Skocz do zawartości

KORZENIE (pytania...)


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poszedłem do lasu gdzie rosła dębina a we wrześniu w naszych lasach trochę powiało i wywaliło praktycznie wszystkie drzewa więc ze znalezieniem korzeni dębowych nie było kłopotu. Surowy korzeń okorowałem i zrobiłem mu kąpiel w roztworze z soli kuchennej, później go moczyłem w wodzie i na koniec jeszcze raz wykąpałem w roztworze soli. Po wsadzeniu do akwarium nieznacząco zabarwił kolor wody. Więc spreparowanie nie jest takie trudne i nie powinno nikomu sprawić kłopotu. Potrzeba tylko trochę czasu i chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wie ktos jak ja po preparowaniu mojego korzenia to ten korzen caly czas byl odczuwany jakis zapach(pachnieon troche jakby sola i ja go kas ok 3 do 4 dni trzymalem w czystej wodzie) czy mozna go dac do aqwa .

Dziekuje za odpowiedz :D

 

O co Ci chodzi? Napisz tak żeby to sens miało to wtedy Ci ktoś odpowie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Jestem Tu mowy więc witam wszystkich.

Nie dawno postanowiłem odnowić stare hobby i założyć akwa.

I tu chciałbym podzielić się kilkoma spostrzeżeniami odnośnie preparowania korzeni.

 

1 Wybór drzewa.

Jak już było wałkowane liściaste ja wybrałem akację.Jest jej wszędzie pełno w mojej okolicy.

Co do podejścia a naukowego trwałość drewna w warunkach niezmiennie wilgotnych wynosi w latach:

(cytuję z książki "Materiały i wyroby z drewna")

 

Olcha 800

Brzoza 10

Wierzba 20

Buk 10

Sosna 500(nie stosujemy ale jako ciekawostka)

Wiąz 1000

Dąb 700

 

Pamiętajcie ,że są to warunki wilgotne a nie zanurzone w wodzie.

Co ciekawe choć buczyna jest twarda to nie lubi wody w przeciwieństwie do olchy.

a Sosna choć miękka to pewnie za sprawą żywic długo się trzyma i to jest odp.czemu jej nie stosujemy.

 

2 Oczyszczenie.Ja użyłem myjki wysokociśnieniowej z dyszą rotacyjną(może być punktowa)

Wysokie ciśnienie świetnie czyści,usuwa piach,każdy nalot,luźne kawałki kory czy drewna.

Super sprawa jeśli mamy doczynienia ze skomplikowanym kształtem.

Efekt końcowy korzonek wygląda jak wyłowiony z morza.

Nie polecam robić tego na myjniach samochodowych ze względu na stosowaną tam chemię.

Dysze tam stosowane dają płaski strumień więc aby osiągnąć efekt ciśnienia z dyszy punktowej

trzeba ją trzymać blisko czyszczonego przedmiotu a więc ochlapiemy się na bank.

 

3 Gotowanie.Aby przyspieszyć tonięcie można to zrobić w szybkowarze gotowanie przebiega tu pod wysokim ciśnieniem a co za tym idzie w wyższej temp.

(oczywiście te które się zmieszczą).

Gotując zauważyłem ,że jest dobrze robić to na zmianę woda z solą / czysta woda.Korzeń po kąpieli solankowej oddaje więcej pigmentu w kąpieli wodnej.

Tak też zrobiłem z tymi małymi zatonęły bez problemu i w niewielkim stopniu barwią wodę.Efekt po ok 5 odgotowaniach .

Większe "leżakują" jeszcze w beczce 2 tydzień.

I to tyle mam nadzieję, że komuś się przydadzą moje doświadczenia.

 

A tu jeszcze kilka ciekawostek i właściwości drewna:

 

http://www.uzytkowanielasu.zafriko.pl/kat/odczyn_drewna

 

http://drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja mam takie pytanie, jestem w trakcie zakładania akwarium black waters i tutaj chciałbym by ktoś mi powiedział jakie gałęzie nadają się do akwarium i czy muszą być bez kory o ile będą konkretnie wysuszone?

Wszelkie liściaste gałęzie możesz użyć,ale raczej ładną herbatkę zrobi dąb tyle że nie na długo i lepiej mieć pod ręką armatkę torfową.

Lepiej jest je okorować,bo nie wiadomo jakie masz korzenie i jest ryzyko odpadania w kontakcie z wodą.

Chyba że to Ci nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie, jestem w trakcie zakładania akwarium black waters i tutaj chciałbym by ktoś mi powiedział jakie gałęzie nadają się do akwarium i czy muszą być bez kory o ile będą konkretnie wysuszone?

Wszelkie liściaste gałęzie możesz użyć,ale raczej ładną herbatkę zrobi dąb tyle że nie na długo i lepiej mieć pod ręką armatkę torfową.

Lepiej jest je okorować,bo nie wiadomo jakie masz korzenie i jest ryzyko odpadania w kontakcie z wodą.

Chyba że to Ci nie przeszkadza.

 

 

A po za tym miazga(cienka biała, żółta...) która jest pod korą może gnić. Nawet napewno będzie gnić. Nawet jak będzie korzeń mocno wysuszony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak myślałem.. Na allegro nie mogę znaleźć żadnych interesujących mnie korzeni. A w moim mieście w sklepach zoo jest mały wybór.. ;/

 

Edit:

 

Ale chciałbym żeby ktoś jeszcze się wypowiedział na temat tych korzeni prawdopodobnie z iglaków wyciągniętych z bagna/torfowiska.

 

nemo130: Edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem.. Na allegro nie mogę znaleźć żadnych interesujących mnie korzeni. A w moim mieście w sklepach zoo jest mały wybór.. ;/

 

Edit:

 

Ale chciałbym żeby ktoś jeszcze się wypowiedział na temat tych korzeni prawdopodobnie z iglaków wyciągniętych z bagna/torfowiska.

 

nemo130: Edytuj posty!

 

 

może pierdziele głupoty ale wydaje mi się że iglaki jakiekolwiek będą Ci brudzić wodę...Kiedyś przerabiałem preparowanie korzenia ze świerku,i mimo zmarnowanych kilogramów soli nic z tego nie wyszło bo cały czas brudził...Pomijając to łatwiej znaleść ciekawy okaz wśród drzew liściastych...Ogólnie polecam tereny podmokłe,bądź wogóle wyciągnięte z wody,wiem z doświadczenia że obróbka takiego korzenia to żadna filozofia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy można spreparować i włożyć do akwarium gałęzie wierzby?Bardzo mi się one podobają bo są bardzo rozgałęzione.

 

Proszę o szybką odpowiedz

 

Z góry dzięki

można tylko nie świeże - muszą wcześniej być wysuszone i odpowiednio spreparowane. Gałęzie mniej nadają się niż korzenie, ale nie znaczy że w ogóle...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...