Jump to content

Kirysek sterby ma białe plamy


Recommended Posts

Moje akwarium ma około 1,5 miesiąca. Kupiłem 5 szt kirysków i jeden z nich już po kilku dniach miał dziwne plamy wyglądał jak zapleśniały. Plamy szybko mu się powiększały i wykonywał dziwne ruch jakby sie chciał otrzeć lub podrapać. W sklepie doradzono mi antybiotyk Ichtiomycin -C firmy Zoolek. Podałem go dwa razy w odstępie 3 dni. Niestety musiałem na tydzień wyjechać. Po powrocie kiryska znalazłem martwego. Myślałem że możne tylko ten jeden miał zdrowotne kłopoty i przyniosłem go chorego już ze sklepu. Po kilku dniach ku mojej rozpaczy zauważyłem że kolejne dwa kiryski maja te same objawy. Plamy są na razie mniejsze ale wyglądają podobnie. Jeden ma nad oczami wygląda jakby miał brwi drugi ten na fotografii ma plamę na boku i koło skrzeli. Pozostałe dwa oraz inne ryby nie wykazują żadnych objawów chorobowych.

Proszę o pomoc bo chyba polecony mi antybiotyk nie działa.

Razem z antybiotykiem podałem zgodnie z sugestią sprzedawcy costa -med F firmy Sera

Po powrocie gdy znalazłem kiryska martwego podmieniłem 40l wody i założyłem do filtra aktywny węgiel.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dane akwarium 126l. Filtr zewnętrzny JBL 900

Ph 7 NO3-30 PO4-0,4 NO2-0 GH>7 KH-4

Podmieniam około 30-40 litrów jednoczenie odmulając dno

Obsada pielęgniczka ramirez 1+1

neon czerwony 7 szt

kirysek sterby 4 szt

otosek 5 szt

krewetka amano 3 szt

danio 4 szt

Link to comment
Share on other sites

Dlatego podejrzewam ze to ta choroba, gdyż właśnie ryby ocierając się o kamienie i różne przedmioty chcą usunąć z siebie pasożyta a dlatego może w głównej mierze zachorowały kirysy, gdyż one mają częsty kontakt z podłożem i z przedmiotami o które ocierała się chora ryba. Możliwe także że to coś innego z tego co widzę i wiem z książek to może być to.

Link to comment
Share on other sites

Podawałem gdy zaobserwowałem objawy choroby przy pierwszym kirysku ( tym który padł ) jakieś dwa tygodnie temu. Wtedy były niezłe upały nie musiałem podnosić tem. sama utrzymywała się w granicach 29

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...