Skocz do zawartości

Biedy gupik


bibi95
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium 54l, założone 6.12.2021,dekoracje:kokos,korzeń dębu,skała dragon stone;rośliny : mikrozorium,mech jawajski,gałęzatka; filtracja: filtr corner jet 03+napowietrzacz.
Oświetlenie: LED 13W
Podmiany: 15% czasem 20% (czasami 2 razy w tygodniu)

Obsada od niedawna:
 ślimak Helmet (3 sztuki )
gupiki (samiec+2 samiczki)
Parametry zmierzone zoolekiem:
PH ma dwa zakresy: 1. 6,0-8,0 wyniosło 7 PH 2. 4,5-9,0 wyniosło 7,5 PH
GH: 15
KH: 12
NO2: (mierzone kilkakrotnie, wczoraj wyniosło 0 , 5 dni wcześniej 0,25)

Witajcie piszę w tym dziale bo niepokoję się o zakupione niedawno gupiki, od 2 dni zauważyłam coś co mnie martwi:

-Samiec gupika Witek (tak go nazwałam ) mało je (choć tu nie mam pewności czy to nie jest wina żarłocznych samic,które odganiają go od pożywienia, zabierają mu nawet z pyszczka i go gryzą) głównie pływa blisko powierzchni a dzisiaj podpłynął pod taflę i tak jakby pił wodę (z głodu?). Nie schodzi nawet na dno akwarium w poszukiwaniu robaczków jak robił to wcześniej (czyżby także, że strachu przed samiczkami?). Poza tym wracają mu kolory na ogonie (dzień po zakupie zbladły) i do niedawna śmigał za samicami (zwłaszcza jak gasiłam światło,w ogóle sprawiał wrażenie radośniejszego) i więcej jadł (łapał nawet mikro-nicienie, które mam w akwarium).
-Dzisiaj jedna z samic miała zaparcie, nie mogła wydusić kupki,chowała się za grzałką. Godzinę temu jej przeszło. Hmm staram się karmić raz dziennie, zrobiłam im nawet 1 dzień głodówki. Obie samiczki są takimi głodomorami, że oprócz zjadania mikro-nicieni, oczlików i małych wypławków, podbierają nawet jedzenie biednemu samcowi :-( Jak mam go nakarmić?
-Ogólnie wydaję mi się, że za strasznie martwię się o akwarium i za często przy nim grzebię  stresując przy tym rybki;-( : otrzepywanie mchu z brudu, ściąganie klapy i szukanie czy Helmety (często znikają na długo i nie mogę ich  znaleźć) są całe i żyją,usilne próby nakarmienia Witka (dzisiaj próbowałam 2 razy podać mu ovo-vita Tropicala- samice wszystko wszamały ) itp.

Wiem , że nie mogę tak robić ale kieruję mną strach nowicjusza (wstyd!)

Bardzo proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładne nazwy pokarmów jakich używasz.

Jaka jest temperatura w zbiorniku?

Wrzuć zdjęcie całego akwarium, to może wiele pomóc.

 

Nie szukaj za wszelką cenę ślimaków ;) One się lubią pochować. Nawet jeśli z jakiegoś powodu padną, zostaną Ci najwyżej skorupki. W niczym im nie pomożesz mając je "na oku", a rzeczywiście stresujesz niepotrzebnie ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia nie mogę niestety zrobić mam stary model Nokii i laptop go nie wykrywa :-(
Tempratura wynosi 25C.Karmie:
Tropical Bio-Vit
Tropical Ovo-Vit
Tropical Green Algae Wafers (nie chcą go jeść, mimo że zawiera spirulinę )
Tetra Wafer Mix dla ryb strefy dennej i skorupiaków (bardzo go lubią)
No i ostatnio dałam im trochę podgotowanej marchewki, przez chwile były nawet zainteresowane ale potem ja porzuciły :-(
I na dodatek ta sama samica znowu się objadła i pływa przy grzałce :(
Zrobię głodówkę samicom to ucierpi na tym samczyk. Nie mam nawet prowizorycznego "szpitalnika'' by biedaka podkurować ;-(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tetra Wafer Mix i Tropical Green Algae Wafers to pokarmy dedykowane rybom dennym, a więc takim, które ten pokarm sobie powoli ścierają. Te wafersy są dość twarde jak na pokarmy suche, więc jak gupiki się do nich dobierają to raczej zjadają jeszcze nie dobrze rozpuszczony pokarm. Stąd przejadanie się i przebywanie przy grzałce lub problemy z wypróżnianiem.

