Skocz do zawartości

Kilka słów o podłożu w akwarium


dymek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Podłoże

Jak wiadomo podłoże stanowi ważny element w samym wyglądzie akwarium, a także jest oparciem dla roślin, zapobiegając porwaniu ich przez prąd. Kamienie, piasek, gałęzie czy inne elementy wystroju można przy odrobinie wyczucia rozmieścić taki sposób, żeby stworzyć rybkom przyjazną przestrzeń życiową, a jednocześnie zapewnić obserwatorowi jak najwięcej wrażeń estetycznych.

 

Dziś w handlu najczęściej dostępne i stosowane są piaski i żwirki kwarcowe, które nie zmieniają twardości wody. Dlatego też najodpowiedniejszy jest piasek o ziarnach wielkości 1-3mm i żwir 3-10mm.. Przy zakupie żwiru należy także pamiętać jakie rybki chcemy mieć, żwir z ostrymi krawędziami nie będzie nadawał się dla ryb przydennych, ponieważ może powodować zadrapania ciała i skaleczenia wąsików. Najlepiej zastosować tu żwir o gładkich krawędziach i odpowiedniej granulacji lub piasek. Kolor i jaskrawość żwiru dostosowujemy do oświetlenia oraz gatunków hodowanych ryb i roślin akwariowych.

 

Drobny piasek wcale nie jest lepszy do grubego, a wręcz przeciwnie, szkodzi roślinom. Utrudnia swobodny przepływ wody zawierającej mikro i makroelementy, a także może powodować gnicie niedotlenionych korzeni (w skrajnych przypadkach), dlatego raz na jakiś czas należy zamieszać wierzchnią warstwę.

 

Przygotowanie podłoża.

Po zakupie nadchodzi czas przygotowania podłoża. Każdy nowo nabyty żwir lub piasek należy przed użyciem dokładnie przepłukać pod bieżącą wodą dopóty, dopóki nie będzie ona zupełnie klarowna. Nieoczyszczony mógłby powodować mętnienie wody. Dla pewności tak przepłukany żwir można wyparzyć wrzątkiem, mniej więcej trzy razy. I tak przygotowany przez nas żwir na pewno nie zaszkodzi naszym rybkom.

 

UWAGA!

Sprawdzacie przed użyciem czy przygotowane podłoże zawiera wapń. Należy je polać kilkoma kroplami kwasu octowego(ocet). Jeśli zaczyna burzeć pieniąc się to, wapień jest. Takie podłoże nie nadaje się do zastosowania w akwarium innym niż malawi!

 

Kamienie

Oprócz żwiru i piasku do ozdoby stosujemy różnego rodzaju kamienie, należy jednak pamiętać że nie wszystkie się nadadzą, wapienie i różnego rodzaju kamienie z domieszką metali są nie odpowiednie do naszych zbiorników, mogą one zatruć nasze rybki!. Jednymi z bardziej odpowiednich kamieni to granit, kwarc, łupek lub piaskowiec. Należy pamiętać że kamienie nie mogą być zbyt ostre, a groty z nich układane za ciasne bo mogą doprowadzić do okaleczeń się rybek a nawet utknięcia jednej z nich w grocie. Najodpowiedniejsze są kamienie o dużych i płaskich powierzchniach, ponieważ najłatwiej jest z nich stworzyć kryjówki dla ryb. Jeśli nie mamy pewności co do wybranych przez nas kamieni, należy wykonać parę prostych testów, choć by opisany wyżej test z octem na obecność wapnia lub testy wody. Wybrane przez nas kamienie należy zawsze dokładnie wyszorować twardą szczotką pod bieżącą wodą a następnie sparzyć wrzątkiem kilkakrotnie. Po takim przygotowaniu dzięki testom na pH mierzymy twardość naszej wody w kranie zapisując wynik testu na kartce, po czym umieszczamy nasze kamienie w misce z wodą i po około tygodniu badamy wodę z kamieniami. Jeśli w drugim teście woda nie zwiększyła swojego pH oznacza to że takie kamienie nadadzą się do naszego akwarium.

