Skocz do zawartości

Co to za glony?


KarwaszBarabasz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, maziama napisał:

Opisz zbiornik, bo inaczej nikt nie będzie w stanie ci pomóc. Co masz na myśli pisząc, że "robiłeś już chyba wszystko"? Czyli konkretnie co?

Akwarium nieco ponad 30l. Założyłem je jakieś 10 miesięcy temu. Glonów nie mogę się pozbyć już od dawna, wymieniłem oświetlenie, zacząłem stosować carbo, kupiłem też ryby jedzące glony, podmiany robię regularnie co tydzień. Myślę, że teraz mam zielenice ale nie jestem pewien, na niektórych liściach żabienicy są twarde, chropowate i nie do zdarcia, na drugiej roślinie są jakieś brązowe, na szybach też. Czyszczę je również mechanicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2021 o 19:01, KarwaszBarabasz napisał:

wymieniłem oświetlenie

Z jakiego na jakie? Kiedy?

 

W dniu 12.07.2021 o 19:01, KarwaszBarabasz napisał:

zacząłem stosować carbo

Od kiedy i w jakich ilościach podajesz?

 

W dniu 12.07.2021 o 19:01, KarwaszBarabasz napisał:

kupiłem też ryby jedzące glony

Ten "sposób" nie likwiduje przyczyny glonów. Nie wszystkie glony są zjadane przez glonożerców. Jakie ryby kupiłeś?

 

W dniu 12.07.2021 o 19:01, KarwaszBarabasz napisał:

na niektórych liściach żabienicy są twarde, chropowate i nie do zdarcia

Prawdopodobnie zielenice kolonijne lub jeśli to brązowy glon to okrzemki.

 

W dniu 12.07.2021 o 19:01, KarwaszBarabasz napisał:

na drugiej roślinie są jakieś brązowe, na szybach też

Okrzemki lub brunatnice.

 

Rośliny są w tragicznym stanie dlatego glony szaleją. Podaj parametry wody (NO3, PO4, Fe, pH, gh, kh i inne) i czy/jakie nawożenie stosujesz.

Podaj też temperaturę i pełną obsadę ryb.

Nie jestem ekspertem od roślin i nawożenia, ale im więcej podasz danych tym lepiej. Może ktoś ze znawców będzie w stanie ci pomóc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maziama napisał:

Z jakiego na jakie? Kiedy?

 

Od kiedy i w jakich ilościach podajesz?

 

Ten "sposób" nie likwiduje przyczyny glonów. Nie wszystkie glony są zjadane przez glonożerców. Jakie ryby kupiłeś?

 

Prawdopodobnie zielenice kolonijne lub jeśli to brązowy glon to okrzemki.

 

Okrzemki lub brunatnice.

 

Rośliny są w tragicznym stanie dlatego glony szaleją. Podaj parametry wody (NO3, PO4, Fe, pH, gh, kh i inne) i czy/jakie nawożenie stosujesz.

Podaj też temperaturę i pełną obsadę ryb.

Nie jestem ekspertem od roślin i nawożenia, ale im więcej podasz danych tym lepiej. Może ktoś ze znawców będzie w stanie ci pomóc.

 

 

Miałem jakieś stare świetlówki i wymieniłem na Aquael Leddy Tube Plant 6W 8000K chyba w listopadzie, carbo stosuję też od listopada raz dziennie, ryby na glony jakie kupiłem to przylgi, wiem że nieodpowiednie akwarium, ale były małe zresztą zdechły chyba przez upały, woda ma ok. 30 stopni próbuję ją chłodzić, lecz to pomaga tylko na chwilę... rośliny wymieniałem ze 2 razy bo właśnie glony mi je niszczą kompletnie. Z ryb to mam obecnie tylko 2 proporczykowce z kap lopez. Parametrów wody niestety teraz nie znam, muszę kupić testy... 

Ale ogólnie to wygląda tak, że jak miałem te stare świetlówki to było pełno jakichś dziwnych glonów i rośliny nie rosły, bo oświetlenie było za słabe, jak je wymieniłem zaczęła się plaga zielenic i w dodatku te okrzemki chyba, teraz zacieniłem lampę kartką papieru i zielone glony zaczęły znikać, a brązowych jest coraz więcej, robi też się jakiś taki szary pył... świecę 8-10h.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...