Zdecydowanie odstaw te pokarmy.

 

Na początek zrób wszystkim gupikom 3 dniową bezwzględną głodówkę. Samiec sobie poradzi, nie martw się nie zagłodzisz go, skoro masz w akwarium żywe rośliny.

Kup Tropical Spirulina 36% Forte, ale koniecznie w płatkach (nie w granulkach i nie w tabletkach dla "glonojadów", choćby sprzedawca w sklepie zachwalał Ci je pod niebiosa). Ten pokarm można kupić w saszetkach, nie tylko w większych pudełkach. 

Tą spiruliną - i tylko nią - karm gupiki przez najbliższy tydzień, niewielkimi porcjami 1 - 2 razy na dzień.

Spirulina pomoże im oczyścić przewód pokarmowy i dostarczy niezbędnych składników odżywczych.

Potem podawaj spirulinę 2 - 3 razy w tygodniu, poza innymi pokarmami (najlepiej płatkowanymi). Generalnie gupiki potrzebują sporego udziału pokarmów roślinnych w diecie.

 

Dodatkowo polecam Ci kupić dużą garść rogatka sztywnego. Wrzuć go po prostu na powierzchnię akwarium i syp pokarm w różne miejsca na powierzchni wody. Dzięki rogatkowi samiec będzie mógł się schować "z własnym talerzem" i samice nie będą mu podjadać ;)

 

EDIT: Gupiki są z importu, czy "zwykłe"?

 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam jeszcze, że na przeczyszczenie kiszek dobra jest też suszona dafnia. A z fajnych pokarmów polecam Tropical Pro Defence XXS (nie micro, to proszek dobry dla narybku), i Naturefood Supreme Artemia - S (tego podajesz niewiele, bardzo pożywny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, mam nadzieję, że to im pomoże.Postaram się wprowadzić jak najszybciej zmiany. A w akwarium zobaczyłam coś co znowu mnie wystraszyło: jedna z samiczek podpłynęła do grzałki i zaczęła się gwałtownie o nią o ocierać w kilku miejscach! Teraz mam kolejne zmartwienie: boję się, że się zarobaczyła o jedzenia tych nicieni (białe małe niteczki czasem się intensywnie wijące w toni i po szybach ; a inne po prostu lekko powoli falujące w wodzie  i cienkie jak włos) Nie wiem czy oprócz zmienienia jadłospisu, nie będę musiała podać jakieś chemii na robaki do zbiornika, ale tu pojawia się obawa, żeby Helmety się nią nie potruły :-( Nie wiem czy podmiana wody, wyczyszczenie filtra i odkurzenie dna by choć trochę pomogło?- czy te zabiegi nie wystraszą ryb :( W domu mam tylko niebieską sól akwariową i CMF z Tropicala.
Wituś siedzi dziś prawie cały czas za grzałką i ciężko oddycha,pyszczek odwraca w stronę powierzchni na chwilę podpływa do samiczki ale zaraz wraca do tej samego miejsca.Kolejny niepokojący znak: jego płetwy tracą kolor (nie są posklejane), mimo,że ogon jest kolorowy.

