Skocz do zawartości

Brak Fe i wysokie No3


gruchol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wróciłem do akwarystyki uruchamiając na nowo akwarium 60l około 3 miesiące temu. Podłoże lawa wulkaniczna, filtr kubełkowy z ceramiką i węglem, oświetlenie 2x lampy led, butla co2
Rybki karmie rano i wieczorem, wodę podmieniam raz w tygodniu.
Zauważyłem, że niektórym rośliną bieleją liście i osiadają na szybie i na roślinach punktowe glony.
Zakupiłem kilka testów i o to wyniki, które się powtarzają od 3 tygodni.
Testy kropelkowe Zoolek:
No2 - 0
Fe - 0
No3 - 50 ( jak podmienię wodę to mam około 20) mg/l
Po4 - 0,50 mg/l
Ca - 40 mg/l
Mg - 9 mg/l
Gh - 7,7 n
Test 7w1 JBl:
Ph - 6,8
Kh - 6
Co2 - 29mg/l

Od tygodnia podaje 15.02 Ferrum 2 ml dziennie, ale żelazo nadal mam 0

Ktoś może pomóc co może być przyczyną wysokie no3 i brak żelaza??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcie zbiornika.

 

Podaj ilość ryb i gatunek.

Podaj jakie rośliny są umieszczone w akwarium?

Czy są w akwarium inne zwierzęta? Raki, krewetki, ślimaki? Jakie?

 

 

Nie wiem czy sama lawa jest dobrym podłożem dla roślin. To może być jedna z przyczyn problemu.

 

Wysokie NO3 może być wynikiem przerybienia, przekarmienia. Żadna filtracja, ceramika w filtrze i inne cudowne media nie zbiją NO3. Możesz oczywiście użyć żywicy jako wkładu, która będzie pochłaniać NO3, ale to minimalizowanie skutków. Przyczyny wysokiego NO3 nie usuniesz. Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie NO3 w akwarium są podmiany wody na wodę pozbawioną NO3 (norma dopuszcza do 50 ppm NO3 w wodzie pitnej 😁 ).

 

Możliwe, że przyczyną braku żelaza w wodzie jest wkład węglowy. Osobiście usunąłbym go i zastosował w filtrze jak najtańsze media, czyli gąbkę, która sprawdza się jako medium biologiczne i mechaniczne. Od tego momentu możesz podawać Fe do wody.

 

PO4 trochę za niskie, chociaż przy przerybieniu i przekarmieniu powinno być wyższe. Podniósłbym minimalnie do 1 ppm.

 

Czy podajesz jakiś nawóz potasowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia -  https://photos.app.goo.gl/jqLFZmL9fdHDCkzE9

Rośliny - tutaj jest problem, bo z tego jestem całkowicie lewy ( dostałem od kolegi za free z przycinki). Dodam że sprawdziłem i ogólnie roślinki się  fajnie ukorzeniły
Ryby - 6 danio, 6 neonek, 5 rozborek klinowych, 3 gupiki, 3 molinezje, 2 kiryski, 4 fluo, 3 otoski, 1 glonojad, 1 bocja wspaniała
Nie mam   żadnych raków,  ślimaków, krewetek itp.
Pokarm jest zjadany do około 1 minuty, więc wydaje mi się że jest ok
Żadnych innych nawozów nie podaję.

Sprawdziłem wodę z kranu na No3  i FE i oba wyszyły 0. Przez weekend wyrzucę węgiel, zakupię żywicę i zobaczymy co to wniesie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże to nie lawa tylko glina typu Manado. Dobry wybór. Możesz nawozić to podłoże kapsułkami dla roślin akwariowych, np Aqua Art Planta Gainer Caps, Ferka i wiele innych. Niektóre nie zawierają fosforu i azotu, co w Twoim przypadku jest dobrą opcją. 

 

Dobór ryb to lekki miszmasz. Bocja wspaniała do akwarium 60l to zły wybór. No i jest tylko jedna sztuka, a to są ryby żyjące w grupach. Kirysy i Otosy też żyją w grupach. Po 3 szt to trochę mało.

 

Najlepiej wybrać jeden, dwa, góra trzy gatunki i trzymać je w większych grupach.

 

Na przykład:

  • 15 Razbor i 6 Otosów
  • 15 Neonów i 6 Kirysów
  • 15 Gupików i "glonojad" (Zbrojnik niebieski)

Dla Danio i Molinezji 60 litrów to za mało.

 

No i co to jest "fluo"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...