Skocz do zawartości

Wymiana medium biologicznego


Jaśko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moje akwarium pracuje prawie rok. Na początku używałem do filtracji samej gąbki którą wymieniłem jakiś czas temu na nową, później dołożyłem do filtra około 500ml bioceramiki. Ta bioceramika jest niewiadomego pochodzenia z allegro, nie bardzo się znam ale nie wydaje mi się zbyt porowata pod palcami, ale może jednak jakieś bakterie na niej żyją. Chciał bym włożyć siporax Sery, sporo dobrych opinii o tej ceramice przeczytałem. Jak mam zrobić podmianę ceramiki. Czy całą ceramikę starą wyrzucić a na jej miejsce dać siporax, czy robić to stopniowo, może jakieś bakterie dać do akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama gąbka jest bardzo dobrym medium mechanicznym i biologicznym. Zrezygnowałem z taniej ceramiki JBL i Aquael na rzecz gąbki i Seachem De nitrate w Ikola Maxx 400. W innych filtrach mam to co dał producent. Jeśli kupować medium "biologiczne", to z górnej pułki. Siporax Sery ma rzeczywiście dobre opinie. Jeśli chciałbyś wymienić starą ceramikę na nową, to są dwa wyjścia: od razu całość (masz gąbkę, nic się nie powinno stać, tam też są bakterie), albo zostawić część starej ceramiki, jeśli obawiasz się, że padnie biologia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z lawą granulacji 10-20mm? Będzie lepsza od taniej ceramiki? I jeszcze takie pytanko: gdybym wymienił cały wkład a gąbkę zostawił oczywiście tą samą to ile muszę czekać żeby na wkładzie osiedliły się bakterie?

Edytowane przez Jaśko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wymieniał tą ceramikę w odstępach,bo jak gąbkę wymieniłeś to bakterie mogły się jeszcze nie pojawić na niej.

Ile trzeba czekać?

Przy swoim nowym akwarium czekałem dość długo(mało wtedy wiedziałem na ten temat),ale jak masz już bakterie w wodzie i na elementach akwarium to około 1 tyg.O lawie nic nie wiem.

Edytowane przez matxr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po roku działania akwarium to te 0,5l ceramiki to jest pryszcz. Prawdziwą biologię masz w podłożu. Możesz wymieniać całość. A czy sera czy nawet matrix albo zwykła gąbka to wszystko jedno. Lawy bym się bał, to jednak jakiś smietnik jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2021 o 10:54, Jaśko napisał:

A co z lawą granulacji 10-20mm? Będzie lepsza od taniej ceramiki?

Nie spodziewaj się, że to czy inne medium znacząco poprawi filtrację. Sama gąbka robi wystarczającą robotę. Jeśli koniecznie  chcesz wydać pieniądze na inne medium to tak jak już napisałem: z górnej półki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skutkowałoby to zwiększeniem ilości podłoża to tak. Ale ja bym nie kombinował. Żwir wystarczy do wydajnej filtracji tlenowej i procesów beztlenowych. Z gąbką bedziesz miał problem jak poprzerastaja ją korzenie itp, z czasem się zbije pod ciężarem żwiru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Keramzyt ;).

Kosztuje grosze a bije na łeb tanie ceramiki.

Możesz wymienić od razu cały wkład. Jak wspomniano wyżej: w wodzie i podłożu masz dużo większą powierzchnię biologiczną.

Wymieniaj wkłady a dopiero po tygodniu podmianka wody. Nie rób tego w tym samym czasie i wszystko będzie oki.

 

Edytowane przez ahaed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...