PS: Gupiki zakupiłam w miejscowym sklepie zoologicznym, z całej grupy gupików w tamtym akwarium te były w najlepszej kondycji. Zawszę miałam zaufanie do tego sklepu.Ale chyba się myliłam.

ahr Również dziękuję za odpowiedź, dodam dafnię do ich diety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się zrobienie testów na NO3 i PO4, żeby wykluczyć podtrucie. Wtedy zdecydujemy, czy potrzebna jest podmiana wody. Kiedy ostatnio robiłaś?

Poleciłabym Ci zastosowanie soli, ale ślimaki mogą na nią źle zareagować.

Mam nadzieję, że głodówkę już wprowadziłaś w życie?

Ocieranie się gwałtowne może oznaczać chęć "pozbycia się" zalegającej materii ( ;) ) z przewodu pokarmowego, albo - jeśli ocierają się bokiem ciała, skrzelami - rzeczywiście pasożyty, w tym ospę. Na pasożyty (nicienie, przywry) niestety nie pomogę, nie mam w tym doświadczenia. Natomiast obserwuj, czy nie pojawi się charakterystyczna dla ospy wysypka, wtedy zastosuj CMF według instrukcji na opakowaniu.

Jeśli te gupiki były same trzy w osobnym akwarium, to pół biedy. Ale jeśli wybrałaś te trzy z całego stada kiepsko wyglądających ryb, to mogłaś niestety "przytaszczyć" coś groźnego do akwarium.

Masz osobny mały zbiornik do ewentualnego leczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz więc przenieść gupiki to tego akwarium, z nalaną wodą w połowie z ogólnego i połowie kranówą. Oczywiście akwarium w grzałką i filtrem. Nie dawaj żadnego podłoża, roślin ani ozdób, dekoracji.

Nasyp od razu dawkę leczniczą tej soli (1 łyżeczka od herbaty na te 25 litrów).

W tym zbiorniku nadal rób głodówkę i obserwuj objawy. W ciągu najbliższych trzech dni wyjaśni się czy to ospa, czy jednak coś innego.

Temperaturę ustaw w tym "szpitaliku" na 27*C, ale to dopiero po przeniesieniu ryb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję tak zrobię i dam znać za kilka dni, jak poszła kuracja.


Obserwacja z przed chwili:
Przed chwilą samiec wypłynął za grzałki podskubywał trochę gałązkę mchu jawajskiego, próbował trochę zaczepiać samice.Pływa trochę smętnie blisko szyby,znowu ''piję wodę''. Jedna z samic a znowu się ocierała a zdążyła szybko odpłynąć, więc nie zauważyłam czy ociera skrzelami.
Jeśli chodzi o NO3- wodę w zbiorniku mam leciutko zieloną (taką trochę herbacianą)-jak zakładałam zbiornik, zrobiła się taka od korzenia w akwarium 4 dnia. Test NO3 będę mogła kupić dopiero za tydzień.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2022 o 13:42, bibi95 napisał:

wodę w zbiorniku mam leciutko zieloną (taką trochę herbacianą)

Jeśli woda jest zielonkawa to może być zakwit spowodowany namnażaniem się glonów. Jakie masz oświetlenie w zbiorniku i ile godzin świecisz? 

Nie masz szybko rosnących roślin, które byłyby konkurencją dla glonów. Pomóc może np. rogatek sztywny rzucony na powierzchnię wody, albo posadzenie moczarki argentyńskiej, które pochłaniają sporo związków przemiany materii. Testy na NO3 i PO4 też by tutaj pomogły określić przyczynę.

 

Jeśli woda jest herbaciana, to rzeczywiście może być od korzenia. Gupikom to nie zaszkodzi, choć ogólnie nie pochodzą z tzw. herbacianych wód ;) 

GH i kH czym mierzone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z 8 godz.

Oświetlenie LED 13W. Mikrozorium rośnie normalnie a mech jawajski ma gdzie niegdzie  brązowe końcówki, staram się je podcinać.

