Skocz do zawartości

Low-tech 30l - dobór podłoża i roślin


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Dawno mnie tu nie było. Nie praktykowałem od 3 lat i trochę wypadłem z obiegu dlatego chciałbym się z Wami skonsultować.

 

Chcę założyć akwarium, nieduże, bo 40x25x30cm. Zbiornik w założeniu ma być niemal bezobsługowy, tj. bez badania parametrów wody, zmieniania ich, nawożenia itp.

 

To co na pewno trafi do tego akwarium to filtr kubełkowy Aquael multikani z dwoma modułami. Mam do niego gąbki, ceramikę, zeolit a nawet gdzieś się znajdzie purigen. Oświetlenie to lampka aquaela 6w LED 6500k. Wydaje mi się, że niewiele światła i wydajna filtracja to dobry punkt wyjścia dla akwarium bezobsługowego*

 

Mam dużo czasu i chciałbym to dobrze przemyśleć. Mam tak naprawdę dwa dylematy:

- jakie podłoże? Myślałem o ziemii i na to piasek kwarcowy 0,8-1,6mm. Wiem jednak że niektórzy stosują aktywne podłoża i na to żwir. Chętnie usłyszę Wasze sugestie i doświadczenia.

- jakie rośliny? Na trawnik nie liczę i prócz mikrozorium, anubiasa i kryptokoryny Brown to nic jeszcze nie wybrałem. A skoro akwa na ziemii to musi byc gęsto obsadzone. Co polecacie do sadzenia w podłożu na każdy z 3 planów?

 

Ozdoby to korzenie Red moor, jakieś pojedyncze kamyczki. Obsada na pewno krewetki blue Velvet i nie wiem czy cokolwiek więcej.

 

W kranie mam wodę 7,5pH, 15GH.

 

*Wiem że nie istnieje coś takiego jak akwarium bezobsługowe. Każde akwarium wymaga większej lub mniejszej ingerencji. Aha, wiem też że to nie będzie typowe LT z tak wydajną filtracją :) to tak tylko uprzedzając 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...