Skocz do zawartości

Seachem Acid Buffer nie działa


Muadmuazel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka akwarystyczne świry, założyłem nowe akwarium słodkowodne 240l. Dosyć sporo zwykłego żwiru rzecznego, niewielka plaża z piasku kwarcowego, trochę kamieni łupków, trochę korzeni driftwood, pod spodem ziemia ogrodowa z kulkami glinianymi, keramzytem i lignitem. Wodę robię sobie w całości filtrem RO i mineralizuję ją produktami Seachema. Equilibrium działa mi bez zarzutów. Niestety mam problem z kombinacją Alkaline Buffer i Acid Buffer, wszystko robię zgodnie z instrukcją na opakowaniu aby uzyskać kH 4-5 i pH około 7 ale pH nieustannie utrzymuje się na poziomie ok. 7,6-7,7, tak jakby Acid w ogóle nie działał. Jeśli chodzi o kH to zgodnie z założeniem utrzymuje się w okolicach 5. Zrobiłem pierwszą podmiankę aż 80 litrów wody, proporcje preparatów ustawiłem tak, że ta nowa dodawana woda powinna mieć kH 3 i pH na poziomie 6,8, myślałem, że gdy zmieszam kwaśniejszą wodą z tą moją zasadową to pH delikatnie się obniży ale nie zanotowałem żadnej zmiany, pH dalej 7,6-7,7 tak jakby podmianki w ogóle nie było.

Nie mam bladego pojęcia co robię źle, nie wiem czy cokolwiek w tym akwarium zwiększa mi jakimś cudem pH, nie wiem, może ten Acid Buffer jest jakiś przeterminowany, choć przecież te preparaty nie mają żadnej daty przydatności 😵

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz:

- jakie parametry ma twoja woda RO - kh i gh są oczywiste, ale pH może się różnić;

- jakie dokładnie ilości dajesz tych preparatów Seachem (Acid i Alkaline) i do jakiej ilości podmienianej wody (chyba, że tylko raz była podmiana te 80 litrów);

- jakie są parametry wody używanej do podmiany, po użyciu preparatów (bo piszesz, że "nowa dodawana woda powinna mieć kH 3 i pH na poziomie 6,8", ale czy rzeczywiście tyle ma?);

- zmierz gH po zastosowaniu samego Equilibrium i potem po zastosowaniu Acid i Alkaline (mi przy mineralizatorach potrafiło cuda pokazywać ;) );

- czy stosujesz CO2, napowietrzanie;

Wklej zdjęcie całego akwarium (nawet jeśli jest "niepokazywalne" ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Gdy ostatnio sprawdzałem czystą wodę RO to miała w okolicach 4,5-5 pH

-Akwarium ma dopiero 5 dni, więc 80 litrów z RO to była pierwsza podmianka, dodałem do zbiornika mniej więcej 6g Alkaline Buffer i 4g Acid Buffer (na podstawie tabelki ze strony Seachema) i faktycznie mój błąd, że nie zrobiłem tej wody w osobnej beczce i nie zmierzyłem wtedy pH poza akwarium 

-Masz rację, że muszę więcej potestować 

-Nie stosuję CO2 i w najbliższym czasie nie będę, za to woda jest dosyć dobrze napowietrzona przez stosunkowo mocne wzburzenie tafli za sprawą filtrów 

 

Jeśli takie parametry zostaną to cóż, jakoś się przyzwyczaję, i tak są znacznie lepsze od mojej kranówki ;)

IMG_20210727_131719-min.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu nie widzę niczego, co ewentualnie mogłoby podwyższać pH. Mocne napowietrzanie (nawet z tafli wody) też może powodować wzrost odczynu.

Rzeczywiście według tabelki powinieneś mieć pH podmienianej wody ok. 6,8. Pytanie, czy jest sens dodawać jeszcze Equilibrium, skoro masz już parametry jakie chcesz (dzięki Acid i Alkaline)...? Stawiam, że to właśnie Equilibrium podniosło ci twardość "poza tabelkę" ;) Ale tu musiałbyś porobić testy przed następną podmianą i ewentualnie wprowadzić korektę dawki Equilibrium.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...