Skocz do zawartości

Bojownik stoi w pionie


Loczo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby pomóc temu bojownikowi musiałbyś/-łabyś podać więcej informacji:

- czy w tym zbiorniku jest filtr, grzałka i pokrywa na akwarium?

- od jak dawna bojownik jest u ciebie?

- czym dokładnie karmisz bojownika? (rodzaj pokarmu: płatki, granulat, żywe, mrożone itp. oraz firma i dokładna nazwa pokarmów)

- jak często karmisz?

- czy znasz jakiekolwiek parametry wody? - temperatura, poziom azotynów (NO2), azotanów (NO3), fosforanów (PO4), odczyn wody (pH)

- czy są jakiekolwiek żywe rośliny? - na zdjęciu widzę jedynie sztuczne

- czy masz w domu jakiś uzdatniacz akwarystyczny do wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2022 o 18:51, maziama napisał:

Żeby pomóc temu bojownikowi musiałbyś/-łabyś podać więcej informacji:

- czy w tym zbiorniku jest filtr, grzałka i pokrywa na akwarium?

- od jak dawna bojownik jest u ciebie?

- czym dokładnie karmisz bojownika? (rodzaj pokarmu: płatki, granulat, żywe, mrożone itp. oraz firma i dokładna nazwa pokarmów)

- jak często karmisz?

- czy znasz jakiekolwiek parametry wody? - temperatura, poziom azotynów (NO2), azotanów (NO3), fosforanów (PO4), odczyn wody (pH)

- czy są jakiekolwiek żywe rośliny? - na zdjęciu widzę jedynie sztuczne

- czy masz w domu jakiś uzdatniacz akwarystyczny do wody?

W akwarium nie ma grzałki ale woda ma cały czas tem. 23 stopnie filtrem są dwie gałęzatki kuliste które według pani z zoologicznego są wystarczające oraz nie ma pokrywy 

Bojownik ma już około roku

Są to pałeczki suche firmy tetra raz na jakiś czas dostaje żywe robaki ale w ostatnim czasie ich nie dostawał 

Karmie dwa razy dziennie 

Znam tylko temperaturę 23 stopnie

Są te dwie galezatki kuliste 

Tak mam i używam uzdatniacza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2022 o 19:09, maziama napisał:

Masz możliwość jeszcze dziś zakupić grzałkę do tego akwarium? Jakieś do późna otwarte zoologiczne w twojej okolicy?

Niestety nie, już sprawdzałam. Do nie dawna miał grzałkę ale się spaliła więc ją wyrzuciłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2022 o 19:16, maziama napisał:

To niedobrze. Podgrzanie wody w tej chwili byłoby priorytetem, a jutro sklepy pozamykane :(

Masz w takim razie możliwość ustawić jakiś mały pojemnik z pokrywką (1-2 litrowy, może być nawet duży słoik) na grzejniku, tak, żeby utrzymywać ciepło?

 

Tak za chwile to zrobię. Bardzo dziękuję za pomoc będę informować na bieżąco co się dzieje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, czekaj... Na razie pytałam tylko, czy masz taką możliwość.

 

Przede wszystkim musisz wziąć czystą wodę kranową (nie tą z akwarium), o temperaturze 23 stopni i uzdatnić ją uzdatniaczem. Normalnie nie powinno się tego robić, ale jest podejrzenie, że woda w akwarium zawiera dużo związków przemiany materii, ze względu na brak filtra. Dlatego "mniejszym złem" w tym przypadku jest woda kranowa z uzdatniaczem.

Ten pojemnik do ogrzewania bojownika stawiasz na grzejniku/kaloryferze i ustawiasz na minimalne grzanie. Temperaturę wody sprawdzasz termometrem, żeby nie przegrzać bojownika. Staraj się uzyskać temperaturę wody minimum 25*C, a maksimum 30*C. Optymalnie byłoby 27*C. Pojemnik naturalnie musi być przykryty, żeby bojownik nie wyskoczył, ale nie tak szczelnie, żeby powietrze tam nie docierało. Bojownika nie karmisz!

W poniedziałek koniecznie musisz kupić grzałkę, mały filtr (może być gąbkowy), dużą garść rogatka sztywnego i koniecznie coś, co będzie "robić" za pokrywę (może być zwykła szyba).

