Skocz do zawartości

Padają mi rybki,myślę że coś z wodą


bajt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni padają mi rybki,na ich ciele pojawiły się plamy a póżniej wyglądało to jak by ich ciało zaczynało gnić,żaba też zdechła(na nodze miała otwartą ranę).Akwa mam od 9 miesięcy i nigdy nie miałem takiego problemu,wodę podmieniam co 2 tygodnie (15l),przy każdej podmianie dodaję soli akwarystycznej i czyszczę filtr.Temp. wody 28st.Rybki które mi pozdychały to prętnik karłowaty ,żałobniczka,gupik. Niewiem czy to ma jakiś związek ale przy ostatniej wymianie wody dodałem nawóz dla roslin w pałeczkach

 

Parametry wody:

-twardość ogólna GH 300[170],

-twardość węglowa KH300[170],

-azotyny NO2 0,5,

-azotany NO3 80,

-odczyn wody ph 8,4.

 

Akwa 54l

obsada:

-skalar,

-bocja,

-glonojad,

-żałobniczka,

-sum rekini,

-neonka.

Bardzo proszę o pomoc,z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś do obsady bo muszę ,sumienie mi nie pozwala nie powiedzieć.

 

tragedy:

-skalar, <- za małe akwarium [nie trzymamy też samych]

-bocja, <- za małe akwarium [dla wspaniałej ,samej nie trzymamy]

-glonojad, <- za małe akwarium [dla zbrojnika]

-żałobniczka,

-sum rekini, <- za małe akwarium ,o kilka metrów długości

-neonka. <-ryba standna

 

i NO3 ,za wysokie...

 

białe kropki? może ospia ryba by kulożęsek.

http://www.superakwarium.pl/ospa-rybia- ... id638.html

 

ryby żyjące w akwariach nadających się dla siebie ,wg wymagań rzadziej zapadają na choroby ,rada na przyszłość.

 

bardzo mile widziane zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu kolejna twoja przesadna wypowiedź weź zastanów się najpierw czy ktoś będzie miał tyle cierpliwości żeby odchować tak dużego suma.To po pierwsze. Po drugie, przecież do danej wielkości można się nim cieszyć a potem jak będzie za duży to odda się go w dobre ręce lub do sklepów akwarystycznych. Kolego piszący temat nie słuchaj zawsze jeżeli ktoś czepia się do obsady są to zazwyczaj wypowiedź ściągnięte z teorii a nie praktyki. Ja na przykład też trzymam skalary z neonami hoduje je od małego i zobaczymy czas pokaże czy nie można ich trzymać razem na razie jest w porządku.

 

A co do tematu możliwe że to jakaś choroba lub wynik złych parametrów. Możliwe też że ryby wyrządzają sobie krzywdę ale to znikome ponieważ pewnie obserwujesz zachowanie. Aha i jeżeli sumiennie podałeś temperaturę to myślę że to jakaś choroba (bo jakby by temp była za wysoka to rybom i stworzeniom w akwa pojawiają się otwarte rany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu kolejna twoja przesadna wypowiedź weź zastanów się najpierw czy ktoś będzie miał tyle cierpliwości żeby odchować tak dużego suma.To po pierwsze. Po drugie, przecież do danej wielkości można się nim cieszyć a potem jak będzie za duży to odda się go w dobre ręce lub do sklepów akwarystycznych. Kolego piszący temat nie słuchaj zawsze jeżeli ktoś czepia się do obsady są to zazwyczaj wypowiedź ściągnięte z teorii a nie praktyki. Ja na przykład też trzymam skalary z neonami hoduje je od małego i zobaczymy czas pokaże czy nie można ich trzymać razem na razie jest w porządku.

1. Ryby [młode ,małe] w zbyt małych akwariach karłowacieją.

2. Ryb nie hoduje się po to żeby je oddać. Po to żeby zapewnić im naturalne warunki i cieszyć się ich pięknem.

3. Sum rekini jest dobry. W restauracji jako panga ,smaczny. W akwarium bardzo często sam się okalecza uderzając z rozpędu w szybę. I potrafi urosnąć o wiele większy niż zbrojnik niebieski.

4. Obsady ludzie czepiają się tylko jak jest zła. Jeszcze nie widziałem żeby ktoś uczepił się dobrze dobranej obsady. Jeżeli jedna ,dwie ryby są źle dobrane nic bym nie powiedział ,ale ta sytuacja to co innego.

 

 

 

Powodem umierania jest choroba i na tym się skup w pierwszej kolejności.

Azotany ,nie przekarmiaj ryb ,dużo roślin ,częstsze podmiany.

twardość w jakich jednostkach jest?

No2 w granicach ,ale powinno być dużo mniej

No3 powinno <50

ph powinno być jak najbliżej 7

I nie dodawaj do wody tej soli... nie widze tam ryb wymagających tego ,a sól niekorzystnie wpływa na rośliny. I zbrojniki bardzo źle tolerują nawet małe jej ilości.

 

bajt jak możesz porównać ,sprawdź.

http://www.superakwarium.pl/ospa-rybia- ... id638.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atreyu kolejna twoja przesadna wypowiedź weź zastanów

I Vice Versa chłopie, Atreyu ma absolutną rację. Posługujemy się tutaj ogólnie przyjętymi normami i też pod tym kątem udzielane są rady, bo pamiętaj że raz puszczona pierdoła bardzo szybko się roznosi i za chwile każdy będzie trzymał paletki w 63L, bo póki są małe to przecież co w tym złego. Tyle że ryba nigdy się prawidłowo nie będzie rozwijać w takim akwarium.

 

bajt

 

NO2 do zbicia i to natychmiast, ten związek jest śmiertelny dla ryb. Ma być 0.0

GH 300 (170) - Taka twarda woda!? Aż się boję spytać coś włożył za cudo do akwarium...

