Skocz do zawartości

Czy testy są w porządku? Co muszę zmienić?


BloodyRoxi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałabym prosić o pomoc w interpretacji testów wody

 

Akwarium 112l (80x35x40)
Filtr aquael 1000 turbo z ceramiką
Grzałka 100w z termostatem, temperatura 26,5 stopni
Oświetlenie 1x świetlówka aquael 16w, czas świecenia 11h
Podłoże: piasek kwarcowy + żwir
Wystrój: korzeń, jaki nie wiem, łupina kokosa, plastikowy kamień i zamek
Roślinki 10 sztuk w tym: kryptokoryna 2 gatunki, nurzaniec, hygrophila 2 gatunki, żabienica i limnophila, reszty nie znam
Podmianki wody co 2-3 tyg, 25% (jak podwyższałam gh robiłam co tydzień), woda ze zmiękczacza, dodaję mineralizator podczas każdej podmianki, żeby utrzymać gh 6
Codziennie nawożenie CO2, firma yokuchi
Jakiś czas temu skończyłam kuracje preparatem przeciwko cyanobakterii (sinica)
Zbiornik mam jakieś 2 lata, ostatnio kupiłam dorosłego zbrojnika, reszta ryb jest w akwarium średnio pół roku (ale zależy od gatunku, najstarsze mają tyle co zbiornik)
Obsada:
1x barwniak czerwonobrzuchy, 12x zwinnik blehera, 7x piskorek kuhla, 2x zbrojnik pospolity, 1x drewniak dwubarwny

Testy (kropelkowe, aquaset):


pH 7,8 (trochę za wysokie, możecie napisać jak obniżyć)
GH 6
KH 12
NO3 0
Mg 6mg/l
Ca 25 mg/l
Fe 0
PO4 nie pokazuje nic konkretnego, woda jest lekko zabarwiona, ale nie pasuje do żadnego koloru w tabeli

 

Do tego po podwyższeniu gh (wcześniej wynosiło 2) w akwarium zakwitła woda. Czy przyczyną może być zmiana parametrów? Czytałam, że w takich problemach może pomóc lampa UV. Czy ktoś mógłby mi opowiedzieć o działaniu i polecić jakąś niedrogą? Lub jak inaczej walczyć z zieloną wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, jakoś mi to umknęło. Jesteś w stanie lać czystą kranówę, nie przechodzącą przez kationit (ewentualnie posiadasz wiedzę, przez co dokładnie przepuszczasz wodę - stacja uzdatniania, złoże regenerowane solą?)? W tej chwili działasz po omacku, bo testy Cię oszukują (w sensie nie pokazują tego co jest w wodzie naprawdę, bo trochę inna jest zasada ich działania), więc mineralizujesz ją niekoniecznie tak jak potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2022 o 11:55, BloodyRoxi napisał:

pH 7,8 (trochę za wysokie, możecie napisać jak obniżyć)
GH 6
KH 12

Aby obniżyć PH, należy zacząć od KH. Wartości GH i KH masz jak w jakimś jeziorze afrykańskim (zapomniałem nazwy), gdzie GH jest wyższe od KH, a zazwyczaj jest odwrotnie. 

"Na twardość całkowitą wody GH składa się twardość węglanowa KH, oraz twardość niewęglanowa: siarczany, azotany, chlorki".

 

Przy KH 12 obniżenie PH jest bardzo trudne a nawet mało prawdopodobne. Dopiero obniżenie KH otworzy Ci drogę do obniżenia PH. Tylko po co? Z tych trzech parametrów wody (GH, KH, PH) dla ryb i roślin istotne jest KH.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...