Skocz do zawartości

Zmasowany atak natrętnego glona?


Arek2678
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

mam problem z glonem jak poniżej, póki co używałem femangi bez większych sukcesów, 

glon zaczyna obrastać każdy element akwarium od filtra po trawnik,

glon pojawił się po około 6 miesiącach od startu zbiornika. 

Jakieś pomysły co to i jak się tego pozbyć ?

Z góry dzięki za pomoc.

IMG20221106203204.jpg

IMG20221106203148.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krasnorosty. Sprzyjające warunki do rozwoju krasnorostów to: stara woda bogata w metabolity. Czyli zaniedbałeś podmiany wody. 

 

Ciężko się ich pozbyć, musisz uzbroić się w cierpliwość.

 

Po pierwsze podmiany wody nawet do 50% objętości, przynajmniej raz w tygodniu.

Środki przeciw glonom słabo działają na krasnorosty. Lepiej użyć Carbo (węgiel w płynie), podawane do wody i miejscowo strzykawką w skupiska glonów. Carbo podajesz codziennie.

 

Widać na roślinach oznaki niedoborów. Po dwóch, trzech podmianach powinieneś zacząć nawozić.

 

Edytowane przez DavyJones
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za bardzo rzeczową odpowiedź, 

tak bardzo zaniedbałem akwarium (okres około weselny), 

rozumiem że słaby obieg wody w akwarium nie pomaga ? 

Generalnie myślałem nad małym resetem akwarium, pełna zmiana aranżacji. Czy w takiej sytuacji mogę/powinienem użyć już zainfekowanych elementów ? (grzałka/kamienie) 

Jest może jakiś wkład do filtra który pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2022 o 17:00, Arek2678 napisał:

rozumiem że słaby obieg wody w akwarium nie pomaga ? 

Przy pełnoskalowej inwazji nie ma to już znaczenia.

W dniu 7.11.2022 o 17:00, Arek2678 napisał:

Generalnie myślałem nad małym resetem akwarium, pełna zmiana aranżacji. Czy w takiej sytuacji mogę/powinienem użyć już zainfekowanych elementów ?

Ja bym nie resetował. Miałem krasnorosty w akwarium (zaniechanie podmian wody) i po kilku miesiącach dbania o akwarium ustąpiły. Restart nie daje gwarancji, że problem krasnorostów zniknie, a rodzą się inne problemy, niedojrzałe akwarium, mętna woda itp.

 

W dniu 7.11.2022 o 17:00, Arek2678 napisał:

Jest może jakiś wkład do filtra który pomoże ?

Najlepszym wkładem filtracyjnym jest gąbka. Możesz kupić drogą ceramikę, Purigen, żywicę, ale nie daje to gwarancji, że akwarium będzie super.

 

 

Ile litrów ma to akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Współczynnik Redfielda został wymyślony na potrzeby biologii morskiej i chociaż wygląda obiecująco to w akwariach słodkowodnych słabo się sprawdza.

O ile nie ma absurdalnie wysokich poziomów poszczególnych związków, lub ich braku w zbiorniku, to roślinie jest obojętne czy stosunek NO3 do PO4 będzie taki czy inny. 

 

W dniu 29.11.2022 o 14:27, Marek1982 napisał:

Rozjechaly Ci sie parametry bo nie dbales o akwarium 

Zawsze dobrze jest mieć zasobne podłoże, które w razie "W" dostarczy roślinom składników pokarmowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Straszny glon. Kiedyś walczyłem z tym przez długie tygodnie aż w końcu się poddałem i akwarium poszło poniekąd do "przebudowy". Gdybym wiedział to co w tym temacie rozpisano to by nie było tego problemu.
 

Linki kolego to nie za mojej kadencji. Jeszcze jeden i się żegnamy.

____________________________________
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...