Skocz do zawartości

stateczniki elektronicze co i jak?


Rekomendowane odpowiedzi

Było już trochę o statecznikach ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania myślę że kilku speców się znajdzie na forum co przetestowali już wiele schematów i poradzą mi co i jak.

otóż czy będą działać takie przykładowe kombinacje i ewentualne uwagi do nich (czyt. czym to grozi :) ):

1. Podłączenie świetlówki T5 24W do statecznika 1x24W T8 (ta sama moc inny typ świetlówki)

2. Podłączenie świetlówki T5 13W do statecznika 1x24W T5 ( sporo mniejsza moc świetlówki niż deklarowana na stateczniku)

3. Podłączenie świetlówek 1xT5 13W oraz 1x14W T8 do statecznika 2x18W T8 (mniejsza moc obu świetlówek oraz 2 różne typy świetlówek)

4. Podłączenie świetlówki 1x14W lub 2x14W do statecznika 3-4 świetlówkowego 18/24W coś jak ten

http://allegro.pl/item712365448_statecz ... 4x18w.html

chodzi o to czy można zainwestować w porządny statecznik a z czasem dołączać do niego kolejne świetlówki co nie jest takim dużym obciążeniem finansowym bo sam statecznik kosztuje 75zł ale będzie na lata

 

Pytam ponieważ różne przeróbki były w pokrywach ale z reguły były to świetlówki tego samego typu

Z tego co wyczytałem wcześniej na forum możliwe jest np. działanie świetlówki niewiele słabszej o statecznika czyli np. świetlówki 21W na stateczniku 24W

do pytania tchnęło mnie to że mam tylko 1x14W w akwa 45L czyli 0.31W/L więc bez szału i chciałbym trochę dołożyć ale też żebym nie wydał kasy a sprzęt okaże się za słaby jak udałoby mi się założyć w niedalekiej przyszłości jakieś 200L.

Roślinek póki co nie mam szczególnie dużo więc jakoś sobie wszystko powoli rośnie. Chciałbym jeszcze coś dosadzić ale nie wiem czy nie przesadzę i wyjdzie niedobór światła a wtedy będę szukał na szybko i łatwiej o błędy.

Pocieszeniem jest to że pokrywa jest wyklejona od spodu folią lustrzaną i to w zauważalny gołym okiem sposób zwiększyło efektywną ilość światła wpadającego do wody.

To tyle ode mnie proszę teraz o porady i sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hipcio co do ad.2) to chodzi mi o to że statecznik jest dużo czyli 2x mocniejszy czy nie spowoduje to spalenia świetlówki/uszkodzenia statecznika?

A w 3 pytaniu czy nie jest szkodliwe podłączanie 2-óch różnych typów świetlówek T5 i T8 jednocześnie do statecznika

 

Pytanie jeszcze jedno to takie:

czy jak mam statecznik 2x18W coś takiego

http://www.allegro.pl/item708886957_sta ... mocja.html

 

To czy mogę podłączyć tylko 1x14W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...