Skocz do zawartości

Zmiennik plamisty - jaka choroba i leczenie


tomaszzz20
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnimi czasy moje zmienniki plamiste pomarniały szczególnie jeden i na nim głownie chciałbym skupić uwagę. Ma zwiniętą tylną płetwę ogonową która nie wygląda źle górnej też nie za bardzo rozwija, tylna cześć tułowia wychudła. Dziwne bo wszystkie zmienniki w akwarium są bardzo żywe chodź ruchy mają jakby częściowo sparaliżowane. Przedstawiam zdjęcie poglądowe które udało mi się zrobić bo ten Pan jest dość mocno ruchliwy.

Co to za choroba i czym to leczyć

20220209_143616.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objawy które opisujesz i wygląd ryby najbardziej pasują do ichtiosporidiozy, ale pewność 100% można mieć jedynie po przeprowadzeniu badań. Niestety jest to choroba, której leczenie jest bezcelowe, bo gdy objawy już wystąpią jest za późno na pomoc. Można jedynie próbować przeleczyć cenniejsze osobniki nie wykazujące objawów. Jeśli to ta choroba, to całą obsadę trzeba humanitarnie uśmiercić, a akwarium gruntownie zdezynfekować.

 

Jeżeli tylko ten jeden zmienniak ma objawy, to możesz ewentualnie przenieść go do osobnego akwarium i spróbować leczenia tej martwicy, która jest na płetwach. Leki:

- akryflawina w dawce 1 ml na 10 litrów wody, przez 3 dni

albo

- Baktopur Sera w dawce 1 ml na 20 litrów wody, 1. i 3. dnia wlewasz tą dawkę (według zaleceń producenta)

Jeżeli leczenie martwicy nie pomoże, niestety będziesz musiał zdecydować o skróceniu rybce cierpień.

Pozostałą obsadę wzięłabym pod uważną obserwację. Jeżeli zaczną wykazywać takie same objawy, to, tak jak wyżej, cała odsada do likwidacji niestety.

 

Choroba ta (ichtiosporidioza) najczęściej powodowana jest przez zjedzenie żywego pokarmu (zainfekowanego grzybem), albo po zjedzeniu padniętej ryby (chorej). 

Ze zdjęcia wnioskuję, że sporo byłoby do poprawy w tym zbiorniku, dlatego ryby nie mają wystarczającej odporności i zapadają na choroby.

 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz, rzeczywiscie ostatnimi czasy dosc czesto karmilem rybki mrozonkami. Pokarm byl zapakowany w oryginalne opakowanie i kupiony u lokalnego hodowcy rybek, ktory tez nim karmi. Czyli wniosek taki zeby odpuscic calkowicie karmienie mrozonkami?

Co tez nalezaloby poprawic w akwarium, bo wspomiasz ze jest troche...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrożenie w niskich temperaturach (-20*C) zabija grzyby i inne patogeny. Nie kojarzę w jakich warunkach normalnie przechowuje sie mrożone pokarmy w sklepach, ale chorobotwórcze patogeny dotyczą głównie żywych pokarmów z niepewnych źródeł. Jeśli karmisz tylko mrożonkami, to możliwe, że u Ciebie przyczyną było kupienie już zainfekowanych ryb. Albo rzeczywiście z źle przechowywanych mrożonek.

To czy karmić, czy nie, mrożonkami jest sprawą indywidualną. Nie można definitywnie powiedzieć, że jest to złe, albo dobre. Wszystko zależy od źródła i sposobu przechowywania tych pokarmów, a tego niestety nie da się sprawdzić w stu procentach.

Ja osobiście zrezygnowałam z mrożonek (po kilku przypadkach zachorowań moich ryb) na rzecz pokarmów liofilizowanych albo własnoręcznie wyhodowanych. Ale to nie znaczy, że odradzam karmienie mrożonkami.

 

Co do akwarium. Widzę rogatka w kiepskim stanie, a to daje mi podstawy przypuszczać, że w akwarium nie ma dobrych warunków do wzrostu roślin. A bez zdrowych roślin może szwankować biologia w zbiorniku. Obsada też wydaję się być niedobrze dobrana.

