Skocz do zawartości

GDY W AKWARIUM POJAWI SIĘ IKRA - KROK PO KROKU.


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

JAK PRZYGOTOWAĆ AKWARIUM DLA IKRY

 

Przychodzi taki moment w życiu każdego akwarysty, że podczas obserwacji swojego zbiornika dostrzega dziwne kuleczki na płaskim elemencie w akwarium (szyba, roślinka, kamień, korzeń, kokos, filtr). Szybkie rozpoznanie i już po chwili popadamy w euforię – ikra! Po chwili entuzjazmu pojawia się problem – I co teraz!? Postaram się krok po kroku przedstawić na przykładzie tarła moich Barwniaków Thomasa jak powinna wyglądać cała „operacja”. Jest to oczywiście sposób na odseparowanie ikry celem założenia hodowli, zmniejszenia zagrożenia ze strony innych mieszkańców akwarium, itp. Jeżeli mamy akwarium jednogatunkowe z np. pielęgnicami, to myślę, że tego typu praktyki są zbędne, rybki same powinny się nauczyć dbać o ikrę i pilnować narybku. Ja jednak postanowiłem poeksperymentować, jako że w zbiorniku ogólnym nie byłoby szans na wylęg młodych, a co tu ukrywać Barwniaki Thomasa nie są tak popularne, choć piękne w swym ubarwieniu i uważam to za chodliwy interes

 

Zaczynamy, więc po kolei:

 

Dołączona grafika

Barwniak Thomasa – samiec patrolujący swój rewir

 

Dołączona grafika

Wygląda groźnie…

 

Tarło u ryb:

 

No i nadszedł ten upragniony czas, spoglądasz w swoje akwarium i widzisz wycierającą się samicę, a tuż za nią samca, który zapładnia ikrę, a także odpędza pozostałych mieszkańców akwarium (Nie jest to cecha charakterystyczna dla każdego gatunku, należy wziąć to pod uwagę).

 

Dołączona grafika

Samica i samiec Barwniaka Thomasa podczas tarła

 

Dołączona grafika

I jeszcze szybkie ujęcie na samicę podczas wycierania się o kamień

 

Po jakiejś godzinie od złożenia ikry i fascynujących widokach oraz krótkiej sesji zdjęciowej należałoby się zastanowić nad zapewnieniem lokum dla ikry, jako że akwarium towarzyskie nie jest zbyt bezpieczną opcją zdecydowałem się postawić 33l zbiornik DIY służące do tej pory za „korytko” na graty z akwarium. Po dokładnym umyciu ciepłą wodą z octem a następnie zwykłą wodą bez dodatków akwarium stanęło w dogodnym dla mnie miejscu. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa podłożyłem 6mm płytę styropianową.

 

W tym momencie należałoby się zaopatrzyć w osprzęt, by stworzyć ikrze warunki do prawidłowego rozwoju (musimy mieć na uwadze brak rodziców, szczególnie matki, która wachlując płetwami dotlenia ikrę).

 

Rolę płetw matki zapewni prąd wody wywołany przez Filtr AquaSzut, który znalazłem gdzieś w starych „śmieciach”. Oczywiście, aby wszystko przebiegało w zgodzie z naturą gąbkę z nieaktywnego wcześniej filtra dobrze jest wycisnąć w brudnej wodzie, która powstała na wskutek czyszczenia wkładu gąbkowego z filtra akwarium ogólnego. Dzięki temu zaopatrzymy nowy wkład w niezbędne bakterie nitryfikacyjne.

 

Dołączona grafika

 

Następnie, co bardzo ważne, zaopatrujemy nasz nowy zbiornik w grzałkę najlepiej z termostatem. W podanym przykładzie zastosuję ATMAN 100W ustawioną na temperaturę 26*C jednak ze względu na panujące obecnie upały w zbiorniku ogólnym ikra składana była przy temperaturze 28*C i taka też była „startowa” w naszym małym akwarium.

 

Dołączona grafika

Termometr dla kontroli

 

Oczywiście woda w małym akwarium to 100% zlewki ze zbiornika ogólnego, zatem jak widzimy na zdjęciu powyżej temperatura jest identyczna.

 

Ostatnim ważnym elementem jest światło, ja zastosowałem lampę na 1x18W o trzonku T8 765-tkę. Należy zwrócić przy tym uwagę jak bardzo oświetlenie będzie nam zmieniało temperaturę w akwarium.

