Skocz do zawartości

Mieczyki i skalary 450 litrów?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry 

Mam akwarium 450 litrów od paru miesięcy jest moim trzecim akwarium i znam już jakieś podstawy akwarystyki ale z dobieraniem obsad lekko gorzej.

 

Obecnie mam

- 11 skalarów

-10 danio pregowany

-1 giętkoząb cętkowany(planuję oddać, chyba zjada małe rybki, no i powinien być w stadzie) 

-5 zbrojników (wyglądają jak pospolite ale one chyba nie rosną do 35cm... Lamparcie to też nie są, a nie znam się na innych gatunkach) 

 

Glonojady i giętkozęba dostałam razem z akwarium. Skalary są malutkie około 7cm, kupione około tydzień temu, poczekam aż podrosną i utworzą się pary (2-5 nie wiem ile mogłoby być w takim akwa). Danio kupione dzień później przez mojego tatę ale nie wiem czy większe skalary później ich nie zjedzą.

 

Słyszałam, że skalary jak urosną w ich towarzystwie to się przyzwyczają, czy to prawda? Lecz słyszałam też, że są zbyt ruchliwe dla skalarów i lepsze by były jakieś większe neonki, ale skoro są ruchliwe to może będą uciekać od tych skalarów i nie zostaną zjedzone? 

 

Tak czy inaczej, same skalary(+ ewentualnie danio lub zmienię na neonki) to nie jest chyba jakieś przerybienie, można coś dołożyć. Piękne były chyba zwinniki czerwonogłowe, ale nie mam ich dostępnych w okolicy. Myślałam o mieczykach lub ewentualnie molinezjach, ale może będą obgryzać płetwy skalarom? Mieczyki są piękne i bardzo bym chciała 2x samiec + 4-8 samic. Czy to by się sprawdziło? Mam wiele roślinek ale kupiłam je niedawno jako centymetrowe maluszki i teraz nie są jeszcze zbyt duże więc nie ma zbyt wiele kryjówek z roślin. A jeśli skalary urosną to nie będą przepędzać młodych mieczyków? Obecnie w sklepie mieczyki mają około 5-7 cm.

 

No i ostatnie pytanie: jak zostaną danio lub zmienię na neonki to czy dadzą radę z mieczykami? Danio mają około 3cm obecnie, ale małych kryjówek to mam obecnie dużo. 

 

Jeśli piszę głupoty to naprawdę przepraszam, pierwszy raz mam doczynienie ze skalarami, nie jestem pewna z czym na pewno mogą żyć. 

 

Również jeśli potrzebne to temperaturę mam około 24 stopnie, woda średnio twarda(będę próbować ewentualnie zmiękczyć), podłoże piasek, jeden duży korzeń(planuje dokupić),wapienie czerwone(ale być może oddam), a pH mam między 7.2, a 7.4(testy kropelkowe). Z góry dziękuję za pomoc. 

Edytowane przez Kingolka12345
Błędy ortograficzne i językowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalar nie zje Danio pręgowanego, ale mają inne preferencje jeśli chodzi o temperaturę wody. W sumie... może się udać, gdyby nie fakt, że latem w czasie upałów przekonanie o panowaniu człowieka nad naturą bierze w łeb i temperatura w akwarium dochodzi do 30 i więcej stopni. Skalary wytrzymają, ale obawiam się o Danio.

 

 Mieczyki. Duże ruchliwe ryby, których samce bywają agresywne. Często są trzymane większymi pielęgnicami. Może się udać ze skalarami, chociaż mogą skubać płetwy skalarów.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za radę, chłodzenie w naszym domu nie jest problemem, więc może danio dadzą radę, jeśli też ktoś wie to czy można do dorosłych już skalarów dołożyć te 6cm mieczyki czy wtedy skalary już będą agresywne? No i czy mieczyki mogą być z danio, a jeśli nie to czy molinezje są mniej agresywne? Bardzo bym chciała te 3 gatunki razem, ale bardziej zależy mi na ich zdrowiu. Teraz myślę poczekać na skalary aż będą jakieś 10cm i dokupię mieczyki. Jeśli zobaczę jakiekolwiek problemy to Pan z zoologicznego chętnie przyjmie rybki. Wolę poczekać i później ewentualnie oddawać mieczyki niż ryzykować agresją wobec skalarów. Są to piękne i inteligentne ryby, które zawsze były moim marzeniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...