GH/KH mierzone zoolekiem kropelkowym. W akwarium mam też jasny żwirek rzeczny, które usilnie odmulam,bo jest tam mnóstwo brudu. Czy jest szansa, ze gupiki wyzdrowieją?

Na Allegro znalazłam mnóstwo ofert z rogatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2022 o 14:16, bibi95 napisał:

Czy jest szansa, ze gupiki wyzdrowieją?

Tak naprawdę okaże się w ciągu paru dni. Na razie objawy są na tyle łagodne, że nie wyglądają na bardzo poważną chorobę. Ale uważnie obserwuj ryby i zgłaszaj każdą zmianę w wyglądzie i zachowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepraszam trochę mnie nie było ale już mówię jak jest:

Gupiki były pełne 3 dni na głodówce w kwarantannie,ustawiłam grzałkę na 27 stopni i intensywną filtrację.Sól musiała pomóc już po 1 dniu w szpitalniku bo widziałam,że Wituś jest żywszy, cały czas śmigał za samicami i szperał w kątach ;-)Po 3 dniach wpuściłam je znowu wszystkie do ogólniaka. Niestety w żadnym z 3 sklepów zoologicznych nie mieli spiruliny (w jednym mieli ją dowieźć później), więc kupiłam Dafnię i pokarm Tetry w płatach z dużym dodatkiem spiruliny i podawałam na przemian z pokarmami BioVit i Ovovit. Dawałam małe dawki o 9 i pod wieczór po 18-stej. Efekty były zadowalające, rybki zachowywały się normalnie, nie były smętne i nie ocierały się. Kilka dni temu zakupiłam 4 kiryski pstre i pojawił się znowu problem :( Samiec znowu podpływa pod liść mikrozorium i tam się tak unosi,ocierając ogonem.Znowu sprawia wrażenie zestresowanego. Samicom też nie podobają się nowi lokatorzy: kiryski są często przez nie gonione i wypędzane od pokarmu na dnie. I rezultat jest taki, że samice znowu się objadają i mają problem z trawieniem : -( Na dodatek zamówiony rogatek z Allegro sprawiał wrażenie zwiędniętego i muszę  go ponownie zamówić tym razem w Wodnej Krainie wraz z testem NO3 i  tubą bambusową na kryjówkę. No i moje mikrozorium zaczyna marnieć- starsze liście żółcieją, wyglądają jakby były suche. Kupiłam dla nich Tropical Ferro-Activ, bo sprzedawca w zoologicznym powiedział, że to brak żelaza. Nie wiem czy ma  zostawić te stare liście, czy je ściąć całkowicie.

Czy mam znowu dać gupika do szpitalnika na wszelki wypadek, by się uspokoił? Czy może przebywać tam sam?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wrażenie, że gupiki sie za bardzo objadają, to po prostu zmniejsz ilość sypanego pokarmu. To ty decydujesz ile i jak często ryby mają jeść. Ryby z natury będą jadły ile wlezie ;)

I rób częściej głodówkę, 2-3 razy w tygodniu.

Możliwe, że za szybko wprowadziłaś nowych mieszkańców do akwarium. Dopiero co gupiki "wyszły na prostą", a tu już mega dawka stresu (zawsze związana z pojawieniem się nowych mieszkańców). Do dwóch tygodni powinny sie przyzwyczaić. Ale na przyszłość lepiej odczekać dłuższy czas po tym, gdy coś niepokojącego dzieje się w zbiorniku, zanim wprowadzisz jakieś zmiany.

Mikrozorium może brązowieć na starszych liściach i to jest całkiem normalne, musi się "przestawić" na nowe warunki. Te liście, które całkowicie zbrązowieją odcinaj, ale jednocześnie obserwuj czy mikrozorium ma nowe przyrosty (liście), bo jeśli nie, to przyczyna może być inna.

