Skocz do zawartości

Problem z Aquaelem Multikani 800


Sweter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem z słabym przepływem wody w tym filtrze. Próbowałem już umieszczać pompkę na wylocie z filtra, na wlocie do filtra i na wlocie do filtra wewnątrz akwarium. Za każdym razie po kilku dniach przepływ wody spada prawie do zera. 2 moduły filtra umieszczam pod akwarium w szafce. Węże mam oba w długości 120cm. Proszę o pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2022 o 20:26, maziama napisał:

Masz jakiś prefiltr (gąbkę) na wlocie węża?

Mam gąbkę taką z Pata mini

 

W dniu 13.02.2022 o 20:36, DavyJones napisał:

Może wirnik się rozmagnesował? Jak magnesy "zgubiły" polaryzację to jednym z efektów jest słaby przepływ.

Jak mogę sprawdzić czy wirnik się rozmagnesował? Da się wogóle to jakoś sprawdzić 🤔Nie znam się kompletnie na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2022 o 22:46, Sweter napisał:

Mam gąbkę taką z Pata mini

Dokładnie tych samych gąbek używałam jako prefiltra z JBL-u. Wlot filtra dosłownie zasysał mi tą gąbkę i blokował się przepływ wody w przeciągu 1-3 dni od wypłukania gąbki. Pomogła zmiana na gąbkę o mniejszej gęstości.

Sprawdź, czy to gąbka blokuje ci przepływ, zwyczajnie zdejmując ją na chwilę z wlotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład taka:

https://6.allegroimg.com/original/030fd4/9429dfe24868a7a8eb44cd966146/AQUAEL-GABKA-DO-FILTRA-WEWNETRZNEGO-PAT-MINI-2szt

To też gąbka z Aquaela.

 

Te natomiast się zapychają:

https://zoo-aquos.pl/userdata/public/gfx/19349/AQUAEL-Gabka-Gesta-Do-Filtra-PAT-MINI-Wklad-Drobny.jpg

 

Ale najpierw sprawdź, czy u ciebie rzeczywiście problemem jest prefiltr.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co do zasady uważam, że kubełki powinny pracować w podciśnieniu, czyli pompa na wylocie do akwarium, woda do filtra wpływa grawitacyjnie, pompa pomaga jej wrócić. W tych konstrukcjach jak MultiKani czy MiniKani, z zewnętrznymi pompami powoduje to uciążliwość zalewania filtra, dlatego sporo osób preferuje wersję z pompą tłoczącą do filtra umieszczoną w akwarium.

Spróbuj zacząć od skrócenia węża wlotowego do akwarium, najlepiej jakby był możliwie najkrótszy i ułożony maksymalnie pionowo, przy pompie umieszczonej pomiędzy kubełkiem a akwarium da to możliwie najniższy słup wody naciskający na pompę, co powinno ułatwić jej pracę. Taka jest moja teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2022 o 22:51, Sweter napisał:

Jak mogę sprawdzić czy wirnik się rozmagnesował? Da się wogóle to jakoś sprawdzić 🤔Nie znam się kompletnie na tym.

Najlepiej wymienić wirnik. Na stronie aquaela jest po 12,99 zł, żaden majątek.

Jeśli kiedyś przepływ był zadowalający, a potem drastycznie spadł, nie ma prefiltra na wlocie, który mógłby się zatkać, wkłady są wyczyszczone, węże też i nie ma np na wężu dyfuzora CO2 to raczej jest to awaria wirnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prefiltr w postaci gąbki nie zasysa się i nie nie zapycha. Węże udało mi się skrócić do 90cm i już dzisiaj rano zaobserwowałem, że znów przepływ zmalał lecz nie do zera. Chyba zostało mi tylko wymienić wirnik lub poprostu kupić nową pompkę.

 

________________

 

Aktualizacja:problem.jpg.5ae1ce295f4b72708faecc1f8e0e5d8e.jpg

W tym miejscu w rurce pojawia się powietrze. Miał ktoś kiedyś taki problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa, że pompa zasysa jakieś bąbelki powietrza z akwarium? Z napowietrzacza na przykład? Bo to by tłumaczyło też obecność powietrza w filtrze.

Druga opcja jest taka, że pompa nie daje rady przepchnąć tego powietrza przez węże, dlatego się zbiera i blokuje przepływ. Możliwości są trzy:

1. jak radzi Kolega - zweryfikować wirnik, ewentualnie wymienić,

2. Skrócić maksymalnie użytecznie węże (nie żałuj, jak widać na dłuższych i tak filtr nie daje rady, jak będziesz chciał sprzedać to i tak ktoś sobie kupi nowe za 20 zł)

3. zamontować pompę na wylocie (oczywiście z punktem 2)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...