Jump to content

Ryżanka japońska (Oryzias latipes)


Toki
 Share

Recommended Posts

Luna
This post was recognized by Luna!

Toki was awarded the badge 'Great Content' and 10 points.

Ryżanka japońska (Medaka) Oryzias latipes

Rodzina: Kaczorkowate (Adrianichthyidae)

Występowanie: Japonia, Chiny, Korea Południowa.

Długość: 3 -4 cm

Dymorfizm płciowy: Samiec ma więcej blasku, a końcówki płetw błyszczą. Jego płetwa odbytowa ma kształt rombu i ma bardziej wyraziste końcówki.

Usposobienie: Gatunek zgodny i towarzyski.

Akwarium: Akwarium minimum 60 litrów. Parametry wody to: pH 7 - 8, GH 9 - 19, temperatura 15 - 25°C. Temperatury progowe dla przeżycia są ustawione na 3°C  - 40° C. Jeśli pozwoli się tym rybom zimować w zimie, dożywają znacznie starszego wieku niż w przypadku całorocznej hodowli w ogrzewanym akwarium.

Rozmnażanie: Łatwe. Rozmnaża się od marca do października. Samiec wykonuje taniec zaręczynowy, a następnie jajeczka zostają zapłodnione. Samica następnie wypuszcza jaja do roślinności. Jaja można zbierać i transportować pocztą - ułatwia to wymianę materiału hodowlanego między hodowcami. Najlepsze rezultaty osiąga się w tzw. „zielonej wodzie”. W oczku ogrodowym 5-10 ryb może w okresie letnim z łatwością wydać nawet kilkaset potomstwa.

Pokarm: Medaka chętnie przyjmuje wszystkie suche, mrożone i żywe pokarmy. Wyhodowana w oczku ogrodowym bardzo skutecznieeliminuje larwy komarów.

Ciekawostka: W Europie jest nadal rzadki i stosunkowo drogi. Jest hodowany najczęściej w Niemczech i we Włoszech. Organizowane są coroczne wystawy i spotkania hodowców tej pięknej i zmiennej ryby. Medaka od wieków była hodowana jako ryba ozdobna w Japonii. Medaki tradycyjnie trzymane są przez cały rok w ceramicznych i kamiennych misach, gdzie muszą radzić sobie z wysokimi letnimi temperaturami i zimowym zamarzaniem tafli wody takich pojemników. Niektórzy hodowcy w Niemczech trzymają tę rybę w wystarczająco głębokich stawach ogrodowych przez cały rok. 

 

W wyniku selektywnej hodowli powstało kilkaset ras. Są nakrapiane, z wyraźnym połyskiem na różnych częściach ciała, lub na przykład "hikary".

Edited by Toki
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...