Skocz do zawartości

Dobór lampy led


czarnymag
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dziś przychodzę z zapytaniem o belki led:) jako że akwarystyka to  moje hobby  dłuższy czas i z tym problemu nie mam tak chciałbym przejść na światło led ale tutaj mam problem z doborem co będzie ok. Znalazłem trzy belki led w dość niskiej a może i bardzo niskiej cenie i chciałbym zapytać czy takie się nadają ,  a może ktoś korzysta już z takich i wyrazi swoją opinie. 

A więc tak zaczniemy od jednego akwarium :) : wymiary  akwarium  dł 50 cm ,szerokość 38 cm i wysokość 35 cm.

 

https://allegro.pl/oferta/lampa-led-do-akwarium-15w-50-60cm-nowoczesna-11759227637

https://allegro.pl/oferta/sunsun-adp-led-lampa-led-do-akwarium-50-54cm-11690243287

https://allegro.pl/oferta/lampa-led-do-akwarium-50cm-6500k-3600lm-roslinne-11808721972

 

Jeżeli te się kompletnie nie nadają to proszę o polecenie jakiś belek w rozsądnych pieniądzach .:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy link. Lampa z Aliexpress. Mam dokładnie takie (dwie na zbiornik), rośliny rosną i się wybarwiają. Jest tylko problem z Pogostemon erectus, ale nie mam pewności czy to z powodu oświetlenia.

 

Kolejnych dwóch nie znam. Patrząc na ich moc można przypuszczać, że do akwarium roślinnego będą niewystarczające. Pewności nie ma, wszystko zależy od typu i jakości zastosowanych LED. Z drugiej strony mam kilkanaście świetlówek (10 zł/szt) LED T8 (w sensie, że są zamiennikiem świetlówek T8) o barwie 3000K i po 3-4 sztuki na zbiornik 50 litrów, są wystarczające. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2022 o 09:13, DavyJones napisał:

Pierwszy link. Lampa z Aliexpress. Mam dokładnie takie (dwie na zbiornik), rośliny rosną i się wybarwiają. Jest tylko problem z Pogostemon erectus, ale nie mam pewności czy to z powodu oświetlenia.

 

Czyli co ta pierwsza daje rade z łatwymi roślinkami?? 

Nic zaryzukuje i kupuje te 44 zl nie majatek :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2022 o 19:42, DavyJones napisał:

Pod 4K rośliny rosły dużo gorzej.

Dziwne.

95% akwarystów/hodowców roślin stosuje i poleca 4000-4500K. Jednak faktem jest, że tu nie sama barwa determinuje dobry wzrost i stan roślin.

Widzę, że u Ciebie 4szt. na mały baniak ( 50l ), więc tu raczej moc nie barwa robi sporą robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura 3000K ma sporo światła czerwonego, przynajmniej powinna, korzystnego dla roślin, więc pewnie dlatego rosną. 

Zawsze warto zobaczyć rozkład widma dla danego źródła światła. Np świetlówka Juwel Nature ma 4100 i jest bardzo dobrą świetlówką dla wzrostu roślin. A podobna przemysłowa świetlówka o temp 4000K słabo nadaje się do akwarium roślinnego.

 

W jednym zbiorniku padł mi statecznik i nie mam czasu tego naprawić, więc oświetlam go lampą biurkową ze zwykłą żarówką - Anubiasy i Zwarki rosną tak już od 3 miesięcy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...