Skocz do zawartości

Tlen w akwarium


Kamil124
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

domowymi sposobami bez używania urządzeń mechanicznych... z tego co wiem ,stale i na dłuższa mete - nie.

istnieją takie cuda jak tabletki tlenowe ale nie polecam w akwarium ,tylko podczas transportu na większe odległości.

 

przeważnie w 100% wystarcza sam ruch wody z filtra ,lub napowietrzasz w filtrze i rośliny.

 

na samych roślinach nie pojedziesz nocami.

a bez filtra i tak się nie obejdziesz.

 

co do wartości.

Wartość optymalna: 8.3 mg/l

Wartości minimalna: < 2 mg/l

 

 

 

przy czym szybkie spadanie o2 wywołuje przerybienie ,noc [w nocy rośłiny pobierają tlen] ,podawanie zbyt dużo co2 [działa w obie strony]

 

poza tym podawanie co2 nie zwiększy nigdy zawartości tlenu. dzięki temu rośliny szybciej będą rosnąć ,będą większe ,co prawda będą wydzielać więcej o2 w dzień ,ale też więcej pobierać w nocy.

powtórzę to co napisałem wyżej ,jakikolwiek filtr wystarcza.

a bez filtra się i tak nie można obejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie zwiększy się zawartość tlenu? W nocy zazwyczaj nie podajemy CO2.

U mnie w ciągu dnia nasycenie tlenem jest tak ogromne że całe akwa wygląda jak jedna wielka bańka. A to właśnie dzięki dozowaniu CO2. Wśród pseudo akwarystów dodatkowo krąży zabobon że CO2 wybija tlen i na odwrót. Sprostowanie: dwa gazy nie maja nic ze sobą wspólnego jeśli chodzi o zawartość ich w wodzie, to tak jak dodać x do y.

 

W akwariach roślinnych nasycenie tlenem sięga niemal 100%.

 

Podsumowanie: w dzień pomogą ci rośliny a w nocy wystarczy przypowierzchniowy ruch tafli wody.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w powyższym poście nic nie zmieniałem powiększyłem co trzeba dla lepszego zrozumienia się ;)

 

pozwolę sobie wyciąć fragmenty "Vademecum akwarysty" autor niestety mi nie znany.

 

Co2

Wartość optymalna: 10 mg/l

Wartości krańcowe: > 20 mg/l

 

Dwutlenek węgla jest gazem, który łatwo rozpuszcza siś w wodzie, ale tez łatwo jest z niej uwalniany (poprzez ruch powierzchni, rozbijanie warstwy powierzchniowej wody, czyli m.in. przez natlenianie). Gaz ten jest konieczny w

procesie fotosyntezy, a wiec bardzo użyteczny w akwarium z roślinami.

 

 

O2

Miara: mg/l

Wartość optymalna: 8.3 mg/l

Wartości krańcowe: < 2 mg/l

 

Tlen w wodzie jest konieczny do życia ryb, jak i roślin (w godzinach nocnych) oraz bakterii nitryfikacyjnych.

Zawartość tlenu jest więc czynnikiem bardzo ważnym w akwarium.

Przy standardowych temperaturach i ciśnieniu maksymalne nasycenie wody tlenem wynosi ok. 8.3 mg/l. Wartością optymalna nasycenia jest wartość maksymalna - zbyt dużo tlenu w wodzie nie zaszkodzi rybom. Proces natleniania wytraca jednak z wody dwutlenek węgla konieczny do fotosyntezy roślinom.

 

i cytat z jednego z najbardziej renomowanych sklepów akwarystycznych w polsce ,krakowskiego roślinyakwariowe

Niedobór CO2 w akwarium jest często spowodowany złą filtracją.Nadmierne natlenianie albo ruch powierzchni wody powoduje wytrącanie się CO2 z wody i dlatego wzrost roślin jest słaby. Dlatego polecamy biologiczny sposób filtracji.

i dodam od siebie że oba gazy mają dużo wspólnego.

ryby pobierają cały czas tlen ,wydalają dwutlenek

rośliny w dzień pobierają dwutlenek ,wydzielają tlen

rośliny w nocy pobierają tlen ,wytwarzają dwutlenek węgla

 

np. naturalny wysoki poziom co2 i maksymalny o2 może być w dzień

przy bardzo dobrze oświetlonym i obsadzonym baniaku ,najlepiej bez ruchu tafli i podawaniu co2.

 

a o ilę się orientuję autor tematu nie ma roślinnego baniaka tylko 25l w którym chciałby trzymać gady ;)

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc i ja powtórzę:

Sprostowanie: dwa gazy nie maja nic ze sobą wspólnego jeśli chodzi o zawartość ich w wodzie, to tak jak dodać x do y.

Podwyższenie zawartości CO2 w akwarium roślinnym zawsze podniesie poziom O2. Nie będzie się to odbywało w nieskończoność. Przy 50 ppmach zwiększy się NO3 ponieważ wyzdychają ryby.

 

Tak proces wybija CO2 ale tlen nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...