Skocz do zawartości

Choroba kirysa spiżowego- potrzebna diagnoza


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, jak w temacie, mam chorego Kirysa spiżowego ale nie wiem jaka to może być choroba.

Przy nasadzie ogona, jak i na samym ogonie ma widoczne przekrwienia, rany. Kirys bardzo wolno oddycha oraz leży na grzbiecie, reaguje na stuknięcie w szybę ale tylko się przemieszcza i znów na grzbiet.

Jak mogę mu pomóc?

20210526_222247[1].jpg

20210526_222241[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz mało danych o zbiorniku, ale według mnie (wnioskuję po objawach i ze zdjęć) to i tak jest już zaawansowane stadium (za późno zauważona dolegliwość), ryba się męczy i powinieneś humanitarnie ją uśmiercić.

Pytanie brzmi, co z pozostałymi mieszkańcami akwarium.

Ale do tego potrzeba więcej informacji, więc uzupełnij dane w oparciu o ten temat: https://forum.superakwarium.pl/topic/8125-przeczytaj-zanim-założysz-nowy-temat/

 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, przykra sprawa.

1. Litraż zbiornika- 200
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb- jakieś 3-4 lata temu, dojrzewał
3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas- juwel, niestety modelu nie podam, bo nie mam zapisanego, działa cały czas
4. Gatunki i ilość ryb- gupiki około 15, kiryski teraz już 1, zbrojniki 4, bocje 3, brzanki 8, molinezje 4
5. Ilość i rodzaj roślin- sporo rogatka i jeden dosyć duży echinodorus
6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp- napowietrzanie tylko przez rurkę w dyszy wylotu filtra, grzałka
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp- pokarm tropical wieloskładnikowy pomieszany z roślinnym i tabletki jbl novo tabs
8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.)- nie znam
9. Temperatura w zbiorniku- 25 stopni
10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra)- podmiany w sumie dawno nie było- odmulanie raz na miesiąc, wymiana filtra co tydzień
11. Problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane)- już podane
12. Zdjęcie chorej rybki- jest

13. Zdjęcie zbiornika- teraz już nie zamieszczę, mogę jutro

Jeśli to w czymś pomoże, to zauważyłem, że od 3 dni ryby szybko oddychają

Edytowane przez CzłowiekAkwarysta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oprócz szybkiego oddychania u ryb obserwujesz jeszcze inne objawy, np. zaczerwienienie skrzeli, pływanie przy powierzchni wody albo przebywanie przy dnie, niepokój, sklejenie płetw, martwica/zmętnienie płetw, zmiany w ubarwieniu, itp...?

 

Co oznacza stwierdzenie...

23 minuty temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

podmiany w sumie dawno nie było

 

...oraz to zdanie...

23 minuty temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

wymiana filtra co tydzień

 

Pierwszą rzeczą, gdy z rybami coś się dzieje, jest sprawdzenie testami jakości wody w akwarium. Bez tego wiele rzeczy trzeba by zgadywać. Musiałbyś więc zrobić testy i podać wyniki, szczególnie NH3/NH4, NO2, NO3, PO4, pH.

Dobrze przyjrzyj się pozostałym rybom, czy nie wykazują innych objawów.

Pokarmy od jak dawna są otwarte? Sprawdź czy nie są zawilgocone.

 

Zrób jutro 30% podmianę wody. 

 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak:

pokarmy kupione 5 dni temu, 

podmiana wody była robiona dzisiaj ale tylko jakieś 10%, poprzednia z pół roku temu ok. 40%,

wymiana filtra to znaczy mycie i wymiana jednej z warstw (wierzchniej) takiej waty białej,

ryby pływają przy powierzchni ale też nie wszystkie, to jedyne objawy,

Parametry mogę sprawdzić jutro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

podmiana wody była robiona dzisiaj ale tylko jakieś 10%, poprzednia z pół roku temu ok. 40%,

Czyli ponownie sugeruję natychmiastową 30% podmianę wody.

 

12 godzin temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

wymiana filtra to znaczy mycie

W wodzie z akwarium, czy pod kranem?

 

12 godzin temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

ryby pływają przy powierzchni

Może wskazywać na zatrucie lub przyduchę (jeśli jest tylko ten objaw)

 

11 godzin temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

Zrobiłem test na pH wody

Nie wystarczy do stwierdzenia, czy parametry są w porządku

 

12 godzin temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

Parametry mogę sprawdzić jutro

Sprawdź pozostałe, które podałam wyżej

 

11 godzin temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

kirysek, nie ten którego dotyczy temat, ociera się o korzenie i żwirek

Ten objaw może wskazywać na problemy pokarmowe lub jakiegoś pasożyta np. przewodu pokarmowego, rybią ospę itp.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę podmienię dzisiaj. Filtr płuczę w wodzie bieżącej z kranu. Zaobserwowałem jedynie ten objaw ale dzisiaj powróciły do normalnego zachowania, więc nie wiem od czego to zależy. Parametry dzisiaj sprawdzę. Na rybią ospę to nie wygląda ale co do pasożytów to nie wiem. Oczyszczę dzisiaj dno, może to pomoże.

Dziękuję za pomoc, jak zrobię testy to odpiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2021 o 23:35, CzłowiekAkwarysta napisał:

wymiana filtra co tydzień

 

21 godzin temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

wymiana filtra to znaczy mycie i wymiana jednej z warstw (wierzchniej)

 

3 godziny temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

Filtr płuczę w wodzie bieżącej z kranu

 

Jeśli ja dobrze rozumiem twoje wpisy to co tydzień cały filtr myjesz pod bieżącą wodą i wymieniasz na nowy jeden z wkładów (watę), tak?