Ale na zdjęciach wiadomo nie wszystko widać, podaj więc więcej informacji o zbiorniku według tego tematu, a wtedy łatwiej będzie ci pomóc:

https://forum.superakwarium.pl/topic/8125-przeczytaj-zanim-założysz-nowy-temat/

 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Litraż około 25L
2.Założone około 0,5 roku temu, stało bez ryb około 1 msc
3.Filtr Hanza HJ-111B włączony około 12h na dobę filtr gąbkowy
4.Gatunki: 2x zbrojnik zwyczajny (glonojad), kirys pstry i panda, 3x gupik, 4x platynki (zmienniki plamiste), 3x molinezje czarne, 1x neon, 1x Kosiarka, 4x krewetki, 2x pseudomogi, 2x razbora sabwa, 2x kardynałki, 3x brzanki Titeya. Dodam że wszystkie rybki oprócz dwóch molinezji, platynek i gupika są jeszcze małe w okresie dorastania bo zależało mi na jak najmniejszych rybkach
5.Nazw roślin nie znam
6.Podłoże drobny żwir plus pojedyncze kamyki
7.Pokrywa jest oświetlenie led 4300K kilkanaście diod (również oświetlane 12h na dobę)
8.Grzałka 25 W zwykła z termostatem
9.Kawałki drewna, łupina kokosa, zamek z ceramiki
10.obecnie pokarmy płatkowe Tropicala, wcześniej jak tylko miałem okazje to pokarmy mrożone (Oczlik, Rozwielitka, Solowiec, Kiełż, Lasonogi marki AKWEN)
11.Obecnie zastosowałem Healthosan Tropicala (pierwszy dzień)
12.Nie robiłem testów
13.Temperatura około 23-24 stopnie C
14. Pielęgnacja zbiornika:
- podmiany wody - około połowy zbiornika co tydzień
- odmulanie - przy każdej podmianie wody
- czyszczenie filtra - przy każdej wymianie wody, wkładów nie wymieniałem
- restart akwarium - nie było

 

Co do roślin to ostatnio rogatek dość mocno pomarniał, reszta trzyma się dość dobrze. Chociaż od samego początku jak kupiłem zestaw 17 roślin to przetrwały tylko te widoczne na zdjeciach.

Lista zakupionych roslin ponizej

1. Hydrocotyle leucocephala
2. Egeria densa
3. Valisneria spiralis
4 Mech
5. Mikro trawka
6 Egeria najas
7. Cardamania lyrata
8. Ceratopteris cornuta
9. Ludwigia mulerti
10. Rogatek
11. Pistia
12. Pelia porcja
13 Wgłębka porcja
14. Hyrocotyle japan
15. Heterantera
16. Bacopa
17. Salvinia

 

PS. Zdjęcie zrobione jeszcze podczas podmiany wody, przed dodaniem Healthosanu i uporządkowaniu roślin

20220216_125441.jpg

Edytowane przez tomaszzz20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 25 litrów to niewielki zbiornik. Do niego nadają sie jedynie samotny bojownik samiec, albo coś z "mikrorybek" typu Danio margaritatus, Boraras brigittae, Poecilia wingei, ewentualnie jako krewetkarium.
2. Z tego co piszesz akwarium wygląda, że dojrzało zanim wpuściłeś ryby, ale bez testów pewności nie było.
3. Filtr jest OK, ale powinien być włączony 24h/dobę.
4. Z ryb, które masz nadają się jedynie 3x gupik,  pod warunkiem, że są to 2 samice i 1 samiec, a młode będą odławiane, żeby nie zrobiło się za chwilę przerybienie.
5. Roślin masz niewiele, więc nie spełniają swojej funkcji oczyszczania wody ze szkodliwych związków. 
6. Podłoże wygląda na żwir kwarcowy, więc jest w porządku, pod warunkiem, ze nie jest to żwir farbowany (bo w tym świetle trudno to określić ze zdjęcia)
7. Oświetlenie dla akwarium najlepiej jakby było o dziennej barwie 6000-6500K, ale tu może znawcy pomogą.
8. Grzałka OK
9. Kawałki drewna, łupina kokosa - w porządku, zamek z ceramiki - lepiej usunąć, jeśli nie ma pewności, czy nie wydziela jakichś szkodliwych substancji.
10. Nie piszesz jakich konkretnie używasz pokarmów z Tropicala, ale dobrze jest mieć co najmniej 3-4 rodzaje z różnych "półek", pod względem wartości odżywczych. Mrożonki niestety mogą przyczyniać się do chorób ryb, jeśli nie są ze sprawdzonych źródeł, więc tu ostrożnie.
11. Ile wlałeś tego Healthosanu?
12. Testy są konieczne, żeby wykluczyć zatrucie, tym bardziej, że filtr nie pracuje cały czas.
13. Nie wszystkim rybom, które masz u siebie odpowiada temperatura 23-24 stopnie (np. brzanka titeya wymaga minimum 25*C)
14. Podmiany wody lepiej robić mniejsze, zwłaszcza w tak małych akwariach, w których łatwo o destabilizację biologiczną. Czyścisz filtr pod kranem?
 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Apropo Danio Margaritatus, te z niewiadomych mi przyczyn szybko po zakupie konczylo swoj zywot mimo ze inne rybki zyja bez problemu.