 

Zostaje nam jeszcze jedna kwestia, o której warto pomyśleć na zapas, mianowicie pokarm. Ja zastosuję, (jeżeli wychów się powiedzie) zmielone młynkiem na drobny pyłek produkty firmy HIKARI dedykowane dla pielęgnicowatych – dzięki temu pokarmowi rybki rosną bardzo szybko, oraz OVO-VIT dostarczający rybkom niezbędnych wartości odżywczych w postaci białka (pokarm jajeczny). Również planuję podawać cyklopa a w późniejszym okresie wodzień i większy plankton.

 

Dołączona grafika

 

Tak przygotowani, zerkamy po raz ostatni na przygotowane wcześniej akwarium sprawdzając czy wszystkie urządzenia działają poprawnie, po czym przenosimy delikatnie wyjmując z akwarium ogólnego ikrę wraz z kamieniem czy innym elementem, na którym została ona złożona:

 

Dołączona grafika

Czyż nie wygląda obiecująco?

 

Rzecz jasna, jak wspominałem wcześniej nowe akwarium powinniśmy silnie napowietrzać, a ikrę umieścić blisko prądu wody, co ma na celu zastąpić owe wachlowanie płetwami przez samicę. Czego efektem końcowym jest tak oto prezentujący się zbiornik:

 

Dołączona grafika

 

 

Ważne wskazówki:

 

- Nie zaleca się wysypywania w akwarium podłoża, gdyż młode w pierwszych godzinach swojego życia nie są w pełni sprawne i nawet maleńki kamyczek i szczelina mogą okazać się dla nich śmiertelną pułapką,

 

- Dopóki nie wylęgnie się narybek z ikry nie ma sensu obsadzać akwarium roślinami pływającymi i drobnolistnymi, może się to okazać zbędne. Po wylęgnięciu warto dać pistię, rogatek lub gęstą kępę mchu,

 

- Napowietrzanie powinno chodzić 24h,

 

- Narybek należy rozpocząć karmić dopiero po ich całkowitym przeobrażeniu. W pierwszych dwóch dobach zwykle narybek odżywia się poprzez pęcherzyk, który musi całkowicie "wessać". Karmimy codziennie po 2-3 razy, u narybku nie stosujemy jednodniowej głodówki,

 

- Rybki możemy wpuścić do akwarium ogólnego gdy osiągną rozmiary większe od pyszczków największej ryby jaka się w nim znajduje,

 

- Należy pamiętać o regularnych podmianach wody

 

_______________________

 

Mam nadzieję, że ułatwi ten temat niektórym początki w hodowli ryb jajorodnych, administratora proszę o podklejenie tematu, jeżeli uzna ten temat za pożyteczny dla społeczności forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Te informacje choć ciekawe to można odnieść tylko do tego konkretnego gatunku lub ewentualnie gatunków pokrewnych. Nie można natomiast ich odnosić do wszystkich gatunków ryb jajorodnych ponieważ różne gatunki mają różne techniki rozrodcze. Są gatunki ryb które opiekują się złożoną ikrą, a są i takie które po złożeniu ikry nie przejawiają żadnego nią zainteresowanie lub jedynym zainteresowaniem ikrą u tych ryb będzie potraktowanie jej jako pokarm.

Zarówno gatunki ryb które opiekują się ikrą jak i te które się nią nie opiekują można podzielić jeszcze biorąc pod uwagę miejsce składania ikry na gatunki:

pelagofilne u których ikra unosi się w toni wodnej.

fitofilne które składają ikrę na roślinach wodnych.

litofilne, składające ikrę na twardych powierzchniach jak np: kamienie, szyby akwarium.

psammofilne czyli składające ikrę na piasku lub żwirku.

speleofilne, ryby które składają ikrę w szczelinach skalnych czy w grotach.

aerofilne, składające ikrę poza wodą, najczęściej na spodniej stronie liśći nadbrzeżnych roślin.

afrofilne czyli takie które składaja ikre do pienistego gniazda.

kserofilne gdzie ikra przechodzi okres spoczynkowy tzw diapauzę.

araiadnofilne, ryby które składają ikrę do gniazda zbudowanego np: z roślin.

Mozna tu jeszcze dodać muszlowce oraz gatunki ryb które inkubują ikrę w pysku.

 

Jak widać technik rozrodczych jest wiele.

Inną sprawą jest oświetlenie akwarium z ikrą. Są gatunki u których złożonej ikrze nie przeszkadza światło, są też takie u których akwarium z ikrą należy delikatnie przyciemnić, a są i takie których ikra w ogóle nie znosi światła i takie akwarium powinno być całkowicie zaciemnione.

Również jeśli chodzi o podłoże tu u jednych gatunków jest ono nie zalecane, a u innych wręcz konieczne.

Tak samo rośliny. Dla jednych gatunków nie są konieczne, a dla innych muszą być.

Także różna dla różnych gatunków jest temperatura jak i parametry wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...