Skocz do zawartości

Glony i problem z vallisneria


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

W moim zbiorniku 720 litrów(200cmx60cmx60cm), jakiś tydzień temu posadziłem sporą ilość vallisneria spiralis oraz hedyotis salzmani. w akwarium już od dłuższego czasu mam hemiantusa niskiego. i właśnie na hemiantusie pojawiają się licznie glony. Z vallisnerią też mam kłopot. Brązowieje. Z hedyotisem wszystko w porządku. I teraz pytanie: jak pozbyć się glonów i co poradzić na brązowienie spiralisa? W akwarium nie ma jeszcze innych organizmów poza roślinami, ale za niedługi czas chce tam umieścić otoski przyujściowe(20 sztuk) oraz ślimaki melanoides turbeculata(30 sztuk). Akwarium chodzi z wodą już ponad 2 miesiące. Po zasadzeniu roślin podmieniłem 95% wody na wodę RO. Nie stosuje preparatów carbo ani żadnych innych. Mam w planach zmierzyć stosunek fosforanów i azotanów w współczynniku redfielda, więc może będę dodawać preparaty azotowe i fosforowe. Z góry dzięki za odpowiedzi!

IMG_5744.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2022 o 15:59, Springloczek napisał:

Mam w planach zmierzyć stosunek fosforanów i azotanów w współczynniku redfielda

Ten współczynnik został opracowany dla mórz nie dla akwariów słodkowodnych . Po drugie stosunek jednych składników do drugich nie ma znaczenia, jeśli któryś z nich nie osiąga absurdalnych wartości, lub któryś jest wg testów w ilościach śladowych (można przyjąć, że go po prostu nie ma). Nie samym PO4 i NO3 akwarium żyje. Ważne są również inne składniki: potas, żelazo, magnez CO2 i inne. 

 

W dniu 5.05.2022 o 15:59, Springloczek napisał:

Po zasadzeniu roślin podmieniłem 95% wody na wodę RO.

95% ? Grubo... prawie jak restart. Czy użyłeś mineralizatora, czy to sama woda RO?

 

Powinieneś wykonać testy na PO4 i NO3.

 

Uzupełnij te informacje:

  • podłoże: skład, grubość
  • oświetlenie: źródło światła, moc
  • czas oświetlenia zbiornika
  • filtracja: jaki filtr, czy działa 24h na dobę, jak ustawiony jest wylot filtra

Po uzupełnieniu tych informacji będzie można porozmawiać o glonach.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2022 o 10:22, DavyJones napisał:

Ten współczynnik został opracowany dla mórz nie dla akwariów słodkowodnych . Po drugie stosunek jednych składników do drugich nie ma znaczenia, jeśli któryś z nich nie osiąga absurdalnych wartości, lub któryś jest wg testów w ilościach śladowych (można przyjąć, że go po prostu nie ma). Nie samym PO4 i NO3 akwarium żyje. Ważne są również inne składniki: potas, żelazo, magnez CO2 i inne. 

 

95% ? Grubo... prawie jak restart. Czy użyłeś mineralizatora, czy to sama woda RO?

 

Powinieneś wykonać testy na PO4 i NO3.

 

Uzupełnij te informacje:

  • podłoże: skład, grubość
  • oświetlenie: źródło światła, moc
  • czas oświetlenia zbiornika
  • filtracja: jaki filtr, czy działa 24h na dobę, jak ustawiony jest wylot filtra

Po uzupełnieniu tych informacji będzie można porozmawiać o glonach.

Nie używałem mineralizatora, podłoże to żwir o grubości 6 cm, oświetlenie stanowi 6 świetlówek LED moc to 50 lumenów na litr, czas oświetlenia to 14 godzin(na razie chodzą tylko dwie świetlówki), filtr stanowi sump o pojemności 350l składa się on na dwie komory z gąbkami i jedną w miarę dużą komorę z biologią. Kolanko wylotowe jest skierowane w lewą stronę akwarium lecz planuje dokupić trójnik i przerobić to na dwa słabsze strumienie. Sump chodzi non stop. Pompa pracuje z mocą 10 000 litrów na godzinę. Nie mam CO2 ale chcę kupić. w akwarium pod żwirem jest usypany aquabasis plus, więc powinny być tam żelazo, magnez i co tam jeszcze aquabasis ma, ale nie wykonywałem testów bo po prostu ich nie mam. Testy na NO3 i PO4 wykazują brak tych substancji w wodzie, ale mam w pogotowiu nawozy z azotanami i fosforanami. Obsadę stanowi 12 otosów i 38 neonów czerwonych oraz 30 melanoides turbeculata(zakupionych 3 dni temu)  ale docelowo mają tam być jeszcze 4 gurami mozaikowe, 4-5 skalarów i 3 piskorki kuhla(być może jeszcze grubowargi syjamskie i sumiki szkliste).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2022 o 20:46, Springloczek napisał:

oświetlenie stanowi 6 świetlówek LED moc to 50 lumenów na litr, czas oświetlenia to 14 godzin(na razie chodzą tylko dwie świetlówki)

Podejrzewam, że oświetlenie jest niewystarczające do wzrostu roślin.

 

W dniu 9.05.2022 o 20:46, Springloczek napisał:

Testy na NO3 i PO4 wykazują brak tych substancji w wodzie

Jeśli tak jest, powinieneś podać nawozy do słupa wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...