Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium dla "zielonego"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Otóż już od dłuższego czasu myślę nad założeniem swojego małego akwarium. Niestety jestem totalnym laikiem, poczytałem już to i owo, ale chciałbym aby osoby bardziej doświadczone doradziły mi dokładnie w mojej sprawie.

Pierwsze co, to chciałbym zaznaczyć, że akwarium na jakie mogę sobie pozwolić to jedynie 10l. Oczywiście wiem, że to bardzo małe, chciałbym większe, ale nie da rady :/ Wiem, że za dużo w takim "pomieszczonku" nie mogę mieć, ale czy jeden bojownik mógłby byc na sam początek. Myślałem też, żeby dołożyć moze jakies małe z 2,3 krewetki red cherry, aczkolwiek niekoniecznie. Czy wogóle bojownik może być w otoczeniu takich krewetek ? Chciałbym tez prosić o pomoc w jakiejś konkretnej wycenie, ile mógłby wynieść cały taki mały zestawik dla bojownika. Oczywiście chciałbym tez zakupić do tego akwa 10l pokrywę z oświetleniem, grzałkę jakąś oraz filtr najlepiej z termostatem. No i fajnie by było mieć sporo roślinek, jakaś grota, czy coś w tym rodzaju jako schronienie dla rybki. No i na koniec budżet, czy wliczając to wszystko mógłbym sie zamknąć w okolicy 150-200zł ? Ewentualnie ile trzeba by dołożyć do takiego zestawiku ? Będę bardzo wdzieczny wszystkim za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10l to mało...

 

dla bojownika min 25l ,jest osoba co trzyma go w 14l ,ale niedługo kupuje większe...

no i czym mniejsze akwarium tym trudniej je utrzymać...

 

do 10l praktycznie nic się nie nadaje... w 200zł mógłbyś się zmieścić kupując akwarium 54l. 60x30x30 ,czyli całkiem niedużo [i oszczędzając na paru rzeczach]

albo 25l, wbrew pozorom niewiele większe od 10l ,kilka cm dłuższe i szersze ,a już można coś hodować ;)

 

a i od razu mówię ,kula nie może być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że bardzo mało to 10 litrów, ale ciężko mi wygospodarować więcej miejsca. Nie jest to nie mozliwe, ale skoro bojownik będzie sie dusił w 10l to trzeba będzie zacząc myśleć o tych 25l. W takim razie powiedzmy, że przechodzimy na takie akwa 25l, nie kula (chociaż szczerze jakoś tak mi się podoba, no ale trudno). Czy faktycznie zmieściłbym sie w moim zakładanym początkowo budżecie 150-200zł wliczając cały osprzęt, akwa, grzałka, filtr, pokrywa z oświetleniem no i roślinki ? No i majac te 25l z bojownikiem co możnaby do niego dołożyć ? Jakie rybki, aby wzajemnie sobie nie przeszkadzały ? Ewentualnie jeszcze dodatkowo krewetki RC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh krótki wykład na temat kul ;) :

-w kuli nie można zamontować poprawnie osprzętu a filtr zawsze wywołuje efekt pralki

-kształt kuli bardzo utrudnia wymianę gazową

-kształt kuli powoduje problemy ze wzrokiem ryb i dezorientacje

-kule są na tyle szkodliwe że we Włoszech zakazano ich sprzedaży

itd itd poczytaj np http://www.stopkulom.yoyo.pl/

 

z tych powszechnych zwierzątek w akwarystyce i łatwo dostępnych

do 25l nada się bojownik + krewetki.

albo np gupiki + ślimak

 

ceny...

akwarium proste 25l - ok 30zł.

żwirek 2-4kg ,nie wiem ile tam wejdzie - 2-4zł za 2kg

jakiś mini filtr wewnętrzny - od ok 30zł

grzałka z termostatem - ok 30zł

termometr - ok 5zł

pokarm na początek ,dla bojka i krewetek - mniej niż 30zł

bez pokrywy by się obeszło ,ale oszczędzając można zamówić szybę wyciętą u szklarza ,albo samemu wykonać ,działa to u mnie i sobie chwalę - ok 5zł

oświetlenie na początek wystarczyła by jakakolwiek lampka z żarówką energooszczędną

 

+ koszt ryb i roślin

 

chyba bardziej z kosztów nie da się zjechać.

oczywiście możesz kupić droższe rzeczy ,albo gotową pokrywę z oświetleniem.

tu napisałem jakbym ja zrobił ,tnąc koszty maksymalnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w 25L kupiłam je z uwagi na narybek skalara, cały koszt założenia tego akwarium to:

- akwarium 26 zł

- napowietrzacz Hailea 30zł

- filtr gąbkowy Tropical baby 12zł

- szyba jako pokrywa 5zł

- lampka diodowa na biurko 35zł

- ok. 3 kg ok. 9zł

- roślinka kabomba około 5 zł

 

Czyli 122zł

 

Jedyne czego jeszcze bym chciała w tym akwarium to więcej roślin, ale z uwagi na ilość maluszków skalara ważniejsza jest przestrzeń!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko, czy taka obsada: 3 gupiki (lub jakies kiryski ?); 4,5 razbora galaxy; 3 red cherry nie będzie przesadą do takiego akwarium 25l ? Ewentualnie co z tego mógłbym trzymać ? Albo jakies Wasze inne propozycje, jakie rybki można trzymac razem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o mnie chodzi, to nie musisz sie martwić, ja nie mam zamiaru kupować kuli. Ale wracając do tematu ponawiam pytanie.

Mam takie pytanko, czy taka obsada: 3 gupiki (lub jakies kiryski ?); 4,5 razbora galaxy; 3 red cherry nie będzie przesadą do takiego akwarium 25l ? Ewentualnie co z tego mógłbym trzymać ? Albo jakies Wasze inne propozycje, jakie rybki można trzymac razem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pomyślę albo nad jakimiś gupikami plus krewetki, albo nad samym bojownikiem. A teraz pytanko co na dno akwarium mam dać najpierw ? Wystarczy żwirek (ile do takiego akwa 25l ?) i w ten żwirek jakoś zasadzić roślinki plus jakis nawóz czy coś ? Czy może oprócz żwirku jakieś specjalne podłoże trzeba zakupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...