Skocz do zawartości

W jakiej kolejkności układać wkłady do fitra kubełkowego ?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jak w temacie

 

Przy czym interesuje mnie fakt że większość filtrów daje wodę od spodu i wyciąga przez wszystkie wkłady do góry.

 

Mam filtr JBL e900 i tam są 4 koszyki i gąbka jest jako ostatnia.

tzn że woda brudna zasyfiona leci prze wszystkie wkłady zatykając pory zeolitu czy ceramiki by na końcu pozostawić odchody i inne na siatce ?

 

dziś przyszedł mi kubełek MiniKani120 (jako drugi wspomagający filtr)

i tam też fabrycznie też włóknina jest przedostatnim medium futrującym a ostatnim gąbka.

 

i tu moje pytania:

 

1. o zasadność takiej kolejności i czy proponujecie coś zmieniać ?

2. w jakiej kolejności powinno się układać poszczeólne wkłady mineralne czy też jest to bez znaczenia ?

3. w JBL oryginalna ceramika dana przez producenta jest jakaś taka ciężka i mało porowata ta w MiniKani120 taka sama jak dokupywana czyli lekka i porowata, czy polecacie wymienić ceramikę w JBL oryginalną na tą dokupioną ?

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w obydwu filtrach mam na końcu bardzo drobną włókninę, a to dlatego że bardzo dobrze oczyszcza wodę z najdrobniejszych zanieczyszczeń.

nie można jej dać na sam początek filtracji ponieważ zapchała by się w ciągu kilku minut.

a co do tego jakich użyć to ja powiem jak mam u siebie:

 

w jbl cp e1500 (od dołu)

kermazyt->ceramika-> gąbka -> zeolit + gąbka-> włóknina

 

natomiast w jbl cp 250 (od dołu)

biobale->ceramika->gąbka-> zeolit + gąbka-> włóknina

 

i działa ;)

 

 

co do ceramiki powiem tak

w pierwszym jbl jaki kupiłem była bardziej porowata i lżejsza, natomiast w tym który kupiłem teraz jest ciężka i wydaje się być niemalże wypolerowane oO (po kilku tygodniach jest ledwo przybrudzona podczas gdy ta stara po kilku tygodniach jest prawie cała obklejona syfem ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ceramiki powiem tak

w pierwszym jbl jaki kupiłem była bardziej porowata i lżejsza, natomiast w tym który kupiłem teraz jest ciężka i wydaje się być niemalże wypolerowane oO (po kilku tygodniach jest ledwo przybrudzona podczas gdy ta stara po kilku tygodniach jest prawie cała obklejona syfem ;/

proponujesz wymienić tą nową oryginalna właśnie taką ciężką wypolerowaną na tą dokupioną lekką porowatą ?

 

podpowiedzcie mi jeszcze czy może zmienić kierunek wpływu i odpływu w kubełku ?

w JBL e900 wiadomo się nie da, ale w tym KaniMini120 mogę tak zrobić i wtedy woda by leciała od góry do dołu i zaliczyła by najpierw biogąbkę potem włókninę a następnie keramzyt i na koniec ceramikę - co o tym sądzicie ?

do czyszczenia nie musiał bym wyjmować wcale ceramiki i keramzytu tylko gąbkę i włókninę.

 

podpowiedzcie też czy warto któryś z tych co wymieniłem wkładów - bądź tylko w jednym z tych 2 filtrów - wymienić na bactobale, biobale czy jak tam to zwał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśle ze jbl koniny by nam nie wcisnął :) ... jeśli chcesz mieć typowy filtr bio to kup drugi kubełek . Już keidyś była podobna dyskusja to poszukaj ;)

kolega nie doczytał takowy właśnie zakupiłem:

Mam filtr JBL e900 i tam są 4 koszyki i gąbka jest jako ostatnia.

tzn że woda brudna zasyfiona leci prze wszystkie wkłady zatykając pory zeolitu czy ceramiki by na końcu pozostawić odchody i inne na siatce ?

 

dziś przyszedł mi kubełek MiniKani120 (jako drugi wspomagający filtr)

i tam też fabrycznie też włóknina jest przedostatnim medium futrującym a ostatnim gąbka.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa rodzaje ceramiki wynikają z faktu iż w handlu dostępna jest:

1. Ceramika biologiczna (Stosowana jako złoże dla bakterii nitryfikacyjnych, ta niby gładka)

2. Ceramika mechaniczna (Stosowana do wyłapywania syfu, postrzępiona chropowata itp.)

Ja u siebie w JBl 250 mam tak patrząc od dołu:

1. Ceramika mechaniczna (zamiast oryginalnych biobali)

2. Gąbka

3. Ehaim Substrat Pro

4. Ehaim Substrat Pro

5. Wata perlowa

Moim zdaniem takie rozwiązanie jest optymalne gdyż większość syfu zatrzymywana jest w części mechanicznej nie zapychając wkładów biologicznych. Dodatkowa wata oczyszcza wodę z małych drobinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...