Rogatka wyrzuciłaś, czy masz jakieś "zdechłe" resztki? Czasami pomaga przetrzymanie rogatka w jakimś wiaderku z chłodną wodą (bez grzałki), przez parę tygodni, taka namiastka przezimowania i potem fajnie odbija na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 13.02.2022 o 12:54, maziama napisał:

Jeśli masz wrażenie, że gupiki sie za bardzo objadają, to po prostu zmniejsz ilość sypanego pokarmu. To ty decydujesz ile i jak często ryby mają jeść. Ryby z natury będą jadły ile wlezie ;)

I rób częściej głodówkę, 2-3 razy w tygodniu.

Możliwe, że za szybko wprowadziłaś nowych mieszkańców do akwarium. Dopiero co gupiki "wyszły na prostą", a tu już mega dawka stresu (zawsze związana z pojawieniem się nowych mieszkańców). Do dwóch tygodni powinny sie przyzwyczaić. Ale na przyszłość lepiej odczekać dłuższy czas po tym, gdy coś niepokojącego dzieje się w zbiorniku, zanim wprowadzisz jakieś zmiany.

Mikrozorium może brązowieć na starszych liściach i to jest całkiem normalne, musi się "przestawić" na nowe warunki. Te liście, które całkowicie zbrązowieją odcinaj, ale jednocześnie obserwuj czy mikrozorium ma nowe przyrosty (liście), bo jeśli nie, to przyczyna może być inna.

Rogatka wyrzuciłaś, czy masz jakieś "zdechłe" resztki? Czasami pomaga przetrzymanie rogatka w jakimś wiaderku z chłodną wodą (bez grzałki), przez parę tygodni, taka namiastka przezimowania i potem fajnie odbija na nowo.

Znowu mnie nie było długo więc relacjonuję jak się sprawy mają w zbiorniku:

Nowi mieszkańcy akwarium:

Krewetki Neocardina Blue (6 sztuk, 4 samice i 2 samce)

Ampularia ''Calineczka'' ;D

Kirysy i gupiki w ogóle nie są zainteresowane nowymi sąsiadami w zbiorniczku- no czasami gupiki, podpływają bliżej krewetek ale nie robią im nic złego (może to zależy od charakteru gupika?albo od mnóstwa kryjówek, które mają krewetki w moim akwa?). Choć zastanawiam się na oddzielnym akwa dla gupiczków,tak na wszelki wypadek,gdyby krewetka nosiła maluchy pod odwłokiem. Rogatek na stałe zagościł w moim akwarium, pojawiły się na nim glony, które uwielbiają krewetki i Calineczka.Przez długi czas miałam problem z żarłocznością rybek, zwłaszcza gupików,ale teraz kiedy prowadzę odpowiednią dietę dla nich (z uwzględnieniem 3 dni głodówki) nie ma prawie śladu po problemach trawiennych. Jak będę mieć czas to podeślę fotki zbiorniczka po zmianach :-)

Bardzo dziękuję za porady, bez twojej pomocy nie odratowałabym gupiczków.

 

 

PS:

To nie jest może temat na forum akwariowe=zdecydowanie nie jest=, ale podsyłam linki do zbiórki dla biednej rodziny potrzebującej pomocy:

https://pomagam.pl/cy87y6

Mam małą prośbę czy masz możliwość/mogłabyś udostępnić ją znajomym? To dość nietypowa prośba, ale oni nie mają kogo poprosić o pomoc. Podesłałam linki już kilku osobom, ale jak nadal nic :-(.

Pozdrawiam, Magda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mogłam pomóc :) 

 

Co do prośby w post scriptum. Nie wiem jak tego linka "zinterpretują" moderatorzy, ale może rzeczywiście nie jest to dobre miejsce na takie akcje niesienia pomocy. Szczerze współczuję takim osobom w trudnej sytuacji, ale trochę postawiłaś mnie publicznie pod ścianę ;) Na przyszłość, lepiej coś takiego wysyłać na priv, skoro piszesz konkretnie do mnie :) 

 

Pozdrawiam

Marzena

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...