Skocz do zawartości

Woda deminerazlizowana.


Sergiusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dodając do akwarium korzeń, szyszki olchy, liście dębu czy torf można w niewielkim stopniu obniżyć pH, a nie twardość, przy czym to obniżenie pH można uzyskać tak naprawdę mając wodę miękką. Dodając za dużo preparatów garbnikowych do twardej wody można sobie zafundować koagulację tychże garbników --> mętną wodę i inne tego typu atrakcje.

 

Demineralka faktycznie nie zawiera minerałów potrzebnych dla ryb i roślin, ale jeśli woda w akwarium jest za twarda, to znaczy, że zawiera minerałów za dużo i trzeba ją rozcieńczyć do pożądanego poziomu.

 

Socio, najlepiej byłoby, gdybyś sobie porobił doświadczenia z małymi ilościami wody demineralizowanej i akwariowej, żeby zobaczyć, jakie proporcje dają jakie parametry. Np. jakie będą parametry jak zmieszasz pół na pół, a jakie kiedy dasz 1 część akwariowej i 2 demineralizowanej itd. Musisz tylko pamiętać o dwóch sprawach: że rozcieńczając wodę akwariową wodą demineralizowaną zmienisz nie tylko twardość ogólną, ale też inne parametry, oraz że nie można tych zmian przeprowadzać gwałtownie, bo ryby mogą tego nie przeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślę popróbować sobie ale nie mam zbyt dużo testu na twardość wody (kropelkowy firmy sum) a co do minerałów to czy mogę ich brak uzupełnić multimineralem ?

 

Zrobiłem testy zastosowałem trochę matematyki i wyszło że gdybym podmienił 25 % wody (około 30 l) na demineralizowaną (trochę drogo tak za każdym razem podmieniać :D) to twardość spadnie do około 16n. To chyba w miarę już porządku ale chciałbym obniżyć jeszcze trochę. Może po prostu najlepiej przefiltrować przez torf?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torf nie obniży Ci twardści, co najwyzej pH, ale jesli twardość węglanowa będzie wysoka, to pH wróci do poprzedniego poziomu.

 

Nie wiem, czy multimineral to jest dobry pomysł, do uzupełniania braków w wodzie RO/demineralizowanej są specjalne preparaty. Przy czym wydaje mi się, że o niedoborach minerałów można mówić w przypadku naprawdę niskich twardosci wody, jesli chcesz doprowadzić do 16 stopni, to przecież w tej wodzie substancji mineralnych nadal będzie od cholery.

 

Woda demineralizowana faktycznie drogo Ci wyjdzie przy tym litrazu, więc może lepiej byłoby zainwestować w filtr odwróconej osmozy? Wprawdzie większy jednorazowy wydatek ale za to starczy na długi czas, no i bedziesz miał tę wodę stale dostępną, więc będziesz mógł na bieżąco regulować twardość i inne parametry wody i utrzymywac je na stałym poziomie. Dolewanie wody demineralizowanej/RO ma tylko wtedy sens, jeśli się to robi stale, jednorazowa akcja czy też robienie tego od czasu do czasu może przynieść więcej szkody niż pozytku, ryby lepiej zniosą gorsze parametry na stałym poziomie niż ich częste wahania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda przegotowana jest faktycznie miększa, ale jest też, przynajmniej w pierwszym okresie po gotowaniu odgazowana, powinna więc zostac przed wlaniem do akawarium napowietrzona.

 

Te woreczki zawierają zywice jonowymienne, które przechwytują znajdujące się w wodzie jony wapnia i magnezu, a na ich miejsce 'wypuszczają' jony sodu. Mozna ich uzywac wielokrotnie, regenerując je w roztworze soli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz że w moim przypadku (twarda woda w kranie) by zmiękczyć wodę mogę kupić takie woreczki ostatnio właśnie szukałem czegoś na allegro i stwierdziłem że to byłoby dobre.

1.To w takim razie jak robię podmiankę to dopiero wtedy zbieram tymi woreczkamii jony magnezu i wapnia tak?

2.Trzeba to też robić jakoś stopniowo ?

3.Może ktoś znajdzie jakieś rozwiązanie za kwotę do 100 zł chodzi mi o coś lepszego?