Wyrzucasz tą sztuczną roślinę, zostawiasz gałęzatkę. Z podłoża jakie tam masz wyrzucasz te grubsze kamyczki biało-czarne, zostawiasz tylko piasek.

Wymieniasz całą wodę i nalewasz świeżej z uzdatniaczem - tego oczywiście normalnie też się nie robi, ale tak jak wyżej, wybieramy "mniejsze zło".

Co do tych grot, nie wiem z czego są zrobione i czy mogą coś wydzielać do wody. Lepszy byłby mały naturalny korzeń (do kupienia w zoologicznym).

Pokarm wymień na płatkowany, pałeczkami bojowniki lubią się "zaczopować".

 

Niestety to akwarium będzie musiało dojrzewać biologicznie razem z bojownikiem w środku :( Tak się kończą "dobre rady" pracowników sklepów zoologicznych.

Na szczęście bojowniki to wytrzymałe ryby, więc mam nadzieję, że ten "przetrzyma" twoje błędy początkującego akwarysty.

Przez okres dojrzewania zbiornika (2 - 4 tygodni) karm bojownika tylko raz dziennie, szczyptą pokarmu płatkowanego, maksymalnie 2 razy w tygodniu.

 

Tu masz tematy z wiedzy podstawowej:

https://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zakładanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

https://forum.superakwarium.pl/topic/6213-jak-prawidłowo-zrobić-restart-w-akwarium/

https://forum.superakwarium.pl/topic/6288-obieg-azotu-w-akwarium/

 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2022 o 21:08, maziama napisał:

Czekaj, czekaj... Na razie pytałam tylko, czy masz taką możliwość.

 

Przede wszystkim musisz wziąć czystą wodę kranową (nie tą z akwarium), o temperaturze 23 stopni i uzdatnić ją uzdatniaczem. Normalnie nie powinno się tego robić, ale jest podejrzenie, że woda w akwarium zawiera dużo związków przemiany materii, ze względu na brak filtra. Dlatego "mniejszym złem" w tym przypadku jest woda kranowa z uzdatniaczem.

Ten pojemnik do ogrzewania bojownika stawiasz na grzejniku/kaloryferze i ustawiasz na minimalne grzanie. Temperaturę wody sprawdzasz termometrem, żeby nie przegrzać bojownika. Staraj się uzyskać temperaturę wody minimum 25*C, a maksimum 30*C. Optymalnie byłoby 27*C. Pojemnik naturalnie musi być przykryty, żeby bojownik nie wyskoczył, ale nie tak szczelnie, żeby powietrze tam nie docierało. Bojownika nie karmisz!

W poniedziałek koniecznie musisz kupić grzałkę, mały filtr (może być gąbkowy), dużą garść rogatka sztywnego i koniecznie coś, co będzie "robić" za pokrywę (może być zwykła szyba).

Wyrzucasz tą sztuczną roślinę, zostawiasz gałęzatkę. Z podłoża jakie tam masz wyrzucasz te grubsze kamyczki biało-czarne, zostawiasz tylko piasek.

Wymieniasz całą wodę i nalewasz świeżej z uzdatniaczem - tego oczywiście normalnie też się nie robi, ale tak jak wyżej, wybieramy "mniejsze zło".

Co do tych grot, nie wiem z czego są zrobione i czy mogą coś wydzielać do wody. Lepszy byłby mały naturalny korzeń (do kupienia w zoologicznym).

Pokarm wymień na płatkowany, pałeczkami bojowniki lubią się "zaczopować".

 

Niestety to akwarium będzie musiało dojrzewać biologicznie razem z bojownikiem w środku :( Tak się kończą "dobre rady" pracowników sklepów zoologicznych.

Na szczęście bojowniki to wytrzymałe ryby, więc mam nadzieję, że ten "przetrzyma" twoje błędy początkującego akwarysty.

Przez okres dojrzewania zbiornika (2 - 4 tygodni) karm bojownika tylko raz dziennie, szczyptą pokarmu płatkowanego, maksymalnie 2 razy w tygodniu.

 

Tu masz tematy z wiedzy podstawowej:

https://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zakładanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

https://forum.superakwarium.pl/topic/6213-jak-prawidłowo-zrobić-restart-w-akwarium/

https://forum.superakwarium.pl/topic/6288-obieg-azotu-w-akwarium/

 

Dobrze, tak zrobie, dziekuje bardzo za pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...