Wypłukujesz w ten sposób z filtra wszystkie pożyteczne bakterie nitryfikacyjne. Do tego prawie brak podmian. Jest prawie pewne, że twoje ryby trują się związkami przemiany materii. Jeśli chcesz pomóc tym rybom to trzeba działać natychmiast, bo zgony nie skończą się tylko na tym jednym kirysku.

Dzisiaj (!) 30% podmiana wody i przez kolejne 2-3 dni podmiany po 20%. Testami sprawdzasz czy poziomy NO2, NO3 i PO4 są w normie, jak nie to nadal podmieniasz wodę przez kolejne dni, aż do bezpiecznych poziomów tych związków.

Nie powinieneś ruszać filtra przez najbliższy miesiąc, ewentualnie, jak się bardzo zapcha górna warstwa (wata) to możesz wymienić lub tylko wypłukać w wodzie spuszczonej z akwarium. Reszty wkładów nie dotykasz ;) 

Po miesiącu (jak NO2 i NO3 będą w normie) możesz delikatnie wypłukać resztę wkładów z filtra, ale tylko i wyłącznie w wodzie spuszczonej z akwarium (podczas podmian)

 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, właśnie w ten sposób do tej pory zajmowałem się filtrem.

Zastosowałem się do porad i podmieniłem dzisiaj 30% wody, sprawdziłem NO3 i PO4 (testu na NO2 nie było).

NO3- 20/30

PO4- 0.5

Filtr oczywiście od tej chwili będę płukać w wodzie wziętej z akwarium.

Mam tylko pytanie, co dalej. To znaczy oprócz częstszych podmian wody i okiełznania sytuacji przez parę najbliższych dni mam coś jeszcze dodatkowo robić?

I mam jeszcze pytanie o pokarm, bo jak na razie karmię Tropicalem wieloskładnikowym w płatkach i Novo Tabs od JBL w tabletkach. Należałoby coś zmienić?

Dziękuję serdecznie za pomoc 😊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, CzłowiekAkwarysta napisał:

Mam tylko pytanie, co dalej. To znaczy oprócz częstszych podmian wody i okiełznania sytuacji przez parę najbliższych dni mam coś jeszcze dodatkowo robić?

Jeśli pytasz pod kątem choroby, to będzie zależne od dalszych objawów. Ocieranie się kiryska może być wstępem do ospy, obserwuj więc czy nie pojawi się wysypka (na którejkolwiek rybie). Jeśli ryby po tych kilkudniowych podmianach nadal będą pływać przy powierzchni lub pojawią się inne objawy, o których pisałam, wtedy będziemy myśleć co dalej.

 

Co do samego akwarium.

Jak dasz radę to wrzuć zdjęcie całego akwarium, bo to zdanie...

W dniu 26.05.2021 o 23:35, CzłowiekAkwarysta napisał:

sporo rogatka i jeden dosyć duży echinodorus

...niewiele mówi o ilości roślin w zbiorniku.

 

NO3 jak rozumiem, sprawdzałeś po podmianie? Jeśli tak, to przed podmianą było wyższe od 20/30, czyli zdecydowanie za dużo. Szkoda, że nie masz testu na NO2, bo to bardziej trujący związek azotu i byłoby ważniejsze wiedzieć, jaka jest wartość. Rogatek to bardzo szybko rosnąca roślina, więc powinien "zjeść" NO3, ale widocznie nie nadąża, albo światło mu nie pasuje, albo brak innych składników.

 

Pokarmy masz tylko dwa i oba są po prostu wieloskładnikowe, z najniższej półki (pod kątem składników i jakości), czyli dieta dość monotonna. To może również przyczyniać się do problemów trawiennych (ocieranie się). Jeśli chcesz pozostać tylko przy suchych pokarmach to zaopatrz się w jeszcze 2-3 różne pokarmy (w składzie) i karm na zmianę. Szczególnie gupiki wymagają w swojej diecie sporego udziału składników roślinnych. Polecam Tropical Spirulina 36% w płatkach. Dla ryb dennych Tropical Pleco's tablets, również zawierają spirulinę - te tabletki są dość duże i rozpadają się po jakimś czasie od wrzucenia do wody, więc jak ryby tego nie zjedzą to trzeba je sprzątnąć (ściągnąć wężykiem do podmian). Tabletki można łamać i wrzucać tylko część.

Pomocny artykuł na temat pokarmów suchych: https://forum.superakwarium.pl/topic/10949-przykładowe-menu-dla-ryb-pokarmy-suche/

 

 

W obsadach nie za bardzo pomogę, ale masz ryby z różnych środowisk, nie pasujących do siebie (np. gupiki i zbrojniki). Tu też trzeba by zrobić porządek.

 

 

 

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 testowałem przed podmianą i tyle wynosiło.

Rogatek strasznie się rozrasta ale staram się go przerzedzać, zdjęcie załączone ale Echinodorus jest z tyłu i go nie widać, jutro może poprzesuwam rośliny i będzie widać więcej.

Dziękuję za informacje o pokarmie i będę dalej obserwował ryby, po podmianie zaczęły normalnie pływać między roślinami i po całym akwarium.735143354_20210529_2119221.thumb.jpg.84ac8089258a4822fbea4dcb2393e6cc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście rogatka jest sporo, powinien "wyrabiać". Nie musisz przesuwać roślin, wierzę na słowo, że echinodorus tam jest ;)

Skoro ryby się ożywiły po podmianie, to znaczy, że trzeba kontynuować "leczenie" podmianami.

 

Na zdjęciu widzę też neony - potrzebują miękkiej, kwaśnej i chłodnej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...