 

Jako podłoża nie stosujemy:

 

- piasku morskiego (Jest zazwyczaj zbyt drobny i zawiera cząstki pokruszonych muszli)

 

- kamieni z wyraźnymi śladami związków metali.

 

- różnego rodzaju ozdób, które zagłuszają naturalny charakter rzeczywistego środowiska.

 

- różnokolorowych kamieni lub żwiru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej kilka słów o podłożach najprostszych i najczęściej stosowanych. Ja dodam kilka słów o podłożach bardziej zaawansowanych.

 

 

1. Gotowe podłoża typowe dla roślin.

 

Można zakupić gotowe podłoże dla roślin, które już samo w sobie zawiera mikro i makroelementy potrzebne do dobrego wzrostu flory. Na rynku są dostępne różne tego typu produkty. Najtańszym jest Filtus FLORAN, najdroższym ADA Soil. Ja mogę polecić coś ze środkowej półki, czyli Aqua Art Aquasubstrate II + . Jest to rewelacyjne podłoże, efekty są identyczne jak przy stosowaniu ADA, jednak cena ok. 3 razy niższa.

 

 

2. Podłoża własnej roboty lub kombinowane.

 

Można połączyć zwykły żwirek z gliną lub z ziemią ogrodową. Jest to jednak rozwiązanie bardzo ryzykowne, dla osób z większym doświadczeniem. Pomysł z gliną tutaj: http://www.holendry.republika.pl/artykuly/podloze.html . Ja osobiście mam obecnie glinę pod żwirkiem, jednak jest to o tyle problematyczne, że przy każdym grzebaniu w akwa glina rozpuszcza się w wodzie i nic nie widać ;)

 

Ostatnio dostałam ciekawy link na temat użycia kociego żwirku jako podłoża. Przeczytałam część, wszyscy ochy i achy... Potem doczytałam dalszą część. Akwa nie dały rady i koci żwirek poszedł do śmieci. Tutaj link. W tym samym temacie znalazłam inną propozycję, ponoć dużo lepszą. O właśnie tutaj. Ehh, zacytuję tą wypowiedź bo coś kiepsko im tam linki działają...

....W poprzednim LT miałem fajne roślinki, ale i krasnorosty i inne badziewie też się pojawiało. Wymieniałem mało wody w początkowej fazie i w tym upatruję moją porażkę...

:roll: ...Niech nikt nie pomyśli, że próbuję się wymądrzać, ale Ty i wielu ciągle o tych krasnorostach!.... :P

Może ktoś się zdecyduje przy zakładaniu nowego LT - zrobić podłoże jak ja...???

Przypomnę - ziemia (inspektowa lub krecia) :arrow: Filtus Floran :arrow: żwirek.

Zastosowanie siatki pod żwirek pozostawiam do własnego wyboru - to przeciez nie wpływa na całą biologię ani chemię.

Oświetlenie - przez pierwsze 2-3 tygodnie : tylko 1/2 docelowego.

Wymieniłem ok. 50% wody tylko 1 raz, po ok. 3 dniach. Potem "regulaminowo" :) .

Ewentualnie zamiast Filtusa F. może ktoś zastosuje inną jałową "ceramikę" ???

Koci żwirek raczej odstawmy - na razie. Tusia (i nie tylko) ma doświadczenia negatywne!...

Na koniec ciekawostka: we wrześniu ubr. założyłem "malucha" 10 l, LT. Z tą różnicą do dużego akwa, że nie zastosowałem Filtusa między ziemią, a żwirkiem. Po kilku tygodniach zobaczyłem.... :shock: ... pojedyncze krasnorosty! :twisted: Ostatnio takie "cuś" widziałem w swoim akwa, gdy chodziłem do szkoły podstawowej.... :P:lol:

 

 

 

Więcej ciekawych informacji i pomysłów nt. podłoża umieści później Kirysek ;) (tylko niech skończy oglądać Kubicę ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gotowe podłoża typowe dla roślin.

