskam, sory... :oops: Na zdjęciu 4-dniowy narybek, dziś zaczął swobodnie pływać. Ale mnie duma rozpiera :D

W zbiorniku jest tylko parka ramirezek, wiec ryzyka pożarcia przez inne ryby nie ma.

Trzymajcie za nie kciuki...

post-2537-13685159161723_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...