Skocz do zawartości

Oświetlenie do akwarium 128 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

chciałabym się zapytać was czy dwie świetlówki T8 każda po 18 W (w sumie 36W) i dłg. 59 cm są wystarczające dla akwarium o pojemności 128 litrów: 80 x40x40?

Rośliny są kupione w sklepie zoologicznym głównie to: moczarka (rośnie dobrze wypuszcza mnóstwo pędów bocznych, pnie się do góry), cabomba zielona(wypuszcza zielone pędy), mech wątrobowiec (słabo rośnie- chyba więdnie), żabienice, anubiski, cryptocoryne pontederifolia, echinodorus amazonka,  lobelia cardinalis, lysimachia nammularia (puszcza pędy).

Niestety mam pokrywę na akwarium z racji tego, że mam koty. Mogłabym T8 ewentualnie wymienić na takie po 20 W każda wtedy miałabym 40 W. Czy takie oświetlenie wystarczy, aby hodować takie rośliny? nie będzie to akwarium roślinne, ale zależy mi na ładnym wyglądzie krzaczków i na tym, aby się rozrosły. Ewentualnie macie może jakieś pomysły jak je ulepszyć? Wiem, że te T5 są bardzo dobre, ale jak dobrać je, aby pasowały do gniazd pokrywy, którą mam ? :(

 

Pozdrawiam serdecznie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Dla większości tych roślin wystarczy światła, jedynie lysimachia i kabomba mogą gorzej wyglądać. Mech musi mieć inny problem jeżeli gnije, bo światło nie robi mu dużej różnicy i to,które masz spokojnie mu wystarcza.

Jak byś chciała zwiększyć ilość świetlówek to są zestawy do rozbudowy na Allegro, tylko to już będzie się wiązało z podawaniem CO2.

Lepiej kupić zamienniki roślin, kabomby limnophila, dla lysimachii np. bacopa monnieri albo duży heniek ( wyglądają podobnie, a mają mniejsze wymagania świetlne).

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze pytanie jakie to świetlówki.

Kiedyś jakoś wystarczało takie zestawienie, choć nie jest jakoś nadzwyczajne. Możesz wymienić na T5, ale to większa przeróbka. Najłatwiej byłoby przejść na moduły led z adapterami na T8.

Ale ja bym spróbował na tym co masz, może wystarczy do tego co chcesz osiągnąć, bo przecież wystarczy dobrać rośliny, które przy takim oświetleniu dadzą radę i też może być ładnie, nie każdy czuje potrzebę cotygodniowego wycinania rotali. ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje ślicznie za odpowiedzi :)

Są to standardowe świetlówki T8.  Do tego gniazda, co mam pasowałyby jeszcze świetlówki T8 każda po 20W firmy np. Hagen modele: Aqua Glo 18000K i Sun Glo 4200 K. Czy znacie może je? dobry wybór?

Co do mchu to może przez parametry wody? Akwarium ma dopiero 2 tygodnie, po zmierzeniu parametrów testami z walizki Zoolek mam takie wyniki:

ph 6,8

NO2 0,5 mg/l

Amoniak - niepokoi mnie ta wartość 1 mg/l

NO3 20 mg/l

Fe 0,1

fosfor 0,25 mg/l

Woda została podmieniona 2 razy w około 20 %, dolana potem została woda destylowana. 

Filtr Eheim 300, napowietrzacz aquael oxypro 150. Mam kilka ślimaków, które strasznie brudzą i śluzowca na korzeniu. Glony tylko okrzemki, na niektórych liściach.

Woda ma ładny zapach stawu/rzeki :D jakby był ktoś ciekawy :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2022 o 10:16, kotschrodingera33 napisał:

Są to standardowe świetlówki T8.  Do tego gniazda, co mam pasowałyby jeszcze świetlówki T8 każda po 20W firmy np. Hagen modele: Aqua Glo 18000K i Sun Glo 4200 K. Czy znacie może je? dobry wybór?

A jaka temp. barwowa tych Twoich ?

Ta 18000K na pewno nie, 4200K OK.

 

W dniu 2.03.2022 o 10:16, kotschrodingera33 napisał:

Woda została podmieniona 2 razy w około 20 %, dolana potem została woda destylowana. 

W ciągu 2 tygodni już 2 podmianki 20% ? Do tego na destylkę ? W jakim celu ?

W dniu 2.03.2022 o 10:16, kotschrodingera33 napisał:

Mam kilka ślimaków, które strasznie brudzą

Mchy nie lubią osadów,spróbuj płukać korzeń czy co tam masz z mchem przy podmiankach, a jak trzeba to i raz w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie woda w kranie ma bardzo dużo chloru i jest twarda około 14 stopni niemieckich. Dzięki wodzie destylowanej udało mi się uzyskać miękką wodę o twardości 6 stopni. A miękką wodę lubię ryby z Am. Płd, które planuje kiedyś kupić. Czy te podmianki są za częste? słyszałam, że można stosować też wodę z kranu odstaną z uzdatniaczem, ale czytałam, że woda kranowa z zawartością krzemu powoduje rozwój okrzemek :(

Obecna świetlówka ma 4000 K.

To  już teraz wiem, czemu mech nie rośnie :D jest na korzeniu, na którym jest pełno odchodów ślimaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2022 o 12:47, kotschrodingera33 napisał:

Obecna świetlówka ma 4000 K.

Czyli jest OK., z tym że świetlówki tracą z czasem swoje pierwotne właściwości-moc.

Trzeba je co jakieś 2 lata wymieniać na nowe.

W dniu 2.03.2022 o 12:47, kotschrodingera33 napisał:

Czy te podmianki są za częste?

Myślę, że tak. podmianka co 2 tygodnie to raczej max., co tydzień to przesada ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...