 

Aquatic Nature

Amazonia I, Amazonia II

Filtus

Acti Substrate Pro+

Tropica

Biogrunt AquaBotanique

AquaSubstrate II

 

Jedne z wielu, które najlepsze? Ciężko powiedzieć. Miałem okazję widzieć akwaria na tych podłożach i nie ma sztywnej reguły co do wyboru. Rośliny potrafią być naprawdę bardzo wybredne i jednemu urosną w piasku, a inni będą męczyć się przy nawozach z Linii ADA.

 

Uważam, że jeżeli kogoś stać to warto pomyśleć nad Amazonią II lub Acti Substrate Pro+. Są jeszcze podłoża... wspomagające rozmnażanie krewetek, a więc wpływające na parametry wody, ale to już zupełnie inna historia i nie moja broszka.

 

Co jest najważniejsze w przypadku w/w podłoży? Światło 4h dziennie na start i co tydzień o 1 godzinę więcej + 50% podmiana po 3 dniach od zalania aż wszystko się "ułoży", później regularnie co tydzień 30%. Wskazane jest posadzić bardzo dużo roślin szybko rosnących, które zastąpimy później docelowymi odmianami i gatunkami. Należy tu zwrócić uwagę na rośliny pobierające ze słupa wody jak np Rogatek i Pista, jak również coś, co wchłonie nadmiary żyznego podłoża przez korzenie, jak np Lotosy, Hugrophilie. Nie polecam Żabienic ze względu na ich rozbudowany system korzenny, próba przesadzenia tego typu rośliny kończy się zwykle katatrofą.

 

2. Podłoża własnej roboty lub kombinowane.

 

Tu jest naprawdę dużo możliwości, to co mi obecnie przychodzi do głowy przedstawia się następująco:

 

(licząc od dennej szyby po kolei warstwy)

 

Opcja 1:

 

Węgiel aktywny

Keramzyt

Ziemia ogrodowa

Torf włóknisty

Glina

Żwir (minimum 5cm)

 

Opcja 2:

 

Węgiel aktywny

Ziemia ogrodowa

Żwir (minimum 5cm)

 

Opcja 3:

 

Węgiel aktywny

Ziemia ogrodowa + Kompost "Krecik" (zawiera dużo potasu)

Pył z kulek gliniano-torfowych

Żwir (minimum 5cm)

 

Opcja 4:

 

Kulki Gliniano-torfowe

Żwir (minimum 5cm)

 

Opcja 5:

 

Węgiel aktywny

Ziemia ogrodowa

Podłoże filtus

Żwir (minimum 5cm)

 

Oczywiście granulacja żwiru (zwykle bazalt) w granicach 1-3mm lub 3-5mm NIE GRUBSZY. Chodzi o to, by powstała szczelna "ściana" między żyznym podłożem, a słupem wody (celem zapobiegania wysypu glonów, zmętnienia itd.).

 

Opcja numer 2 to tak zwane akwarium typu LOW-TECH, o którym więcej przeczytać można tutaj

 

Granulacja żwiru ma istotne znaczenie ze względu na cyrkulację wody. Zbyt drobny skutecznie hamuje rozwój roślin i powoduje ich gnicie z kolei zbyt gruby praktycznie zawsze jest jałowy, gdyż wszelkie zanieszczyszczenia, które po przetworzeniu funkcjonują jako naturalny nawóz dla roślin są wypłukiwane na biężąco, poza tym ciężko posadzić roślinki w powiedzmy sobie szczerze - kamieniach, a nie żwirze.

 

Coś pominąłem?

 

Aha, koci żwirek nie ma właściwości cudotwórczych na zasadzie wsypujesz i wszystko rośnie. Ma on jedynie właściwości i zdolności pochłaniania szkodliwych substancji dzięki czemu łatwiej o ustabilizowanie zbiornika, nie traktujmy więc kociego żwirku z Tesco, jak substrat wysokokaloryczny dla roślin.

 

Obecnie jestem przed restarem, moje podłoże będzie się składało z Węgla aktywnego, ziemi ogrodowej, pyłu z kulek gliniano-torfowych oraz bazaltu efekty będą dostępne w mojej galerii.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Specjalne podłoże dla krewetek

W sklepach często możemy kupić takie podłoża.