4. Jak pisałem wiekszosc osobnikow jest jeszcze mala i celowo je takie wybierałem, jak dorosną chce je wymieniać spowrotem na mniejsze.

5. Jak pisałem w czym jest problem ze rosliny nie chca rosnac jak jeszcze mialem zaledwie kilka rybek w akwarium tez nie chcialy rosnac

6. Raczej nie jest farbowany

7. odnosnie temperatury moze pokrecilem stopnie bo mam barwe ciepla oswietlenia

10. Mam kilka pokarmow do wyboru Ovo-vit, super vit, ichtio-vit, vilality & color , Trpical kirys, bio-vit, staram sie karmic naprzemiennie

11. 2,5 ml.

14. pod kranem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tą rybcię należy trzymać w sporej grupie i nie w towarzystwie dużych ryb, bo są płochliwe, dlatego w tym akwarium i z tą obsadą nie "wytrzymały".

2. Ryb nie powinno się kupować na chwilę, żeby je potem oddać jak urosną. Lepiej kupić osobniki takiej docelowej wielkości, jakie pasują do wielkości akwarium.

5. W oświetleniu między innymi jest problem, ale testy też mogłyby wiele wyjaśnić.

 

W dniu 18.02.2022 o 20:13, tomaszzz20 napisał:

7. odnosnie temperatury moze pokrecilem stopnie bo mam barwe ciepla oswietlenia

Tu nie do końca rozumiem, ale barwa dzienna w świetlówkach jest dla oka bardziej biała niż żółta.

 

14. Normalnie należy płukać wkłady w wodzie spuszczonej z akwarium, żeby nie wypłukiwać pożytecznych bakterii, chociaż u Ciebie niestety ich nie ma, bo wyłączałeś filtr.

 

Powinieneś zrobić podstawowe testy (NO2, NO3, NH3/NH4, PO4) choć jest prawie pewne, że nie wyjdą dobrze z powodu zaburzonej biologii w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka pytań czy preparaty Tropicala CMF i Healthosan to jest to samo maja inna barwę bo pierwszy jest mocno żółty drugi niebieski. Na opakowaniu ani na stronie producenta nie ma niestety podanego składu. Czy jeśli nie pomoże kuracja Healthosanem to spróbować CMF (oba maja szerokie spektorum działania) czy odrazu oba preparaty jednocześnie.

2. Czy miałaś do czynienia z mrożonkami firmy Akwen

3.Dziwne jest to ze tylko te platynki zachorowały a inne ryby są zdrowe

4.Od jakiegoś czasu obserwuje krewetki i zauważyłem ze w ogóle one nie rosną ani się nie rozmnażają a mam je w różnej wielkości (mam m.in 3 blue velvet, czy rożne kolory też mogą się ze sobą krzyżować?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2022 o 10:12, tomaszzz20 napisał:

Mam jeszcze kilka pytań czy preparaty Tropicala CMF i Healthosan to jest to samo maja inna barwę bo pierwszy jest mocno żółty drugi niebieski. Na opakowaniu ani na stronie producenta nie ma niestety podanego składu. Czy jeśli nie pomoże kuracja Healthosanem to spróbować CMF (oba maja szerokie spektorum działania) czy odrazu oba preparaty jednocześnie.

Healthosan to głównie akryflawina, CMF to mieszanka błękitu metylenowego, zieleni malachitowej i formaliny. Można łączyć oba preparaty, bo składniki się nie dublują.