4.Gdzieś czytałem o jakiś wymieniaczach jonowych w starej książce jak wygląda to teraz ?

5. Do jakiej twardości mogę zmiękczyć wodę tymi woreczkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 zainwestuj w porządne testy , twoje są delikatnie mówiąc mało wiarygodne

2 kup filtr RO http://www.allegro.pl/item711682735_fil ... 3_usa.html

lub lej gotowa z baniaków

3 obniż twardość i pH do odpowiadającego tobie poziomu , ale stopniowo ,

następnie wodę do podmian również mieszaj z wodą demineralizowaną do uzyskania parametrów jakie panują w akwa

 

Nie baw się w inne sposoby , bo i tak na tym skończysz

 

Woda z demineralizowana nie zawiera minerałów , ale przecież będzie jej tam ok 10% więc nie ma to wpływu na zwierzęta i Woda z baniaków wcale nie wyjdzie drogo , gdy już zbijesz twardość do poziomu 16 , to tylko wodę do podmian załóżmy 20% wody będziesz musiał dostosować do tej twardości czyli

 

ja będziesz podmieniał 25 l tygodniowo to co tydzień będziesz musiał dolać ok 5-6L tygodniowo , czyli jakieś 3zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwolicie że odświeżę temat

 

ja w w kranie mam wodę o twardości 16n a chciałbym mieć ok 10n myślę o dodawaniu wody destylowanej do kranówki i moje pytanie czy woda destylowana nie zawiera czegoś szkodliwego dla ryb w końcu woda destylowana nie jest produkowana z myślą o akwarystyce a raczej jako elektrolit do akumulatorów, no i z tego co wiem instalacje używane w procesie destylacji są miedziane więc taka woda teoretycznie może zawierać jony miedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak woda destylowana twardości ogólnej nie zmieni jakieś bajki piszesz a z tego co wiem to woda destylowana i demineralizowana to prawie to samo różnią się tylko metodą pozyskiwania i metoda demineralizacji jest podobno tańsza dlatego tej wody jest więcej w sprzedaży a ja mam dostęp do wody destylowanej w hurtowej cenie więc dlatego wolał bym tę no chyba że miała by zaszkodzić. Ale jak piszecie że można lać wodę demineralizowana to destylowaną chyba też? Może ktoś nalewał destylowanej to proszę o wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda demineralizowana (dejonizowana) - woda pozbawiona obcych jonów przez wymianę ich na jony wodorowe i wodorotlenkowe pochodzące z wymieniacza jonowego lub przez wielokrotną destylację.

 

Woda destylowana to woda pozbawiona metodą destylacji soli oraz większości innych substancji ją zanieczyszczających. Zawiera rozpuszczone gazy np. azot, tlen, dwutlenek węgla oraz zanieczyszczenia lotnymi substancjami organicznymi. Stosowana w analizie chemicznej, jako rozcieńczalnik elektrolitu w akumulatorach, oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka czystość roztworu.

 

 

 

Tak ciężko poszukać w necie :D Niby to samo, a jednak :)

http://www.wodadest.com.pl/o_wodzie.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie mam problemu z mieszaniem wody :) Ściągnąłem taki kalkulator akwarystyczny akwacalc (chyba link do niego znalazłem na tym forum). Bardzo mi to pomaga bo teraz wiem ile stopni będzie miała woda do podmiany "zmiękczona" wodą demineralizowaną.Tak z 5 podmian i woda będzie miała 8 gh - 10 gh. Aha i podmiany są tak zaplanowane żeby mieszać wodę do podmiany z kranówką bo jak wiadomo sam destylat nie ma minerałów. U mnie proporcje w podmianach to 1:1 np 20 l do podmiany 10 l demineralizowanej i 10 l z kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki anija227 za link ale już to czytałem

Tak ciężko poszukać w necie :D Niby to samo, a jednak :)

pani moderator pytam bo myślałem że do tego służy forum :shock:

Socio dzięki za radę ale nie mam problemu z mieszaniem wody do podmian a ten kalkulator co mówisz rzeczywiście fajna sprawa chodź ile której wody można sobie samemu policzyć

 

Nie ma co dyskutować nad technologią wytwarzania wody destylowanej i demineralizowanej, zapytam w prost

Mogę nalać wody destylowanej do akwa czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...