Skocz do zawartości

[54] Ogólne - Aktualizacja str. 2


marioking
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Takie moje pierwsze kroki w akwarystyce. Jak wiadomo od startu akwarium do wpuszczenia pierwszej obsady sporo wody musi się przelać, wiec "pochwale" się tym co dotychczas zrobiłem.

 

Start:

02.09.2009r. + jakieś mikroorganizmy IKOLA

 

Akwarium:

60x30x30(54l.) 4mm

 

Oświetlenie:

Zaadaptowane cywilne oprawy T5 3x13W ~4100K

via Programator dobowy, planowany czas pracy 11h(12-23)

Trzecia świetlówka włączana ręcznie w środku dnia na jakiś czas(nie zawsze), a i póki co cale oświetlenie świeci tak rożnie bo programator jeszcze nie załączony.

 

Pokrywa:

Na razie prowizorka, folia plastikowa z pierwszej strony kalendarza, przycięta i zszywkowana a'la pokrywa pudła i na tym stoi oświetlenie, które szczęśliwie jest ciut szersze od akwarium i ma podporę w bocznych ścianach.

 

Filtr:

Aquael FZN-1

 

Napowietrzacz: BRAK

Grzałka: BRAK

 

Podłoże:

~1l. ziemi uniwersalnej do kwiatów

~8kg. drobnego czarnego żwirku bazaltowego

~2kg. piasku akwarystycznego

 

Dekoracja:

tło z bristolu czarnego(z tyłu i na prawym boku)

kokos

korzeń

 

Fauna:

Anentome Helena x2

 

RESZTA PLANOWANEJ OBSADY:

Bojownik syjamski

Otoski

Amano

 

Flora:

Ludwigia repens

Limnophila aquatica

Elodea canadiensis

Pistia stratiotes

Taxiphyllum Alternans

Cladophora aegagropila

...no i nie wiadomo co w pierwszym planie w prawym rogu

 

Temperatura: 25-29 stopni C.

 

Jak to aktualnie wyglada(11.09.2009)

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odważnie to urządziłeś- pierwsze kroki i już masz plażę ;)

Tak to jest jak człowiek głupi i nie wie na co się porywa, tak do końca nie jestem zadowolony z tego jak wygląda, ale jak się już nasypało ciężko było odkręcić czy poprawić.

 

postaraj się jeszcze w lewym tylnym rogu posadzić żeby tak pusto nie było :)

bardzo fajnie się zapowiada :)

Ogólnie w większości miała tam stacjonować gałęzatka, ale się słuchać nie chce, bo czego nie ruszę zaczyna mi wszędzie latać. Miałem nadzieje na dywan, ale póki co gałęzatka nie jest kulista, wiec nie ma jak tego sensownie rozparcelować. Dodatkowo nad tym terenem stacjonuje pistia przyhamowana karmnikiem, bo normalnie wytrzymać się nie dało tak mi tańcowała przez ta kaskadę i wyrywała tymi swoimi korzonkami roślinki. Może ten "chwast"(nieznana nazwa własna) z prawego rogu przesadzę, bo taki marniawy i nie będzie mu przeszkadzać lekkie przyhamowanie oświetlenia przez pistie , bo chyba reszta tych roślinek z centralnego trzeciego planu jest swiatło-lubna.

 

Martwi mnie ta temperatura, ze się rozpędza do takich wartości, ostatnio nie spada mi poniżej 27.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mieszkanie mam po prostu cieple, bo komputer stoi co prawda kilkadziesiąt cm pod akwarium, ale jest "cool" i nawet obudowa się w nim nie rozgrzewa. Wentylacja budy dodatkowo wydmuchuje chłodne powietrze. Tylko martwi mnie obsada, bo pomijając bojownika reszta obsady raczej czułaby się najlepiej w okolicach 25 stopni których nie widziałem od początku startu akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dolej wody bo brzydko wygląda taki poziom jaki masz.

To chyba głownie zasługa pokrywy która jest trochę porysowana. Wyżej chyba nie jest wskazane zalewać, bo mi zakryje rynienkę kaskady. Czy to nie zmniejszy ruchu wody i nie obniży się napowietrzanie czy coś w tym guście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to doczekalem sie napadu zielenic. Dodatkowo odnotowałem pojawienie się maleństw zatoczakow, widze przynajmniej z 10(jakoś z roślinami mi się chyba przytelepało). Tylko nie wiem bac sie czy cieszyc?

 

Planowałem jakos zaczac wprowadzanie obsady, otoskow i amano. Tylko nie wiem co teraz, poradzcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to doczekalem sie napadu zielenic. Dodatkowo odnotowałem pojawienie się maleństw zatoczakow, widze przynajmniej z 10(jakoś z roślinami mi się chyba przytelepało). Tylko nie wiem bac sie czy cieszyc?

 

Planowałem jakos zaczac wprowadzanie obsady, otoskow i amano. Tylko nie wiem co teraz, poradzcie.

