Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium 64 L kostka prawdopodobnie Bojownik + rośliny


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum, w 2022 roku postanowiłem założyć moje pierwsze akwarium będzie to: 
Akwarium FULL OPTIWHITE 40x40x40 6mm 64l 
RESUN Cyclone CY-20 - Filtr zewnętrzny mini do akwarium 60L
AQUAEL ULTRA HEATER Grzałka akwariowa 75W
AN T-HANG L Termometr szklany wieszany rozmiar L 15cm 8,2mm

Podłoże:
YOKUCHI Jiban Soil 10l Kompletne podłoże do akwariów słodkowodnych + jakieś piasek

Oczywiście do tego inne potrzebne rzeczy typu kamienie korzenie itp. 
 

Chciałem aby w akwarium był bojownik samiec + 2 samiczki 

moje pytanie do tego brzmi, czy  do takiej obsady mogę dołożyć  jeszcze jakieś  ryby (np "sprzątające) może jakieś ławicowe (neon ?) 

Drugie pytanie jakie rośliny polecacie dla początkującego akwarysty. 

Ostatnie pytanie, jakie oświetlenie polecacie do tego zbiornika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamierzasz prowadzić akwarium typowo high-tech roślinne? Jeśli nie, możesz zgubić z listy to podłoże aktywne, nie będzie Ci potrzebne, a po X ilości czasu (gdzie X jest żywotnością podłoża przy Twojej wodzie) będzie wymagało wymiany, by nie zaczęło wypluwać tego, co będzie, wg opisu, "korygować". Jeśli masz więcej miejsca, a nie kupiłeś jeszcze zbiornika, spróbuj znaleźć akwarium 60 lub nawet 80cm długości, a niższe - lepsze dla ryb i obiegu wody.

Akwarium, które chcesz założyć  ma tylko 40cm długości, co nie daje Ci wiele przestrzeni poziomej, jaka jest ważna u ryb terytorialnych, wobec czego hodowla w nim samca bojownika z samicami może się skończyć dowolnym scenariuszem z listy:
- samiec zbyt jurny i zagoni jedną (lub obie) samicę
- jedna z samic stwierdzi, że ta druga jest zbędna w grupie i będzie ja nękać(zdarzyło się u mnie)
- jedna z samic stwierdzi, że samiec jest zbędny w grupie i go zatłucze (widziałem relację na jednym z polskich forów)

Grzałka 75W jest zbyt mocna. Jeśli chcesz mieć grzanie na zapas, użyj 2x 25W lub 50+25W w przypadku zbiornika odkrytego w zimnym pomieszczeniu (czego przy labiryntowcach nie polecam). Po wyłączeniu się, grzałka nadal oddaje przez kilka-kilkanaście minut ciepło, powodując wahania temperatury. Lepiej wybrać więcej słabszych, niż jedną mocną.

Ryby sprzątające w akwarium słodkowodnym to sprawa niezbyt wykonalna, każda ryba musi zostać  nakarmiona - w kwestii ryb przydennych możesz próbować z piskorkami (pamiętaj, że wolą miększą wodę o lekko kwaśnym odczynie), ale wtedy ryzykujesz, że bojowniki będą im zabierać lwią część pokarmu. Moja bojownica potrafiła sterroryzować stado zwinników przy karmieniu.

 

Rośliny, które możemy Ci polecić zależą od tego, czy chcesz prowadzić zbiornik high-tech (na co wskazuje podłoże, jakie wybrałeś), czy zwykłe akwarium z roślinami wodnymi/błotnymi. Oświetlenie również zależy od tego, jak chcesz to akwarium prowadzić i jakie rośliny wybierzesz.

 

 

Edytowane przez Dhuz
  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.  Akwarium zostało już zakupione itp :) Jak dojrzeje to zakupię Bojownika samca+ samicę (prawdopodobnie) Jakie jeszcze ryby poleciłbyś do takiej obsady ( czy w ogóle nie polecasz) No i oczywiście planuję dużą ilość roślin ale nie chce się rzucać na głęboką wodę, wiec jakie polecasz rośliny dla początkującego akwarysty ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ryb: Zatrzymaj się przy pierwszym swoim akwarium na jednym bojowniku. Młodych i tak nie będziesz mieć gdzie odchować, a podczas godów i odchowu potomstwa robi się czasem gorąco, gdy samica próbuje podpłynąć w okolice gniazda - co w 40x40 może oznaczać "wychodzi ze swojej kryjówki". Ciężko do tak małego zbiornika polecić cokolwiek, w dodatku bojowniki nie pomagają, bo ich charakter może być czymkolwiek między pasywnym ignorowaniem współlokatorów, a próbą eksterminacji wszystkiego, co żywe. Piskorki  są prawdopodobnie najlepszą opcją. Inne ryby dolnych partii, jak np. kiryski malutkie/pigmeje wolą dużo chłodniejszą wodę od bojowników.

Co do roślin: w takim wypadku wszelkiego rodzaju zwartki(Cryptocoryne), rogatek, nurzaniec, anubiasy, mech jawajski, czy pelia powinny dać spokojnie radę.Nie potrzebują też zbyt mocnego światła, nawet zwykła lampka ogólna 6W aquaela starczy jeśli akwarium nie stoi w ciemnym pokoju.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 40cm długości zbiornika i nieznanych parametrach wody, jaką zamierzasz w tym akwarium mieć, ciężko cokolwiek powiedzieć. Raczej odradzałbym karpiokształtne typu razbory poza może rodzajem Boraras, ale wtedy licz się z tym, że woda powinna być mało zmineralizowana i raczej kwaśna.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...