Skocz do zawartości

KNO3 + K2SO4 + Tropical Ferro Activ


Rekomendowane odpowiedzi

Tak chcę sporządzić jeden roztwór na 1000ml wody i ile gram poszczególnych soli dodać do destylki, bo przykładowo ten kalkulator: http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php podaje dla każdego z osobna, ale co w przypadku gdy chcemy to połączyć w jeden roztwór? Na pewno dawkowanie również by się zmieniło, że o proporcjach do sporządzenia nie wspomnę.

 

Bo wiesz o co chodzi, mam też ten kalkulator EI, ale jak to się mówi między akwarystami "ale z doświadczenia wiem, że ..." tak więc, bardzo sceptycznie podchodzę do tych wyników i wolałbym wziąć na to korektę ze strony osób, które już to stosowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem taki przepis - może coś podpowie

 

W 0,7 l. wody destylowanej rozpusza się ok.40 g nawozu Symfonia Złota oraz 20 g K2SO4 kupionego w sklepie ogrodniczym, dodaję 1 opakowanie (30 ml)preparatu Ferro-Activ firmy Tropical.Całość dopełniam do obiętości 1l. Stosuję 1cm3 na 60l. wody w akwa (dawka dzienna)

 

znalazłem jeszcze jeden ciekawy artykuł:

 

1 łyżka stołowa (~9g) chelatowanej mieszaniny składników odżywczych (7% Fe, 1.3% B, 2% Mn, 0.06% Mo, 0.4% Zn, 0.1% Cu, EDTA, DTPA)

2 łyżki stołowe (~14g) K2SO4 (siarczan potasu)

1 łyżka stołowa (~6g) KNO3 (azotan potasu)

2.5 łyżki stołowe (~33g) MgSO4*7H2O (siedmiowodny siarczan magnezu, omiń jeśli mieszanina składników odżywczych zawiera już magnez)

300mL wody destylowanej

0.5mL 9M HCl (kwas solny, opcja)

(Większość składników dostępna jest w sklepach z artykułami do upraw hydroponicznych lub sklepach ogrodniczych. Siarczan magnezu można kupić niedrogo w aptece ) [Od tłumacza : w Polsce najlepiej wybrać się na zakupy do sklepów ogrodniczych lub dystrybutorów nawozów rolniczych, dobre są sklepy z odczynnikami chemicznymi , jeśli chcemy mieszać swój własny PMDD z soli. Siarczan magnezu i potasu są dostępne w sklepach z nawozami za około 13 zł za 3 kg siarczanu potasu, siarczan magnezu kosztuje ok.5 zł za 3 kg, w sklepie chemicznym siarczan potasu w klasie czystości CzDA kosztuje ok. 11 zł za 0.5 kg ) .

 

Rozpuść mieszaninę chelatowanych pierwiastków w 150 ml wody destylowanej, potem dodaj pozostałe składniki. Wlej całość do pozostałej wody aby otrzymać 300 ml płynu. Kwas solny zapobiega wzrostowi grzybów i można go nie dodawać jeśli trzymamy nawóz w lodówce. Codzienne dodawaj tyle nawozu aby utrzymać poziom żelaza na poziomie 0.1 ppm Fe ( dokładną ilość dodawanego nawozu musisz opracować eksperymentalnie, ale 3 ml na 100 l jest odpowiednie dla szybko rosnących roślin ) . Mierz poziom azotanów regularnie, i dostosuj ilość KNO3 w mieszaninie nawozu aby utrzymać azotany na poziomie 3-5 ppm ( ten etap jest naprawdę ważny ). Osoby, które się boją o azotany, mogą dodawać KNO3 oddzielnie, pomijając je na początku i dodając póĽniej w ilości koniecznej do osiągnięcia odpowiedniego poziomu.

 

"Okres ważności" mieszaniny jest nieznany. Rób małe porcje, lub przechowuj suche składniki i rozpuszczaj je w wodzie przed dodaniem do akwarium.

 

Jeśli nie masz dostępu do testów akwarystycznych, satysfakcjonujące rezultaty daje dozowanie 1 ml nawozu do każdych 10 l wody w trakcie podmian.

 

PS.

Zalecam dodanie fosforu w postaci K2HPO4 lub KH2PO4 kiedy w końcu zbiornik wykaże ich niedobór. Moment ten osiągamy gdy zawartość azotanów dalej już nie spada pomimo że wszystkie składniki odżywcze są obecne w akwarium ( Od tłumacza - można też dodać kwas ortofosforowy ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze korzystałem z tych kalkulatorów teraz mam napisany w excelu. Nie ma konkretnych korekt. U jednych odpowiedni poziom azotanów to 40 ppm dla innych 10 ppm. Jesli masz test na NO3 warto sprawdzic jak rośliny przyswajaja azotany tzn w jakim tempie żeby nie dokładać cały czas tej samej substancji. Ja miałem ustalone dawki min. takie 15ppm K przy podmianie plus 5ppm N i w srodku tygodnia 5 ppm n dlaczego tak? Ponieważ caly czas poziom azotanów utrzymywał się na poziomie ok 10ppm - 15 ppm.

 

Najlepiej wyznaczyć determinant, u mnie był to azot. Najczęsciej jednak w mieszaninach determinantem stężenia jest żelazo na poziomie 0.2 - 0.5 max ppm. I wtedy podaje sie tyle mieszaniny aby stężenie Fe w akwarium wynosiło te ok 0.2 ppm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo widzisz, nie uśmiecha mi się mieć 10 butelek z roztworami w szafce, a N u mnie po 3 dniach wynosi 0mg/l i momentalnie do wieczora mam już w cholere nitek, bo mikro pozostaje, ale bez N służy on wyłącznie zielenicom. A lać makro z AB też nie ma sensu bo się nie wypłacę, poza tym zawiera też i fosfor oraz inne składniki a mnie zależy na samym N. Chodziło mi o proporcje roztworu głównie skupiając się na KNO3 i K2SO4 bo i jedno i drugie ma pierwiastek K. Niby z potasem ciężko przedawkować, no ale... Lepiej dmuchać na zimne.

 

Przykład wczoraj miałem NO3 na poziomie 0ppm

dziś rano dodałem 10 jednostek Makro z AB (1j = 1ppm/100l) a wynik - 10ppm

kolejny test jutro rano. Niestety przy takiej obsadzie jaką mam odchody bardzo szybko ulegają rozkładowi i brakuje tego azotu jednak. Przekarmianie ryb też nic nie daje, a skalary bym wziął bo mnie korcą... tyle, że nie odpuszczę sobie krewetek, a nie da rady tego pogodzić, bo już z doświadczenia wiem.

 

jakby tego było mało, nigdzie nie mogę dostać KNO3, w ogrodniczym 20kg za 21zł mi się nie uśmiecha. A w spożywczakach już tego nie sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...