Skocz do zawartości

Bojownik


Łeniu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.06.2021 o 21:56, ahr napisał:

Może napisz coś więcej o akwarium i glonach, może będzie łatwiej usunąć przyczynę.

Podejrzewam, że ahr miał na myśli coś więcej, niż tylko litraż i temperaturę ;)

 

Opisz dokładniej zbiornik - rodzaj oświetlenia i ile godzin masz zaświecone światło, jakie stosujesz nawozy, kiedy zbiornik został założony i jak wyglądają porządki w akwarium, jakie masz parametry wody (szczególnie NO3, PO4 oraz inne), jakie konkretnie glony pojawiają ci się w zbiorniku (możesz wstawić zdjęcia).

Wrzuć zdjęcie całego zbiornika.

 

Wiem, że są osoby, które trzymają krewetki w bojownikariach, ale moim zdaniem bojownik będzie za bardzo stresował krewetki, ganiał je (nawet te dorosłe, bo amano i tak nie rozmnożą ci się w słodkiej wodzie). Bojownik kocha polować na to co spaceruje sobie i wymachuje nóżkami ;) 

Lepiej znaleźć przyczynę glonów i ją usunąć, niż kupować krewetki, które i tak zlikwidują ci tylko skutek (glony), a przyczyna pozostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.06.2021 o 13:35, maziama napisał:

nawet te dorosłe, bo amano i tak nie rozmnożą ci się w słodkiej wodzie

 

Hmm... To moje w takim razie co noszą pod brzuszkami? 😊😊 Rozmnażają się i to jak króliki. Właśnie Ammano. 

 

W dniu 17.06.2021 o 15:50, Łeniu napisał:

jakie rybki/krewetki mogę hodować z bojownikiem?

 

Bojowniki mają różne charaktery, niektóre będą atakować a inne żyć w zgodzie z załogą. Mój bojownik właśnie przyjdzie jutro, ale miałam już kiedyś bojownika kilka lat temu z innymi rybami. Sporo się mówi o tym i pamiętam, że tak właśnie było u mnie - żadne gupiki z weloniastymi ogonami bo mogą zostać potraktowane jako samiec do walki, ani molinezji, które to z kolei bojownikowi ogon podgryzały i strzępiły. Wszystkie Community Fish, najlepiej min. średnich rozmiarów, krewetki właśnie Ammano lub większe. Ja mam jeszcze 2 filtrujące, są naprawdę spore. Przede wszystkim dobrze jest ostrożnie przedstawiać bojownikowi nowych sąsiadów. Wstawić woreczek na jakiś czas, zobaczyć jak się zachowuje, czy stroszy się do zawartości woreczka, czy atakuje, etc.

 

Prawda jest taka, że każdy osobnik może reagować inaczej. Ile akwarystów, tyle opinii. Najlepiej w razie czego miej osobny zbiornik do przeniesienia tego co nie chce żyć w zgodzie. 

Edytowane przez alveanaerle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwariach ok. 25l nie powinien mieć towarzystwa w postaci ryb. Ewentualnie mogą z nim być krewetki. W większych akwariach, może być z innymi rybami.
Należy pamiętać, by rybki, które towarzyszą bojownikowi nie były zbyt małe, ponieważ mogą zostać uznane jako pokarm.

 

Proszę, oto wpis z kompendium wiedzy o Bojownik znalezionym na tym forum. 

 

Jeśli chodzi o glony, wydaje mi się że 12h to naprawdę sporo za długo, tym bardziej że mmy lato i ogólnie światła słonecznego dużo więcej nam wpada do pomieszczenia niż np w zimie. 6-8h świecenia dziennie, akwarium w nie nasłonecznionym miejscu, kosiarka, krewetka Ammano i ślimak brązowy w prążki (nie wiem jak się nazywa, bardzo popularny). Naturalne rośliny wspomagające walkę z glonami, regularne podmianki wody przynajmniej 1x w tygodniu ok 25-30%, usuwanie obecnych glonow przy okazji podmian wody, usuwanie zanieczyszczeń (odchody, zdechłe ryby, obumierające liście, nadmiar pokarmu), do tego można włożyć wkładkę przeciwko glonom do filtra, i tak samo do filtra te dobre bakterie, średnio ck tydzień 1 kulka na każde 20l wody w zbiorniku. Będzie czyściutko 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, alveanaerle napisał:

To moje w takim razie co noszą pod brzuszkami? 😊😊 Rozmnażają się i to jak króliki. Właśnie Ammano.  

Poprosimy o zdjęcia tej królikarni.

 

13 godzin temu, alveanaerle napisał:

wpis z kompendium wiedzy o Bojownik znalezionym na tym forum

Internet to takie miejsce, gdzie można znaleźć cokolwiek, często bardzo odległego od faktów autentycznych (że tak się wyrażę).

Z bojownikami to jest tak, że mogą tolerować obecność krewetek, ale lubią też je sobie przekąsić. Problem z łączeniem bojowników i krewetek to też niestety niezgodność temperatur. Krewetki to woda raczej chłodna, bojowniki to ciepła zupa.

Małe szybkie ryby, chociażby coś z Boraras spokojnie sobie radzą z bojownikami, które wbrew pozorom nie są specjalnie ruchliwe. Więc jeśli nie pływają w akwarium udekorowanym dwoma badylkami na krzyż, to sobie spokojnie te rybki od bojownika uciekną i się ukryją. A bojki, te hodowlane ze szklanek nie bardzo sobie radzą z pływaniem jednak. Stąd nawet bardzo wskazany minimalny ruch wody, aby nie musiały walczyć z prądem, bo zwyczajnie im serducha nie wytrzymują takiej gimnastyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...