Jump to content

Tarło glonojadow - foto;)

Recommended Posts

Jako ze jestem w miare doswiadczonym akwarysta chcialem podzielic sie z wami moimi doswiadczeniami odnosnie rozmnazania zbrojnikow nieb.

Po pierwsze obale niektore mity:

Nieprawda ze trzeba miec duzo kryjówek aby rozmnozyc zbrojniki

Wystarczy piasek lub drobny zwir i doslownie 2 kamienie

Aby trzymac z skutkiem pozytywnym zbrojniki przydaje sie obsadzenie akwariumu duza iloscia roslin, lubia one przesiadywac non-stop na lisciach duzych roslin---> np. cryptokoryna

Tarło:

Na okolo 10 dni przed tarłem samiec odnajduje sobie jakies miejsce i oczyszcza je z podłoza (piasek, zwir) na okolo 3 dni przed wraz z samica udaje sie on do tego miejsca aby ona sie jemu przygladneło

Tarło trwa okolo 5 minut jednak partnerzy pilnuja razem gniazda przez okolo 2 godziny, zwlaszcza samica ktora po tym czasie juz sie w ogole nie interesuje potomstwem, pilnuja aby ikra sie nie odklejala i zeby nic sie do niej nie przyczepilo.

podczas tarłą radziłbym o wyłaczenie pompki aby dac rybkom spokoj i zeby mlecz samca napewno trafil na ikre

Inkubacja ikry trwa od 3 do 6 dni

po tym okresie wylegaja sie młode

w ciagu 4-6 dni powoli nabieraja koloru

po okresie okolo tygodnia powoli wypływaja z gniazda

po 2 tyg od wylegu powoli sie usamodzielniaja i nabieraja soczystego ciemnego koloru

Z mojego doswiadczenia wiem ze mozliwe jest rozmnazanie glonojadow tzw haremowe.

Mam samca i 2 samice i na zmiane z nimi tworzy pare, samica aby napelnic sie ponownie ikra potrzebuje 4-6 tyg, tarło odbywa sie np 1 lipca do 22 samiec sie naogu opiekuje a po tym czasie przygotowuje on gniazdo na druga samice i z nia składa ikre i tak w kółko

takie rozwiazanie jest bardzo skuteczne bo samiec szybko nabiera doswiadczenia i z czasem skutecznosc przezywalnosci narybku wynosi okolo 90% wylegu

Ponizej prezentuje fotki;)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/91b37bf54ae334e1.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3b3ce712019cc234.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3b3ce712019cc234.html

Pozdrawiam i licze na wasze odpowiedzi :D :*

Z tym raczej nie ma problemu

mam ogolnie 4 akwa

200l

150l

120

80

no i razem mam 28 zbrojnikow duzych takich gotowych do tarłą

i okolo 60 powpuszczanych mlodych

kiedy robi sie zagesto wyłapuje okolo 40% calej populacji i sprzedaje po zoologicznych i znajomych

Mam 3 sztuki ktore sie tra, ale co jakies 4-5 tareł wymieniam samca i jedna samice aby zmieniac co jakis czas geny;)

tak jak wyzej;)

mieszkam w miare duzym miescie 130tys, i nie jest ciezko a młode ładne zbrojniki łatwo jest opchnac,zwłąszcza kiedy sa białe, z tego co oipliczylem 3,25% populacji u mnie jest albinosem

zawsze polowe sprzedaje a te co mam u mnie nigdy sie nie utrzymuja i nie moge sie dochowac dojrzalych albinosow

Witam czy mozecie mi pomoc w muszli glonojad zlozyl dosc sporo ikry tak ze bylo ja widac a teraz nic nie widac a na okolo jest troche narozrzucane ikry czy samiec moze wyrzucac ikre z muszli caly czas pilnuje muszli

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...