Jump to content

Tajemnicze małe białe kropki ?


Recommended Posts

Witam : Od niedawna posiadam akwarium (180L),zamieszkują w niem rybki następujące :gupiki , mieczyki, glonojady, kiryski, gurami , prętnik . Roślinki : Cryptocoryna + jakiś orzech Temp wody 25 stopni C . Napowietrzanie po przez brzęczyk , filtr kubełkowy. No i tu się zaczynają schody, rano zauważyłem że padł mi glonojad, w dzień doglądałem rybki i przyglądałem się im, zauważyłem na ich płetwach i na tułowiu dziwne kropki białe wielkości 0.3-0.5 mm. Przeglądałem w sieci materiały o chorobach no i w 80 % objawy pasują do OSPY. No i teraz co robić w takiej sytuacji. 1)podnieść temp wody jeśli tak to do ilu ?, i jaki długo ja utrzymywać?. 2)stosowanie chemii ?, pytanie jakiej : FMC ,MFC , SERA costapur, SERA ectopur. 3) jak się powinno stosować preparaty w walce z tą chorobą .

 

Może ktoś coś podpowie !

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nie mialam ospy w akwa ale forumowicze zgodnie radza stopniowo podnosic temperature nawet do 32 stopni na pare dni. Ode mnie tylko tyle - poczekaj az ktos doswiatczony sie wypowie. A temperature mozesz zaczac juz podnosic. Tylko nie wiecej jak 1-2 stopnie dziennie.

Link to comment
Share on other sites

Temp podnoszę ale więcej jak 28 to ugotuje kiryski, w jakich proporcjach stosuje się sól , na 180L zbiornik ( dodam że to całkowita objętość zbiornika, a w rzeczywistości może być około 150 l ). Czy preparaty można mieszać. Przykładowo sól z MFC, czy innymi preparatami. Jeśli nie to ile trzeba odczekać i jakie czynności przed podaniem następnego trzeba zrobić.

Link to comment
Share on other sites

jak masz 25st., to 32st. to będzie szok. Podnieś maksymalnie do 29 i wlej akryflawiny- jedyny bezpieczny naturalny środek na wszystko, który "sterylizuje" wodę i wybija co tam masz złego. Rybki zdrowe odizoluj od chorych i chyba tyle.

Link to comment
Share on other sites

Każda z rybek ma kropki . Najbardziej choroba czepiła się mieczyków, zaś odporne są glonojady , kiryski . martwi mnie jeszcze woda jest dziwnie mętna. Zastosowałem preparat ICHTIOSEPT tak mi pani doradziła Pani z sklepu zoologicznego .

 

Zauważyłem także dziwne poczernienie ryb, które kończy się zgonem . W zbiorniku 180 L są 3 kostki napowietrzające.

 

Może coś podpowiecie .

Link to comment
Share on other sites

witam, ja właśnie zwalczam ospę w moim akwarium, dla lżej chorych zastosowaliśmy(to hodowla wspólna) zieleń malachitową, dla cięższych przypadków(tych całkiem obsypanych) kupiliśmy preparat Sera Costapur i poskutkowało, choć jeden gurami nie przeżył :cry: wyczytałam, że zieleń malachitową trzeba uzupełniać co 3 dni połową pierwszej dawki zależnej od objętości akwarium i tak przez 2-3 tygodnie, co do preparatu Sera Costapur, instrukcja jest na ulotce w opakowaniu; jeżeli chodzi o czernienie ryb, nie mam zielonego pojęcia, co to mogłoby być :?

Link to comment
Share on other sites

Polecam podnieść temp do conajmniej 31 stopni.Osobiście dodawałem jeszcze sól akwarystyczną w stosunku 1 łyżeczka od cherbaty na 5 l. wody - pomagało :)

 

 

Tyle że ja wyczytałam, że glonojadom szkodzi sól akwarystyczna. Nie wiem, na ile to prawda, nie chcieliśmy eksperymentować na swoim.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...