 

W dniu 23.02.2022 o 10:12, tomaszzz20 napisał:

2. Czy miałaś do czynienia z mrożonkami firmy Akwen

Nie, stosowałam pokarmy firmy Katrinex, ale myślę, że tu nie tylko o firmę chodzi, ale też to jak są te mrożonki "traktowane" w sklepie (często leżą na podłodze długi czas po dostawie, zanim trafią do zamrażarek, niestety)

 

W dniu 23.02.2022 o 10:12, tomaszzz20 napisał:

3.Dziwne jest to ze tylko te platynki zachorowały a inne ryby są zdrowe

To może być kwestią czasu, albo akurat zmienniaki masz z najsłabszą odpornością.

 

W dniu 23.02.2022 o 10:12, tomaszzz20 napisał:

4.Od jakiegoś czasu obserwuje krewetki i zauważyłem ze w ogóle one nie rosną ani się nie rozmnażają a mam je w różnej wielkości (mam m.in 3 blue velvet, czy rożne kolory też mogą się ze sobą krzyżować?)

Tu niestety nie pomogę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chora platynka po dolaniu cmf niestety nie przezyla, i to byl chyba moj blad mieszajac oba preparaty. Zastanawia mnie tez czemu byla dziwnie wygieta w kedna strone. Swoja droga po dolaniu helthosanu zauwazylem ze rybki zaczely byc dosc mocno nerwowe jak zawsze byly spokojne wzgledem siebie to zaczely sie gonic i dziobac. Pozostale platynki po tygodniu kuracji chyba dobrzeja bo rozwinely w pelni pletwy. Odnosnie soli akwarystyczej lub kuchennej stosowac czy nie stosowac. Jak znosza to rosliny, bo ja od czasu do czasu dosypywalem ale w mniejszej ilosci niz zalecana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmierć zmienniaka nie mogła być spowodowana podaniem tych dwóch preparatów na raz, chyba, że wlałeś za dużą dawkę (formalina jest silnie toksyczna), albo ryba była już tak osłabiona, że po prostu padła i zbiegło się to w czasie z dolaniem CMF.

To wygięcie jest kolejnym objawem prawdopodobnie potwierdzającym, że to ichtiosporidioza.

Podałeś już dwa leki, teraz chcesz zastosować sól. Naprawdę nie ma sensu podawać wszystkich możliwych preparatów w nadziei, że któryś zadziała, bo każdy taki lek, preparat, osłabia ryby i jeśli nie leczy, to zwyczajnie je zabija.

 

Przykro mi, ale chyba nie masz wyjścia i powinieneś humanitarnie uśmiercić swoją obsadę, bo i tak będą się męczyć (taki grzyb może siedzieć w rybach miesiącami, a nawet latami).

Akwarium do gruntownej dezynfekcji. Potem powinno kilka tygodni przeleżeć suche. I dopiero potem możesz założyć ponownie to akwarium, dostosowując obsadę do wielkości zbiornika i parametrów wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o sol to mialem na mysli stosowanie jej po kazdej wymianie wody nie teraz celowo w zaistnialej sytuacji. Ponoc dziala odkazajaca, ale zastanawia mnie jaki wplyw moze miec na rosliny, czy dobroczynny czy negatywny. Druga kwestia to to ze rybki sa slodkowodne a podobno zaleca sie id dodawanie soli.. i czym sol akwarystyczna rozni sie od kuchennej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sól rzeczywiście działa odkażająco i zabija pierwotniaki, reguluje też przemianę materii np. u gupików. Ale tej soli "na co dzień" używa się w niewielkich ilościach w porównaniu do dawek leczniczych. Soli nie stosuje się u wszystkich ryb, np. te pochodzące z wód miękkich i kwaśnych oraz sumiki, zbrojniki, kiryski itp. mogą być na nią wrażliwe lub wręcz jej nie tolerować.

Sól akwarystyczna jeśli jest niebieska to najprawdopodobniej zawiera w swoim składzie błękit metylenowy, a ta różowa - nadmanganian potasu. Ale równie dobrze może to być zwykły barwnik ;) 

Natomiast sól kuchenna do zastosowań akwarystycznych powinna być tylko i wyłącznie niejodowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...