Skocz do zawartości

ryby bez natleniania


karolina22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ALE NIE W WODZIE

Nie krzycz to nie piaskownica.

 

Labiryntowate w tym bojowniki -> mogą oddychać dodatkowo poprzez narząd błędnikowy [labirynt]

 

Kirysowate i zbrojnikowate -> mogą oddychać dodatkowo przez jelito. Przy czym za każdym razem muszą podpływać z dna do tafli wody co jest męczące.

 

Podsumowywać żadna ryba nie może żyć bez napowietrzenia/ruchu tafli wody napowietrzającego wodę. To tak samo jak welonka w kul, przeżyje - jakiś czas, a podobno *akwaryści* chcą stwarzać rybom jak najlepsze warunki i jak nie stać nas na filtr/napowietrzacz nie opiekujmy się zwierzętami którymi opiekować się nie możemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sądzę, że jest dokładnie na odwrót. Ryby labiryntowe mają bardzo małe skrzela, którymi nie są w stanie oddychać przez dłuższy czas. Kiedy nie mogą dostać się do tafli wody duszą się i po jakimś czasie giną. W naturalnych warunkach żyją w wodach, w których tlenu brakuje i dlatego są przystosowane do oddychania powietrzem atmosferycznym. Podsumowując: ryby labiryntowe mogą (ale nie muszą) oddychać tlenem w wodzie dodatkowo, natomiast ich głównym, a niekiedy jedynym źródłem tlenu jest powietrze atmosferyczne.

 

Odnośnie kirysków nie wiem jak jest, natomiast z obserwacji wiem, że nawet w dobrze napowietrzonym akwarium podpływają względnie często do tafli wody łapiąc powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja opierając się na swoich obserwacjach skłaniała bym się jednak ku temu że tlen w wodzie jest kiryskom potrzebny. W moich, dość dobrze natlenianych akwariach kiryski wypływają po tlen średnio 1-2 razy dziennie (biorąc pod uwagę 12 godzin w ciągu dnia). Częściej nie widziałam by to się zdarzało.

I gdyby było tak jak napisałeś Pablo_N , musiały by wypływać znacznie częściej.

 

Natomiast gurami- tu obserwacje są inne- pobierają powietrze z nad tafli wody bardzo często- nie potrafię określić dokładnie, ale zaryzykowała bym stwierdzenie, że nawet kilka razy na godzinę....no chyba że część takiego zachowania to zbieranie jakichś niewidocznych drobinek z powierzchni wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem, że u kirysków nie wiem jak jest, więc zapewne wiesz lepiej. Ja długo zajmowałem się prętnikami i teraz do nich powrócę jak mi akwarium dojrzeje ;) Labiryntowe nie korzystają praktycznie w ogóle z tlenu w wodzie, prawie tak samo jak my :) Ważne jest natomiast, by miały łatwy dostęp do tafli i by nie było żadnego kożucha oraz by temperatura powietrza nad akwarium była zbliżona do temperatury wody.

 

Dodam jeszcze, że częstość pobierania tlenu przez ryby nie musi być (i nie jest) oczywiście taka jak częstość naszego oddechu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...