Jump to content

Low-tech 30l - dobór podłoża i roślin


Recommended Posts

Witajcie,

 

Dawno mnie tu nie było. Nie praktykowałem od 3 lat i trochę wypadłem z obiegu dlatego chciałbym się z Wami skonsultować.

 

Chcę założyć akwarium, nieduże, bo 40x25x30cm. Zbiornik w założeniu ma być niemal bezobsługowy, tj. bez badania parametrów wody, zmieniania ich, nawożenia itp.

 

To co na pewno trafi do tego akwarium to filtr kubełkowy Aquael multikani z dwoma modułami. Mam do niego gąbki, ceramikę, zeolit a nawet gdzieś się znajdzie purigen. Oświetlenie to lampka aquaela 6w LED 6500k. Wydaje mi się, że niewiele światła i wydajna filtracja to dobry punkt wyjścia dla akwarium bezobsługowego*

 

Mam dużo czasu i chciałbym to dobrze przemyśleć. Mam tak naprawdę dwa dylematy:

- jakie podłoże? Myślałem o ziemii i na to piasek kwarcowy 0,8-1,6mm. Wiem jednak że niektórzy stosują aktywne podłoża i na to żwir. Chętnie usłyszę Wasze sugestie i doświadczenia.

- jakie rośliny? Na trawnik nie liczę i prócz mikrozorium, anubiasa i kryptokoryny Brown to nic jeszcze nie wybrałem. A skoro akwa na ziemii to musi byc gęsto obsadzone. Co polecacie do sadzenia w podłożu na każdy z 3 planów?

 

Ozdoby to korzenie Red moor, jakieś pojedyncze kamyczki. Obsada na pewno krewetki blue Velvet i nie wiem czy cokolwiek więcej.

 

W kranie mam wodę 7,5pH, 15GH.

 

*Wiem że nie istnieje coś takiego jak akwarium bezobsługowe. Każde akwarium wymaga większej lub mniejszej ingerencji. Aha, wiem też że to nie będzie typowe LT z tak wydajną filtracją :) to tak tylko uprzedzając 

Edited by mrkojiro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...