Skocz do zawartości

Podłoże dla Kirysków i Otosków :)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Jak w tytule.
Jakie byłoby najlepsze podłoże dla kirysków i otosków ?

Myślałem o takim żwirek

Inspirowałem się tym filmikiem: https://www.youtube.com/watch?v=FElItE4dLF4
Oni tutaj dali ten grubszy żwir 2-5mm. Ja akurat znalazłem taki sam tylko z mniejszą frakcją 1-3mm.

Nadawałby się ten żwirek ??

p.s. Proszę. Nie mówcie że piasek byłby najlepszy - to wiem :lol:
Ale chyba jakieś alternatywy są :P

Edytowane przez darosevic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2022 o 11:11, darosevic napisał:

p.s. Proszę. Nie mówcie że piasek byłby najlepszy - to wiem :lol:
Ale chyba jakieś alternatywy są

Tylko piasek.

To z linku to bazalt, ma ostre krawędzie. O ile otoski dały by sobie radę, to kiryski już nie. One przesiewają podłoże przez skrzela i bazaltem mogą się poważnie zranić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frakcji 2-5mm raczej nie będzie przez siebie przepychał i krzywdy sobie w ten sposób nie zrobi, 1-3 już tak.

Pomijam tu kwestię możliwości zranienia brzucha lub uszkodzenia wąsów bazaltem, sam miałem kiryski na takim 2-5mm i nie zauważyłem problemów, tylko wtedy dobrze mieć w jakimś miejscu choć mały kawałek podłoża z piasku, bo przesiewanie go przez skrzela jest po prostu korzystne dla kirysów i np. pielęgnicowatych.

 

To z linku 1 to drobny bazalt, więc nie.

Link 2 to trudno mi powiedzieć, bo w naturze nie ma czarnego pisku. Jeżeli to piasek ( czyli ma obłe krawędzie ) to pewnie jest sztucznie barwiony. Czy te barwniki  są szkodliwe dla ryb ? Nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już chcesz czarny, to rozejrzyj się za żwirkiem ceramicznym. To jakiś spiek jest, raczej łagodne krawędzie. Nie jest tak fajny jak zwykły piasek rzeczny, ale chyba lepszy niż bazalt czy ten farbowany.

https://www.clarias.pl/zwirek-ceramiczny-czarny-0-5-1mm-1-9kg-zwir-akwarystyczny-p-41094.html

https://allegro.pl/oferta/czarny-zwirek-kwarcowy-ceramiczny-1-2mm-1kg-8008979219

1642259712175.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem co nie co. Takie rozwiązanie będzie najlepsze :duży uśmiech:

Pytanie mam co do podłoża.
Piasek taki może być dla kirysków ?
Piasek


albo taki piasek. Ale czarny:

czarny piasek


A reszta akwarium takie podłoże:reszta podłoża

 

 

p.s: Jeśli coś jest nie tak w moich propozycjach. Podlinkujcie co byłoby lepsze. Czekam na propozycje :-P :-P
Chodzi mi o piasek+żwirek dla roślin.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...