Tych podłoży nie płuczemy przed użyciem.

Takie podłoża zmieniają parametry wody na odpowiednie dla krewetek.

Pod takie podłoża (o ile mi wiadomo) nie dajemy nawozów i także jeśli mamy lać jakieś nawozy najlepiej jest się skontaktować z kimś kto się na tym zna bo też nie można lać wszystkich (tak mi wiadomo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

 

Czy można zastosować jako podłoże zwykła ziemie do kwiatów doniczkowych ?

Ziemia do kwiatów doniczkowych na samym dnie, przysypana żwirkiem ze składu budowlanego (żwirowni)

 

moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html- znajdziesz tam dokładny opis jak zrobić takie podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten temat i kilka moich uwag
1. Płukanie polega na wrzuceniu do wiadra żwiru/piasku i puszczeniu intensywnego strumienia wody prosto w materiał płukany. Podczas płukania intensywnie mieszamy ręką. Wylewamy wodę i czynność tak długo powtarzamy aż woda będzie czysta. W przypadku piasku robimy to samo ale uważamy przy wylewaniu wody żeby nie wylać piasku także. Można to także robić przez sito, ale wtedy wypłukujemy mniejsze frakcje piasku.
2. Żwir, czyli ziarenka mineralne różnych minerałów o zawartości d50>2mm (przynajmniej połowa ziaren ma rozmiary większe niż 2mm). Proszę zapamiętać tę definicję, bo w stosowaniu nazewnictwa podłoży akwariowych 99% używanych nazw to bzdury. Żwir nie może być kanciasty. Kaleczy ryby denne. Należy używać żwiru i piasku rzecznego o zaokrąglonych brzegach, ewentualnie piasek wydmowy.
3. Żwir może być budowlany. Należy zwrócić uwagę na ostre krawędzie i zawartość betonów. Jeżeli zawiera sztuczne "kamienie" np. beton i śmieci to nie kupujemy go.
4. Ziemia ogrodowa to temat rzeka i jest dużo dobrych informacji w internecie - nie będę go poruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

To i ja dorzucę swoje pięć groszy.

 

Właśnie poszukuję piasku do akwarium (100X50), a że potrzebuję ok. 25 litrów i w pobliskich zoologicznych jest cena 4 zł za 1,5 litra postanowiłem sam poszukać piasku.  

Zapakowałem w plecak saperkę, pojemnik, butelkę z HCl (ok. 15%) i wyruszyłem w drogę. Przejechałem rowerem do kilku żwirowni, niestety za każdym razem piasek reagował (aż szkoda było czasami, bo piasek był taki ładny i dobrze wysortowany).

Postanowiłem więc sprawdzić piasek rzeczny. Pojechałem dziś nad rzekę, gdzie był stary młyn. Ucieszyłem się, że jest tam trochę piasku (bo rzeka jest słabo dostępna). Polałem wyłowiony piasek kwasem i o dziwo  :shock: zaszła reakcja z kwasem. 

Mieszkam w NE Polsce i chyba innego piasku/żwiru już nie zdobędę. Czy wasz żwir/piasek rzeczny też reaguje z kwasem ? (Zapewne ocet domowy jest kilka razy słabiej reaguje z CaCO3 i czasami ciężko stwierdzić reakcję).

 

Zapewne nikt mi nie udzieli odpowiedzi, ale warto spróbować.

Oto trudne pytanie:

Czy ziarenka piasku zbudowane z wapieni i przepłukiwane przez X -lat w rzece słabiej reagują z wodą w akwarium? Czy w mniejszym stopniu mogą wodę zatwardzić niż te wapienie nie poddane działaniu przepływowi wody?

 

 

__________________

 

Niniejszy wątek ma charakter czysto informacyjny.

 

Jeśli ktoś chciałby dodać coś istotnego, co nie znalazło się w powyższych postach - proszę napisać PW do dowolnego moderatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...