 

Winy doszukiwałbym się właśnie w w/w.

 

Filtr chyba czyścisz pod kranówką bo nie wiem skąd by się wzięło to NO2 na takim poziomie przy 9 miesiącach funkcjonowania akwarium.

 

NO3 max 50, chociaż nie zaleca się więcej niż 25ppm a przy krewetkach do 15ppm.

 

pH też za wysokie jak na te ryby.

 

Generalnie coś mi podpowiada że masz w akwarium jakieś wapienie albo podłoże z marmuru.

 

Z ryb które posiadasz prawo bytu mają tylko żałobniczki i neony, nie zdziwiłbym się gdyby ryby zwyczajnie pod wpływem ciasnoty wpadły w jakąś zadziorną i krawą walkę o terytorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum nie jest od tego by się kłócić.Z góry przepraszam że coś zacząłem. Uważam że PRAWDA jest jedna każdy ma swoją. A jeżeli patrzeć pod "kątem" udzielanych rad ogólnie przyjętych norm to niektóre sklepy z rybami nie miałyby prawa bytu i uważam także że jeżeli ktoś o coś pyta względem ryb i litrażu to mógłby zajrzeć do książki bo na forach i według opinii niektórych użytkowników to wachlarz litrażu dla danej ryby jest duży. Względem objętości a sumem w tym przypadku to zgodzę się że akwarium jest małe (ogólnie moim zdaniem sumy się nie nadają do akwariów są zbyt szalone wiem z własnego doświadczenia) ale irytuje mnie dlaczego niektórzy przewidują funkcjonowanie akwarium od paru miesięcy do paru lat naprzód? Wszystko się zawsze może zmienić w tym czasie a ja mam czasem odczucie ze jak ktoś zapyta i jest niedoświadczony pod względem dobierania ryb to rady są wręcz ostateczne tak jakby jakiś "zielony" w tym człowieczek podając listę ryb pokazywał ją jako ostateczną. Dlaczego nie ma wypowiedzi: Zastanowiłbym się nad doborem przez ciebie tej ryby bo może czuć się w tych warunkach niedobrze. Widzę takie z krótkim wyjaśnieniem: Usuń tą rybę bo będzie za ultra mega ogromna. To wiele nie mówi. Może warto podać skutki ich trzymania. Nie powiem także że takich wypowiedzi nie ma, są ale sporadycznie. Jeszcze raz proszę mi wybaczyć. Już się nie udzielam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podałem przyczynę dlaczego nie wolno trzymać tych ryb ;)

 

a przykład sklepów akwarystycznych to ostatnie zuo.

np. 40 mieczyków w 20l ,nie polecam brać przykładu ,w sklepie ryby są po to żeby je sprzedać ,w naszym akwarium aby godnie żyć

 

nie jestem zwolennikiem trzymania się do litra bo to byłaby przesada ,wartości są orientacyjne ,ale są pewne granice np. 100l to nie 50l....

 

obsadę powinno się planować przed założeniem akwarium i ten sposób polecam ;)

 

a filtr czyścic w czym bo ja tak jak piszesz robie to pod bierzącą wodą

nie powinno się.

ilość nh3 ,no2 ,no3 zależy od bakterii nitrifikacyjnych.

one tworzą "cykl azotowy" -> patrz wiki

bakterie te tworzą się w wodzie ,podłożu i głównie w filtrze ze względu że wymagają one tlenu do życia ;)

dlatego też nie powinno się wyłączać filtra na noc ,brak przepływu wody ,zmniejszenie ilości tlenu ,giną bakterie.

 

czyszcząc w wodzie kranowej zabijamy je.

zimna woda i dezynfekujący chlor [po to w wodzie kranowej jest aby zabijać bakterie] ,niszczą florę bakteryjną... i zaburzają cykl azotowy = azotany szaleją ;)

 

czyścimy podczas podmian wody co jakiś czas.

w skrócie:

wylewamy podmienianą wodę do naczynka ,wyłączamy filtr ,wyciągamy gąbkę z akwarium ,wypłukujemy i wyciskamy brudy w tej wodzie co przed chwilą wlaliśmy do naczynka. Zakładamy na filtr ,podmieniamy brakującą wodę na odstaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę nic się to nie zmienia wystarczy jeden temat nie doinformowanego użytkownika i zaczyna się awantura

 

Żadna z tych ryb oprócz neonów nie nadaje się do takiego litrażu podkreślam.żeby było wiadomo o co chodzi;)i żebyście zaraz panowie nie wybuchli.ale takie jest moje skromne zdanie.jedyny wyjątek stanowią tu neony.ale jak już to i tak małe stadko.

 

NO2 tak jak kirysek napisał do zbicia

Na zmniejszenie NO3 proponował bym posadzić kilka roślin które będą go wchłaniać(najlepiej szybko rosnących)

do tego spora podmiana wody 50%

 

Mam pytanie do autora tematu czym robił testy???

konkretnie chodzi mi o KH i GH

Bo trochę nie rozumiem wartości podanych przy tych testach :|

Przy testach kropelkowych przeważnie liczy się krople i jeżeli liczyłeś do 170 albo do 300 no to fajnie.albo ja również jestem nie doinformowany

 

A do was panowie mała prośba przestańcie już sobie ciągle udowadniać kto więcej i lepiej wie

Bo to zaczyna się robić nudne.Moja wiedz na temat akwarystyki jest skromna ale jakoś nie wybucham za każdym razem.jak widzę coś co nie zgadza się z tym co ja wiem ;)

 

Socio są fora no których byś dostał ostrzeże nie za wprowadzanie użytkowników w błąd.szkoda że tu się trzeba tak z wami cackać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...