Normalnie w kategoriach cieszy-bać, powinieneś być przerażony :D

 

ALE

 

Napisałeś że masz w obsadzie 2 helenki... więc się ciesz, darmowy pokarm dla nich ;)

A może te małe to młode helenek ;)?

 

Jak akwarium dojrzało to możesz wszytko wpuszczać, oczywiście pamiętaj o aklimatyzacji itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Start:

02.09.2009r.

 

Akwarium:

60x30x30(54l.) 4mm

 

Oświetlenie:

Zaadaptowane cywilne oprawy T5 3x13W ~4100K

via Programator dobowy, czas pracy 13h(12-23)

 

 

Pokrywa:

Przezroczysty plastik komorowy.

 

Filtr:

Aquael FZN-1

 

Napowietrzacz: BRAK

Grzałka: BRAK

 

Podłoże:

~1l. ziemi uniwersalnej do kwiatów

~8kg. drobnego czarnego żwirku bazaltowego

~2kg. piasku akwarystycznego

 

Dekoracja:

tło z bristolu czarnego

korzeń

kokos

 

Fauna:

Betta splendens

Hyphessobrycon Amandae x10

Otocinclus affinis x4

Caridina japonica x3

Anentome Helena x2

 

Flora:

Ludwigia repens

Limnophila aquatica

Elodea canadiensis

Pistia stratiotes

Taxiphyllum Alternans

Cladophora aegagropila

Hygrophila difformis

 

 

Temperatura: ~27 stopni C.

 

Fotka nieciekawa, ale robiona tym samym sprzętem co na pierwszej stronie, z takimi samymi ustawieniami i sposobem, a efekt jakiś znacznie gorszy. Może to przez te nitki glonów na szybach, albo przez te pływające rybki nie może złapać odpowiednio ostrości(to tylko komórka).

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie podoba mi się :( Wyrwałbym wszystkie rośliny i zaczął wszystko od nowa ;) Konkretnie :

 

1. Ludwigia na lewą stronę, bardziej na środku długości szyby niż z tyłu

2. limnophila na prawo, jakieś 10-15 cm od szyby (także mniej więcej na środku długości szyby ;) )

3. Za nią /obok niej ( 10-15 cm odległości ) hygropila

4. Zrezygnowałbym z plaży, chyba ze zrobisz tam trawnik z eleocharis ;p

5. Za tą ewentualną "trawkę" jakiś ładnie powyginany korzonek, obsadzony peacock moss (sprawdzone, świetnie się komponuje)

6. Świetlówki trzeba by zmienić na akwarystyczne

7. Gałęzatki muszą niestety odejść ... zupełnie tu nie pasują ;)

8. Dodatkowo blyxa gdzieniegdzie

9. Jakaś większa kępa rotali (green, indica itp. )

 

Jak widać wyżej, dużo można by było zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi, o aranżacji nie ma co tu mówić, bo nie da się zaprzeczyć ze prawie jej nie ma :D Brak doświadczenia, posadziłem jak leciało, i z efektu tez nie jestem do końca zadowolony. Tylko nie wyobrażam sobie tak gruntownej zmiany aranżacji z obsada i wszystkim. Szczególnie ze mam już busz, wszystko się ukorzeniło i mam ziemie ogrodowa w podłożu, wiec przemeblowanie mogłoby uczynić więcej szkody niż pożytku. Nie mówiąc że niektóre uwagi to rzecz gustu, plaża akurat mi się podoba(może nie do końca taka, w następnym zbiorniku tez na pewno będzie) i jest już za nią powykręcany korzonek okręcony taiwan mossem. W przyszłości planuje jakiś większy zbiornik i chyba do tego czasu będzie musiało poczekać aż coś na poważnie zmienię w tym(pewnie restart), a póki co uczę się na tym co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ja wszystko rozumiem ;) To co napisałem w moim wcześniejszym poście, to tylko moje propozycje ;) Na pewno masz za mało żwiru jak na ziemię, prawdopodobnie stąd nitki. Korzenia na zdjęciu nie widzę :D Skoro nie możesz zmienić tymczasowo aranżu, proponuję te rośliny które tak "wystają" pościnać i uformować w gęstsze kępy ;) Na pewno wyjdzie z tego coś ciekawszego niż obecny wygląd ;) I pamiętaj, rośliny 3-cio planowe nie muszą być sadzone przy samej szybie ;p możesz pokusić się o posadzenie ich np. na środku, tylko częściej ciąć (chodzi oczywiście o rośliny łodygowe ) Tyle ode mnie, jeśli potrzebna była by pomoc, jestem do twojej dyspozycji :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za propozycje. Ogólnie trochę czuje się w tym akwarium jak słoń w składzie porcelany, co próbuje coś poprawić to się robi większy bałagan. Ciężko operować w takim pełnym zbiorniku, jeszcze do "ogrodnictwa" chyba nie mam smykałki :D

 

Ps. korzeń lepiej widać w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...