Skocz do zawartości

Nowe akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam specjalistów:)

Zawitałem w ten dział ponieważ jakoby też jestem nowicjuszem:)Miewałem już wszelakie akwaria niezbyt wielkiej pojemności przez kilkanaście latek:)Teraz jestem nowicjuszem 450-cio litrowej bańki:)I dopiero teraz zaczęły mi się problemy...Wszystkie wcześniejsze akwaria poza niewielką ingerencja z mojej strony radziły sobie same w pewnym sensie.Filtr czyściłem sporadycznie,wodę uzupełniałem tylko kiedy odparowała jakaś część.Rybki nie padały a wręcz było ich coraz więcej,rośliny rozwijały się wspaniale,woda kryształ....No i buuum...Przy moim nowym akwarium moje zamiłowanie do tego hobby zostało zachwiane:(Mam je od czerwca i nawet już mi się nie chce liczyć ile pięknych dużych ryb mi padło:((Chodzenia po sklepach akwarystycznych też już mi się odechciało ponieważ w każdym jednym otrzymuje inne porady:/ Jeden sprzedawca zaprzecza drugiemu...Mam kilka problemów z którymi jak mniemam boryka się moje akwarium i chętnie posłuchałbym rad znawców:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc akwarium zakupiłem 450 litrowe.Z pokrywą i oświetleniem w postaci 2 jarzeniówek:)Do tego filtr Tetry ex 1200 oraz dodatkowo napowietrzacz Sera air 550 R.Dno wysypane żwirkiem.Duzy korzeń polożony centralnie w akwarium.Plus skorupa kokosa.Rośliny to 3 spore kępy kryptokoryny,2 anubiasy oraz 3 niewielkie sadzonki rośliny otrzymanej od kuzyna-niestety nie znam jej nazwy...Ph wody w okolicach 6,5-6,7.

Ryby:2 plecostomusy po okolo 33-34cm

1 gibbiceps okolo 34 cm

3 kiryśniki (12cm i 2x 5cm)

2 sumy rekinie po około 10cm

4 niewielkie skalary

2 gurami po okolo 4cm

6 kirysków

4 dorosłe zbrojniki (3 samce i 1 samica)ile jest młodych nie mam pojecia bo na tym wielkim korzeniu nie jestem w stanie sie ich doliczyc:)

3 platyski

6 danio i okolo 10 gupikow

Skalary juz przestalem kupowac bo z kazdej dziesiatki zostawal mi jeden(kupilem 30 a 27 padlo w przeciagu 2 miesiecy:/)

Wode podmieniam 1 w tygodniu okolo 40 litrow.Dolewam uzdatnioną jako że nie bardzo mam gdzie trzymac te 40-50litrów zeby się "odstała".Filtr czyscilem 1 ale w wodzie zlanej z akwarium.

Moim problemem są zdychające rybki(w szczególnosci skalary) mimo braku widocznych jakichkolwiek chorób.

Oraz kolor wody:/Jest zielonkawa i mętna:/

W mniejszych akwariach nigdy nie miałem takiego problemu:/ Brak mi juz koncepcji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc po kolei:

 

- masz za słabe światło, dlatego najprawdopodobniej marnieją rośliny

- filtr, mimo 1200l/h jest za słaby, filtrację liczymy jako pięciokrotność objętości akwarium, minimum w Twoim przypadku to druga taka sama tetra

- pH starałbym się utrzymać w granicach 6.7-6.8 to poprawi kondycję roślin

- uważam, że powinieneś zrobić testy na NO3, zbrojniki które posiadasz mają szybką przemianę materii więc zapewne stężenie szkodliwych substancji w wodzie jest wysokie i tu dopratrywałbym się przyczyny zgonów rybek

- pomyślałbym nad zredukowaniem obsady ryb a co najważniejsze podmianami wody. 40 litrów to jedynie kropla w morzu potrzeb. 30% dla 450 litrów to 135litrów tygodniowo do podmiany.

- woda jest zielonkawa i mętna, bo robisz zbyt małe podmiany i jak się domyślam kiepsko o ile w ogóle odmulasz dno, przy tej obsadzie to Twój obowiązek

 

W mniejszych akwariach nigdy nie miałem takiego problemu:/ Brak mi juz koncepcji....

Bo masz zachwianą biologię w akwarium. Dorzuć pistię na wodę i kup wiadro Rogatka ;-) Powinny pomóc zbić NO3, bo tak jak mówię podejrzewam, że jest wysokie tym bardziej że jak wyżej wspomniałem

 

a. za małe podmiany

b. za słaby filtr

c. za dużo ryb o szybkiej przemianie materii

 

Jeżeli interesowałaby Cię moja propozycja odnośnie obsady, to zostawiłbym w akwarium tak:

 

2 plecostomusy

8 skalarów

4 dorosłe zbrojniki

 

Ewentualnie stado 50 Neonów czerwonych lub Zwinników Blehera. W ten sposób uzyskasz akwarium biotopowe Ameryki Południowej i nie będziesz zmuszony naciągać parametrów pod jeden czy drugi gatunek z innego rejonu świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z poprzednikami -> przede wszystkim zacznij robić testy na związki azotu w w wodzie,

czy akwarium dojrzewało znam wrzuciłeś ryby?? jeśli chodzi o filtrację -> jeśli zredukujesz obsadę myślę że nawet ta tetra da radę, jeśli po zmniejszeniu liczby ryb nadal będziesz miał syf to dokup kubełek tylko zamiast tetry ja polecam jbl'a albo eheim'a bo o tetrach różne cuda słyszałem a boje się je sprawdzać.

 

jakbyś chciał pozbyć się zbrojników to ja szukam dużej samicy ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi stary ale samice zbrojnika mam dorosłą narazie tylko 1 niestety.Pozostałe są jeszcze zbyt małe zeby to stwierdzić.Chwilowo żal mi pozbywac sie moich kolosów.Zaryzykowałem zmiany w akwarium.Wyrzuciłem korzen.Dokupiłem roślin.Kupiłem dodatkowy filtr wewnętrzny.Już po 3 dniach woda zmieniła kolor na lepsze:)A i moje kolosy maja więcej miejsca teraz w akwarium:)Poobserwuje co się bedzie dzialo i dam znac:DMimo wszystko bardzo dziękuje za dobre rady:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...